A telepítés menete

 

A telepítő a CorelDRAW 8 programcsomag első CD-jéről indítható el. Ha be van kapcsolva az automatikus lejátszás és behelyezzük a CD-t a meghajtóba, akkor a telepítő program automatikusan elindul. Ha nem így történne, indítsuk el a SETUP.EXE programot, amely a CD főkönyvtárában található.

 

A CorelDRAW 8 telepítője nagyon hasonló a Windows 95 környezetben megszokott telepítő programokhoz. Majdnem minden ablak alján megtaláljuk a Back (Vissza) gombot, amellyel visszaléphetünk a telepítés előző fázisához, illetve a Next (Tovább) gombot, amellyel folytathatjuk a telepítést a következő lépéssel.

 

A telepítő üdvözlő ablaka után a licensz szerződés jelenik meg a képernyőn, majd ezt követően a felhasználóról kér bizonyos adatokat a program. Meg kell adnunk a nevünket és – ha akarjuk – a cégünk nevét. Ezután be kell írnunk a szoftver sorozatszámát, amely a regisztrációs kártyán található.

 

A következő lépés a telepítés típusának kiválasztása.

  A telepítés típusának kiválasztására szolgáló ablak
 

A telepítő a következő lehetőségeket kínálja:

 

Typical Setup (Szokásos telepítés): Ezzel a módszerrel telepíthetjük a CorelDRAW és a Corel PHOTO-PAINT programokat, valamint a hozzájuk tartozó súgókat, példákat, import/export szűrőket, segédprogramokat és fontokat. A telepítés kb. 210 MB üres lemezhelyet igényel.

Compact Setup (Kompakt telepítés): Ezzel a módszerrel a telepítő csupán a CorelDRAW-t és a működéséhez elengedhetetlenül fontos fájlokat másolja a merevlemezre. Ilyen módon a telepítés kb. 90 MB üres helyet igényel.

Custom Setup (Egyedi telepítés): Ha ezt a módot választjuk, a telepítés következő lépéseiben kiválaszthatjuk, hogy mely komponenseit szeretnénk telepíteni a CorelDRAW program- csomagnak. Megadhatjuk, hogy milyen programokat, segédprogramokat, import/export szűrőket, betűtípusokat, ill. egyéb kiegészítőket kívánunk használni. Gyakorlott felhasználóknak célszerű ezt a telepítési módot választani, mert ezzel elkerülhető, hogy a későbbi munka során felesleges komponensek is telepítésre kerüljenek.

Run from CD-ROM drive (Használat a CD-ROM-ról): Ez a kapcsoló a programok helyigényének csökkentésére szolgál. Ha kiválasztjuk, a telepítő nem másolja a merevlemezre azokat a fájlokat, amiket a programok nem használnak állandóan (pl. szűrők, példafájlok), így helyet lehet megtakarítani. A módszer hátránya, hogy a programok használatakor (pl. a CorelDRAW elindításakor) a telepítő lemeznek a CD-meghajtóban kell lennie. Az opció használata csak akkor indokolt, ha a telepítéskor csak nagyon kevés lemezhely áll rendelkezésre.

 

Ha a szokásos, vagy a kompakt telepítést választjuk, akkor már csak azt kell megadnunk, hogy melyik meghajtóra, illetve milyen könyvtárba szeretnénk telepíteni a programot. Erre szolgál a Destination directory (Célkönyvtár) mező. A telepítő a párbeszédablak alján mutatja, hogy mennyi hely szükséges a telepítéshez, és mennyi hely szabad a kiválasztott meghajtón. Ha a kiválasztott meghajtón nincs elég hely a CorelDRAW telepítéséhez, a telepítő egy párbeszédablakban figyelmeztet erre a Next (Tovább) gomb megnyomásakor.

Tipp!

Ha a CorelDRAW 8 programot a Corel VENTURA 8 programmal együtt használjuk, akkor érdemes a két programot ugyanabba a könyvtárba telepíteni. Ilyenkor a két program a fájlok többségét (pl. a szűrőket) közösen használják, így jóval kevesebb helyet foglalnak el a merevlemezen, mint ha külön könyvtárba telepítjük azokat.

 

Ha az egyedi telepítést választjuk, a Next gomb megnyomása után kiválaszthatjuk, hogy mely komponenseit kívánjuk telepíteni a programcsomagnak.

