Munka a bittérképekkel
 

A bittérkép képpontok (idegen szóval pixelek) mátrixszerűen elrendezett halmaza, ahol a kép az egymás mellé helyezett, különböző színű képpontokból áll össze. A kép minősége erősen függ a bittérkép méretétől, az egységnyi területre eső képpontok számától (a bittérkép felbontásától) és attól, hogy hány szín közül választhatjuk ki az egyes képpontok színeit (vagyis mi a bittérkép színmélysége).

 

A CorelDRAW vektorgrafikus rajzolóprogram, és mint ilyen, a működésmódja merőben más, mint a bittérképek kezelésére készült pixelgrafikus rajzolóprogramoké. A vektorgrafikák csomópontokból és az azokat összekötő – egyenes, vagy görbe – szakaszokból épülnek fel, tehát a vektorgrafikák kezelése matematikai (koordinátageometriai) feladat. Ezzel szemben a bittérképek színes képpontokból álló "táblázatok", így kezelésük – a végletekig leegyszerűsítve a dolgot – abból áll, hogy megmondjuk, hány képpontból álljon a kép, és milyen színűek legyenek a képpontok. A komoly szemléletmódbeli különbségek ellenére a CorelDRAW képes a bittérképek kezelésére, és nem is csak alapszinten! A dokumentumban elhelyezett bittérképekkel számos olyan műveletet végezhetünk el, amit eddig csak pixelgrafikus programokban tudtunk elvégezni. Például, megváltoztathatjuk a bittérképek színmélységét, árnyalatait, és alkalmazhatjuk rajtuk a CorelDRAW 8 programcsomaghoz mellékelt összes szűrőt.


Bittérképek importálása, kiválasztása és kezelése

 

A CorelDRAW-ban nem hozhatunk létre új bittérképeket, hanem minden esetben létező bittérképet kell importálnunk a dokumentumba (de ezt a bittérképet létrehozhatjuk a CorelDRAW export funkciójával is). A CorelDRAW számos pixeles fájlformátumot ismer, így a dokumentumba kerülő bittérképek sokféle forrásból származhatnak. Ha csak a CorelDRAW 8 programcsomag programjait szoktuk használni, érdemes a bittérképeket CPT formátumban elmenteni, mert ez a CorelDRAW – Corel PHOTO-PAINT programok saját fájlformátuma.


Bittérképek importálása és méretre vágása
 

Egy bittérkép importálásához válasszuk a File (Fájl) menü Import parancsát. Ekkor megnyílik az Import párbeszédablak. Válasszuk ki a Files Of Type (Fájltípus) lehulló listából a megfelelő pixelgrafikus fájlformátumot, majd nyissuk meg a bittérképet tartalmazó mappát. Ha a betöltése előtt meg szeretnénk tekinteni a bittérképet, jelöljük ki a Preview (Előzetes) választómezőt, majd kattintsunk a bittérkép nevére. Ekkor megjelenik a bittérkép képe az ablakban látható mintamezőben. A bittérkép betöltéséhez kattintsunk duplán a nevére, vagy jelöljük ki, és nyomjuk meg az OK gombot. Ezután a program betölti a képet és visszatér a rajzablakhoz.

Tipp!

Egyszerre több bittérképet is betölthetünk. Ehhez jelöljük ki azokat egyszerre, Shift vagy a Ctrl billentyű lenyomása után, majd nyomjuk meg az OK gombot.

 

Mielőtt megjelenne a bittérkép a dokumentumban, meg kell adnunk annak helyét és méretét. Az Import ablak bezárása után kattintsunk arra a helyre, ahová a kép bal felső sarkát szeretnénk helyezni, tartsuk nyomva az egérgombot, és mozgassuk el az egeret. Ekkor a program készít egy gumikeretet, ami a bittérkép méretét mutatja. Adjuk meg a megfelelő méretet a kurzor elmozgatásával, majd engedjük fel az egérgombot. Ekkor a bittérkép megjelenik a rajzablakban. Ha több bittérképet importáltunk egyszerre, az iménti műveletet többször meg kell ismételnünk.

