Bittérképek átalakítása más színmódba

 

A CorelDRAW lehetővé teszi, hogy a bittérképek színmélységét más programok közbeiktatása nélkül, közvetlenül a programban változtassuk meg. A bittérképeket a következő színmódokba konvertálhatjuk:

 

Fekete-fehér (1 bit színmélységű)

Szürkeárnyalatos (8 bit színmélységű)

Duotone (8 bit színmélységű)

RGB (24 bit színmélységű)

Lab (24 bit színmélységű)

CMYK (32 bit színmélységű)

Palettán alapuló

 

A színmód megváltoztatására szolgáló ablakokban a következő közös eszközöket találjuk:

 

A mintamező elrejtésére szolgáló gomb.

A mintamező megmutatására szolgáló gomb.

Az egyszerű mintamező, és a kettős (eredeti, végeredmény) mintamező közötti váltás gombja.

A végeredmény megtekintése közvetlenül az ábrán.

A mintamező állandó frissítése (ha nincs benyomva, nekünk kell azt frissíteni, a Preview gombbal).


Bittérképek átalakítása fekete-fehér képpé
 

Fekete-fehérnek a köznyelvben azokat a képeket hívjuk, amik nem színesek, tehát csak a szürke szín különböző árnyalataiból állnak össze. Ezzel szemben a számítógépes grafikában a fekete-fehér (pontosabban monokróm) képek csupán két színből állnak, ez a két szín többnyire a fekete és a fehér (bár a CorelDRAW más színek kiválasztását is lehetővé teszi). Ha egy bittérképet monokróm képpé konvertálunk, elvesznek a színei, de különféle rácsozási technikákkal szimulálni tudjuk az árnyalatait. A monokróm kép elkészítésekor ki kell választanunk a megfelelő rácsozási technikát.

 
Színes kép, ... ... és a monokróm változata
 

Egy bittérkép monokróm képpé konvertálásához jelöljük ki azt a nyíl segédeszközzel, majd válasszuk a Bitmaps (Bittérképek) menü Convert to (Konverzió) almenüjéből a Black and White (Fekete-fehér) parancsot. Ekkor megnyílik a bittérkép-konverzió párbeszédablaka, amelyben kiválaszthatjuk a rácsképzés módszerét. A következő rácsképzési módok közül választhatunk:

 

Line Art: Ennek hatására a program kontrasztos, tónusok nélküli képet készít, és nem próbálja az árnyalatokat féltónusokkal szimulálni. A Thershold (Tűréshatár) mezőben megadhatjuk azt a szürkefokozatot, ami a fekete és a fehér színeket elválasztja (ami a tűréshatár alatt van, az fekete lesz, ami fölötte, az pedig fehér).

Ordered: Ha ezt a módszert választjuk, a program finom pontmintákkal szimulálja a kép árnyalatait. Akkor szoktuk ezt a módszert használni, ha a képet monokróm monitoron szeretnénk megjeleníteni.

Error diffusion: Ezzel a paraméterrel olyan monokróm képeket készíthetünk, amelyeknél az árnyalatokat a program egy véletlenszerűen (de matematikai módszerek alapján) kiszámított ráccsal szimulálja. Ennek a rácsozásnak nagy előnye, hogy a többi rácsozással ellentétben nem alakulhat ki rajta moáré minázat.

Halftone: Ezzel a módszerrel a PostScript nyomtatók rácsképzése szimulálható. A rádiógomb kijelölése után megadhatjuk a rács típusát (pl. Line – vonalas), a rács sűrűségét, és a rácsszöget.

 
A monokróm bittérképek különböző rácstípusai A monokróm bittérképek különböző rácstípusai A monokróm bittérképek különböző rácstípusai A monokróm bittérképek különböző rácstípusai

Bittérképek átalakítása szürkeárnyalatos képpé
 

Amit a köznyelvben fekete-fehér képnek nevezünk, azt hívjuk a számítógépes grafikában szürkeárnyalatos képnek. Ezek a képek a szürke szín 256 árnyalatából állnak.

  Színes kép ... ... és a szürkeárnyalatos változata
 

Ha egy bittérképet szürkeárnyalatos képpé szeretnénk konvertálni, jelöljük ki azt a nyíl segédeszközzel, majd válasszuk a Bitmaps (Bittérképek) menü Convert to (Konverzió) almenüjéből a Grayscale (Szürkeárnyalatos) parancsot. Ekkor a program elvégzi a műveletet, átalakítja a képet szürkeárnyalatos képpé.


Bittérképek átalakítása Duotone képpé
 

A duotone képek hasonlóak a szürkeárnyalatos képekhez, de ezeknél a szürke színárnyalatokat egy, két, három vagy négy másik színnel helyettesítjük. A duotone név az ilyen típusú képek összefoglaló neve, de a színek számától függően mindegyik képtípust másképp hívjuk. Ha a szürkeárnyalatos kép színárnyalatait egyetlen szín árnyalataival helyettesítjük, akkor azt a képet monotone képnek nevezzük. Ha két színt használunk, akkor duotone képről beszélünk, három szín esetén tritone képről, négy színnél pedig quadtone képről.

   Monotone, ... ... duotone, ... ... tritone.. ... és quadtone kép
 

Ha egy képet duotone képpé kívánunk konvertálni, előbb szürkeárnyalatos képppé kell alakítanunk. Jelöljük ki a képet a nyíl segédeszközzel, válasszuk a Bitmaps (Bittérképek) menü Convert to (Konverzió) almenüjéből a Grayscale (Szürkeárnyalatos) parancsot, majd nyissuk meg ismét a Convert to (Konverzió) almenüt, és válasszuk a Duotone parancsot. Ekkor megnyílik a duotone képek elkészítésére szolgáló ablak.