A komponensek kiválasztására szolgáló ablak
  A következő összetevők telepítésére van lehetőségünk:
 
CorelDRAW: a CorelDRAW program és a hozzá tartozó fájlok
Program Files: a CorelDRAW programfájljai
Help Files: a CorelDRAW angol nyelvű súgói
Tutors & Examples: leckék, melyek segítenek elsajátítani a CorelDRAW egyes műveleteit
Outlines & Fills: előre elkészített körvonalak és kitöltőminták
Scripts: mini-programok, amelyekkel automatizálhatók az összetettebb műveletek
Presets: előre elkészített kitöltők és hatások
File Associations: fájltípusok hozzárendelése a CorelDRAW programhoz
 
Corel PHOTO-PAINT: a PHOTO-PAINT program és a hozzá tartozó fájlok
Program Files: a Corel PHOTO-PAINT programfájljai
Help Files: a Corel PHOTO-PAINT angol nyelvű súgói
Tutors & Examples: leckék, melyek segítenek elsajátítani a PHOTO-PAINT egyes műveleteit
Scripts: mini-programok, amelyekkel automatizálhatók az összetettebb műveletek
File Associations: fájltípusok hozzárendelése a PHOTO-PAINT programhoz
 
Graphics Utilities: grafikai segédprogramok
Corel CAPTURE: képernyő-mentő segédprogram, amellyel fájlba menthetjük a monitoron látható ablakokat
Corel MEDIA FOLDERS: vizuális fájlkezelő, amellyel könnyen rendezhetjük vektoros és bittérképes állományainkat
Corel OCR-TRACE: bittérkép-vektor konverziós segédprogram, amely optikai karakterfelismerésre is alkalmas
CorelSCAN: képolvasó segédprogram, szkennerek használatához
Corel TEXTURE: szimulált anyagminták (pl. márvány, fa, bőr) generálására szolgáló segédprogram
Plug-In Filters: más gyártóktól származó szűrők, melyek használhatók a CorelDRAW-ban és a Corel PHOTO-PAINT-ben is
Corel Color Profile Wizard: szkennerek, monitorok és nyomtatók színkalibrálására szolgáló varázsló
Thumbnail Display: Windows-kiegészítés, amely lehetővé teszi a grafikus fájlok mintaképeinek megtekintését a grafikus programok elindítása nélkül
 
Productivity Tools: A hatékonyságot növelő segédprogramok
Corel SCRIPT Editor: a Corel programokba illeszthető makrók szerkesztésére szolgáló segédprogram
Labels: szabványos címkék, amelyek címkenyomtatásra használhatók a CorelDRAW-ban és a PHOTO-PAINT-ben
Bitstream Font Navigator: betűtípus-kezelő segédprogram, amellyel könnyen telepíthetünk és törölhetünk betűtípusokat. Alkalmas a betűtípusok csoportosítására is
Corel BARCODE Wizard: a CorelDRAW kiegészítője, mellyel szabványos vonalkódok generálhatók
Corel Service Bureau Profiler nyomtatási profilok létrehozását teszi lehetővé
Corel VERSIONS: dokumentumok archiválását elősegítő kiegészítő program
Corel Duplexing Wizard: a kétoldalas nyomtatást nagyban megkönnyítő segédprogram
Envoy Viewer: a Corel Envoy formátumú elektronikus kiadványok kezelésére (megnyitására, megtekintésére, nyomtatására) szolgáló segédprogram
 
Import/Export File Types: a Corel programok import és export szűrői
Bitmap File Types: bittérképes fájlformátumok
Vector File Types: vektoros fájlformátumok
Animation File Types: animációs fájlformátumok
Text File Types: szöveges fájlformátumok
Internet File Types: internetes fájlformátumok
Fontos!

Vannak olyan komponensek, melyek telepítése kötelező, ezek mellett egy piros pipa látható. Ahol az összetevő mellett csak egy üres négyzet látható, ott az összetevő nincs kiválasztva. A fekete pipa a kiválasztott összetevőket jelenti, a szürke hátterű pipa pedig azt, hogy az adott komponensnek csak egyes részei vannak kiválasztva.