  A bittérkép elhelyezése
Tipp!

Ha nem kívánjuk az importálás során átméretezni a bittérképet, az Import párbeszédablak bezárása után egyszerűen kattintsunk arra a helyre, ahová a bittérkép bal felső sarkát szeretnénk helyezni. Ilyenkor a program megtartja a bittérkép eredeti méreteit, és így helyezi el azt a rajzablakban.

 

Ha a bittérképnek csak egy részletét kívánjuk betölteni, még akár az importálás közben is lehagyhatjuk róla a felesleges részeket. Ehhez nyissuk meg az Import párbeszédablakot a File (Fájl) menü Import parancsával, jelöljük ki a megfelelő fájlt, majd nyissuk meg az Options (Opciók) gombtól balra található lehulló listát. Válasszuk ki a listából a Crop (Méretre vág) opciót, majd nyomjuk meg az OK gombot. Ekkor a program betölti a képet a Crop Image (Kép méretre vágása) ablakba, ahol kiválaszthatjuk a képnek azt a részét, amit be szeretnénk tölteni.

  A kép méretre vágására szolgáló ablak
 

A betöltendő kép méretét a mintamezőben látható téglalap mutatja. A megfelelő képrészletet a téglalap szélein található fekete fogantyúk elmozgatásával, vagy a Select area to crop (Kivágandó terület kiválasztása) mező számértékeivel választhatjuk ki. A Left és a Top mezőkben a keret bal felső sarkának a koordinátáit kell megadnunk, a Width mezőben a szélességét, a Height mezőben pedig a magasságát. A megfelelő mértékegységet a Units (Mértékegységek) mezőből választhatjuk ki. A Select All (Mindent kijelöl) gomb megnyomásával maximális méretűre növelhetjük a keretet.

 

Ha kiválasztottuk a bittérkép betölteni kívánt részét, nyomjuk meg az OK gombot. Ekkor a program visszatér a rajzablakhoz, ahol meg kell adnunk a bittérkép helyét és méretét.


Bittérképek méretre vágása az importálás után
 

A bittérképeket azután is méretre vághatjuk, hogy betöltöttük azokat a dokumentumba, sőt, ezt a műveletet a rajzablakban sokkal rugalmasabban végezhetjük el, mint a Crop Image (Kép méretre vágása) ablakban.. A bittérképek alakjának megváltoztatására a forma segédeszköz szolgál. Ezzel ugyanúgy átformálhatjuk a bittérképeket, mint bármelyik vektoros objektumot.

  A forma segédeszközzel átalakított bittérkép
 

A bittérképek méretre vágásához válasszuk ki a rajzoló eszköztárból a forma segédeszközt, majd kattintsunk a módosítani kívánt bittérképre. Ekkor megjelennek azon a formájának megváltoztatására szolgáló csomópontok. Ezeket ugyanúgy mozgathatjuk, mintha egy görbékké konvertált téglalap csomópontjait mozgatnánk. A bittérképet magába foglaló téglalapra újabb csomópontokat helyezhetünk, azokat szabadon alakíthatjuk, mozgathatjuk, így a bittérkép formája tulajdonképpen korlátlanul változtatható.

 

A forma segédeszköz használatáról, az objektumok formájának megváltoztatásáról az Objektumok formálása c. részben olvashat.

Tipp!

A bittérkép eredeti formájának visszaállításához töröljük ki az azt magába foglaló téglalap összes csomópontját.


A dokumentumhoz csatolt bittérképek használata
 

Ha betöltünk egy bittérképet az import paranccsal, az attól kezdve a dokumentum szerves részét képezi, tehát ha elmentjük a dokumentumot, akkor a program elmenti a CDR fájlba a bittérképet is. Ha nagy méretű bittérképekkel dolgozunk, akkor ez nagyon kellemetlen lehet, mert hatalmas CDR fájlok jöhetnek létre, és a mentés/betöltés ideje is megsokszorozódik. Ha nem kívánjuk módosítani a bittérképeket a CorelDRAW-ban, célszerű azokat úgy importálni, hogy fizikailag ne kerüljenek a dokumentumba.