  A duotone képek készítésére szolgáló ablak
 

Válasszuk ki a Type (Típus) listából a duotone kép típusát: Monotone (Egyszínű), Duotone (Kétszínű), Tritone (Háromszínű) vagy Quadtone (Négyszínű). Ezután a színösszetevőket kell kiválasztanunk. Ehhez kattintsunk duplán a Type (Típus) lehulló lista alatt található mezőben a megfelelő szín nevére. Ekkor megjelenik a színek kiválasztására szolgáló ablak, amelyben megadhatjuk a megfelelő színárnyalatot. Általában diszkért színeket szoktunk használni, hiszen ezekből külön színkivonat készíthető, de a program bármilyen szín kiválasztását lehetővé teszi. Ha a duotone kép több színből áll, adjuk meg az összes színösszetevőt.

 

A színösszetevők kiválasztása után beállíthatjuk azok intenzitását és fényerejét. Erre szolgál az ablak közepén látható tónusgörbe. A mező vízszintes tengelye a szürkeárnyalatokat szimbolizálja, a függőleges tengelye pedig a szín intenzitását. A görbe ívének elmozgatásával azt állíthatjuk be, hogy az egyes szürkefokozatoknál milyen legyen a színes festék fedettsége. Ha végeztünk a színösszetevők, színárnyalatok beállításával, bezárhatjuk az ablakot.

 

Ha ezt a színösszeállítást más képeknél is használni szeretnénk, érdemes elmenteni. Ehhez nyissuk meg a Duotone párbeszédablakot az imént ismertetett módon, majd kattintsunk a Save (Mentés) gombra. Ekkor megjelenik a szokásos Save (Mentés) párbeszédablak, amelyben megadhatjuk a duotone fájl nevét. A program minden duotone színezési módot külön fájlban tárol.

 

Egy elmentett duotone színezési mód visszatöltéséhez nyissuk meg a Duotone párbeszédablakot, kattintsunk a Load (Betöltés) gombra, és válasszuk ki a megjelenő ablakban a megfelelő duotone fájlt.


Bittérképek átalakítása RGB képpé
 

Az RGB képek három alapszínből állnak össze: a vösörből (Red), a zöldből (Green) és a kékből (Blue). Az egyes színek ennek a három alapszínnek az additív színkeverésével állíthatók elő. Az RGB az egyik legelterjedtebb színezési modell.

  RGB kép
 

Ha egy bittérképet RGB képpé szeretnénk konvertálni, jelöljük ki azt a nyíl segédeszközzel, majd válasszuk a Bitmaps (Bittérképek) menü Convert to (Konverzió) almenüjéből az RGB Color parancsot. Ekkor a program elvégzi a műveletet, átkonvertálja a képet RGB képpé. Ennek a műveletnek nincsenek paraméterei.


Bittérképek átalakítása Lab képpé
 

A Lab színezési modell három összetevőn alapul: a fényerőn (Luminance – L), valamint egy "a" és egy "b" komponensen. Az "a" komponens a vörös és a zöld színek közötti színtartományra vonatkozik, a "b" komponens pedig a kék és a sárga színek közötti színtartományra. Ezt a színmodellt akkor szoktuk használni, ha Kodak Photo CD képekkel dolgozunk.

 

Ha egy képet Lab képpé szeretnénk konvertálni, jelöljük ki azt a nyíl segédeszközzel, majd válasszuk a Bitmaps (Bittérképek) menü Convert to (Konverzió) almenüjéből a Lab parancsot.


Bittérképek átalakítása CMYK képpé
 

A CMYK színezési modellt akkor szoktuk használni, ha a képet nyomdai sokszorosításra szánjuk. Amikor átalakítunk egy bittérképet CMYK képpé, a program minden képponthoz hozzárendeli a megfelelő cián, bíbor, sárga és fekete színösszetevőket, így a színkivonatok elkészítésekor már csak a megfelelő értékeket kell kiolvasnia a képből. A CMYK színezési modell a szabványos színezési modell a négyszínű nyomdatechnikában.

  Színes RGB kép ... ... és az ebből készített CMYK kép
 

A CMYK konverzió eszközfüggő. Minden CMYK eszköz másképp jeleníti meg a CMYK színeket, ezért nem lehet egyszerűen, eszközöktől függetlenül elvégezni a konverziót. Mielőtt átkonvertálnánk egy képet CMYK képpé, ki kell választanunk egy CMYK eszközt, és a program ennek az eszköznek a paramétereihez illeszti a CMYK képet. A kimeneti eszköz kiválasztását az Options (Opciók) párbeszédablak Global/Color Management részében, vagy a Corel Color Profile varázslóban végezhetjük el.

 

Ha egy bittérképet CMYK képpé szeretnénk konvertálni, jelöljük ki azt a nyíl segédeszközzel, majd válasszuk a Bitmaps (Bittérképek) menü Convert to (Konverzió) almenüjéből a CMYK Color parancsot. Ekkor a program figyelmeztet arra, hogy a CMYK konverzió eszközfüggő, megmutatja a kiválasztott CMYK eszközt, majd elvégzi a kép átalakítását.



HELP Számítástechnika Codra - A Corel disztribútor Corel - Go further