 

A telepítendő összetevők megadása után a helyesírás-ellenőrző eszközök és a szinonima-szótárak kiválasztása következik.

  A nyelvtani elemek kiválasztására szolgáló ablak
 

A CorelDRAW-ba beépítették a magyar helyesírás-ellenőrző modult is, ám magyar szinonima-szótárral és magyar elválasztással nem rendelkezik. Ha az ablak alján található Default Language (Alapértelmezett nyelv) opciót Hungarian-re (magyarra) állítjuk, a program automatikusan kiválasztja a magyar helyesírás-ellenőrzőt. Ezen kívül természetesen még más helyesírás-ellenőrző modulokat is telepíthetünk.

Tipp!

A Corel cég kiadott a CorelDRAW 8-hoz egy javító verziót is. Ha a telepítő fent látható ablakának alján nem szerepel a Default Language mező, akkor Ön az eredeti, ’98 januárjában megjelent verzióval rendelkezik. Ebben az esetben érdemes beszerezni a javító verziót, amely letölthető az internetről, a következő címről: ftp://ftp.corel.com/pub/CorelDRAW/DRAW8Suite/

 

Ha kiválasztottuk a nyelvtani elemeket, továbbléphetünk a színkezelő profilok ablakára.

  A színkezelő profilok ablaka
 

A színkezelő profilok megkönnyítik a színes bemeneti/kimeneti eszközök színkalibrációját. Ha az általunk használt eszköz szerepel a CorelDRAW adatbázisában, akkor nem kell külön foglalkoznunk annak kalibrációjával, mert a program képes azt elvégezni a gyári adatok alapján. A telepítőnek ezen ablakában kiválaszthatjuk, hogy milyen monitort, szkennert ill. nyomtatót használunk. Ha az általunk használt típus nem szerepel a listában, akkor annak kalibrációját nekünk kell elvégeznünk. Ebben a Corel Color Profile Wizard (Színkezelő profil varázsló) nyújt segítséget.

 

A CorelDRAW 8 programcsomaghoz a gyártó mellékelt 1000 db True Type és Adobe Type 1 betűt is, melyeknek jó része tartalmazza a magyar ékezetes karaktereket is. Ezek telepítését lehet elvégezni a telepítő következő ablakában.

  A betűtípusok kiválasztására szolgáló ablak
 

A betűtípusokat a könnyebb keresés céljából betűcsoportokba sorolták, de a fontok egyszerű listaként is megjeleníthetők a Display individual fonts (Különálló betűtípusok megjelenítése) gomb kiválasztásával. Ha rákattintun egy betűtípus nevére, az ablak alján látható listában megjelenik a betű képe. A mintaszöveg helyére tetszőleges szöveget írhatunk.

Tipp!

A telepítő program alapesetben 56 db betűtípust jelöl ki telepítésre, ezek többsége a Default nevű betűcsoportban található. Ha meg kívánjuk tekinteni a CorelDRAW 8-hoz tartozó példafájlokat, érdemes hagyni, hogy a program telepítse ezt az 56 betűtípust.

 

A telepítés utolsó lépéseként meg kell adnunk, hogy a telepítő melyik meghajtóra és melyik alkönyvtárba telepítse a kiválasztott komponenseket. A telepítő a párbeszédablak alján mutatja, hogy mennyi hely szükséges a telepítéshez, és mennyi hely szabad a kiválasztott meghajtón. Ha a kiválasztott meghajtón nincs elég hely a CorelDRAW telepítéséhez, a telepítő egy párbeszédablakban figyelmeztet erre a Next (Tovább) gomb megnyomásakor.

  A célmeghajtó és a célkönyvtár kiválasztása
 

Ha minden beállítással végeztünk, elindíthatjuk a telepítést. Erre a telepítő ablakának alján látható Install (Telepítés) gomb szolgál. A telepítés elindítása után a program felmásolja a kiválasztott szoftver-komponenseket a merevlemezre, és létrehozza a programok indításához szükséges mappákat és ikonokat. A CorelDRAW, a Corel PHOTO-PAINT és a programcsomag segédprogramjai a Start menü CorelDRAW 8 programcsoportjából indíthatók el.

  A CorelDRAW 8 programcsoportja a Start menüben


HELP Számítástechnika Codra - A Corel disztribútor Corel - Go further