 

A CorelDRAW képes a bittérképeket a dokumentumokhoz csatolni, úgy hogy azok valójában nem kerülnek a fájlba, csak egy gyenge minőségű mintakép és egy hivatkozás jelzi a helyüket. Az ilyen bittérképeket nem szerkeszthetjük a CorelDRAW-val, csak a helyüket és a méretüket változtathatjuk meg. Ha hozzá kívánunk csatolni egy bittérképet a dokumentumhoz, válasszuk a File (Fájl) menü Import parancsát, válasszuk ki a megfelelő fájlformátumot a Files Of Type (Fájltípus) listából, majd nyissuk meg a bittérképet tartalmazó mappát, és jelöljük ki a bittérképet. Mielőtt bezárnánk az Import párbeszédablakot, kattintsunk a Link bitmap externally választómezőbe, amely az ablak alján látható. Ezután bezárhatjuk az ablakot, és megadhatjuk a bittérkép helyét és méretét. Ne lepődjünk meg azon, hogy a dokumentumhoz csatolt kép szemcsésnek, rossz minőségűnek látszik a képernyőn. Ez azért van így, mert a program csak a nyomtatásnál tölti be az eredeti bittérképet, és a képernyőn csak egy mintaképet jelenít meg.

 

A CorelDRAW a későbbi munkánk során nem ellenőrzi a csatolt bittérképeket, így az azokon elvégzett változtatások nem jelennek meg automatikusan a dokumentumokban. Ha megváltoztattunk egy bittérképet, és meg szeretnénk jeleníteni a dokumentumban az aktuális változatát, jelöljük ki azt, majd válasszuk a Bitmaps (Bittérképek) menüből az Update from link (Csatolt bittérkép frissítése) parancsot.


Bittérképek kiválasztása
 

Mielőtt megváltoztatnánk egy bittérképet, ki kell jelölnünk azt. A kijelölés módja függ attól, hogy hogyan jelenik meg a bittérkép a képernyőn. Ha Draft (Vázlat), Normal (Normál) vagy Enhanced (Javított) módban dolgozunk, látszik a bittérkép képe is. Ilyenkor a kijelöléshez egyszerűen rá kell kattintanunk a nyíl segédeszközzel. Abban az esetben, ha Wireframe (Drótkeretes), vagy Simple Wireframe (Egyszerű drótkeretes) módban dolgozunk, a bittérképeknek csak a vázlata látszik. Ekkor a kijelöléshez a bittérkép körvonalára kell kattintanunk.


Bittérképek forgatása és döntése
 

A CorelDRAW az átalakítások szempontjából ugyanúgy kezeli a bittérképeket, mint a rajzoló segédeszközökkel rajzolt objektumokat, ezért a forgatás és a döntés műveletét is ugyanúgy kell elvégezni, mintha vektoros objektummal dolgoznánk.

 

Egy bittérkép elforgatásához vagy megdöntéséhez jelöljük ki azt a nyíl segédeszközzel, majd kattintsunk rá ismét. Ekkor megjelennek körülötte a forgatásra, döntésre szolgáló fogantyúk. A forgatáshoz kattintsunk az egyik sarkán látható fogantyúra, majd mozgassuk el azt a megfelelő irányba. A döntést a bittérkép oldalain található fogantyúk segítségével lehet elvégezni.

Tipp!

A forgatás és a döntés művelete a Ctrl billentyű lenyomásával korlátozható. Ha a fogantyúk egyikének elmozgatása után lenyomjuk a Ctrl billentyűt, a program 15 fokonként forgatja el, dönti meg az objektumot.



HELP Számítástechnika Codra - A Corel disztribútor Corel - Go further