Bittérképek átalakítása paletták alapján

 

A CorelDRAW tartalmaz még egy színezési módszert, amely meglehetősen különbözik a többitől. Azok a képek, amik ezzel a színezési módszerrel készülnek, maximum 256 színt tartalmazhatnak, és különböző szempontok szerint összeállított palettákon alapulnak.

 

Amikor egy képet palettán alapuló képpé konvertálunk, ki kell választanunk a megfelelő palettát. Felhasználhatjuk az előzőleg definiált paletták egyikét, vagy összeállíthatunk saját palettákat. Például, ha azt szeretnénk, hogy a grafikáink biztosan a megfelelő színekben jelenjenek meg az Interneten, a képek színeit a böngészők palettáit kell használnunk.

 

Ha egy bittérképet palettán alapuló képpé kívánunk konvertálni, válasszuk a Bitmaps (Bittérképek) menü Convert to (Konverzió) almenüjéből a Paletted (Palettán alapuló) parancsát. Ekkor megjelenik a Convert to Paletted párbeszédablak, amelyben megadhatjuk az átalakítás paramétereit.

  A palettán alapuló képek elkészítésére szolgáló ablak
 

Először válasszuk ki a megfelelő palettát a Palette (Paletta) lehulló listából. Ha a képet a lehető legjobb minőségben szeretnénk 256 színűvé konvertálni, válasszuk az Optimized (Optimalizált) opciót. Ekkor a program kiválasztja azokat a színeket, amik a leginkább jellemző a képre. Ha a képet az operációs rendszer palettájához szeretnénk hangolni, válasszuk a System (Rendszer) opciót. Ha a képet az Interneten kívánjuk megjeleníteni, érdemes a Microsoft Internet Explorer vagy a Netscape Navigátor palettáját választanunk. Saját palettát is használhatunk, ehhez válasszuk a Custom (Egyéni) opciót, majd kattintsunk az Open (Megnyitás) gombra, és nyissuk meg a megfelelő palettát. (A paletták elkészítéséről az Egyéni paletták szerkesztése c. részben olvashat.)

 

Az alábbi ábrán egy kép különböző paletták alapján elkészített változatai láthatók (Optimized, Black Body, System).

   Palettán alapuló képek  Palettán alapuló képek  Palettán alapuló képek
 

Az árnyalatok élethűbb reprodukciójára használhatunk rácsozást. Ennek típusát a Dithering lehulló listából választhatjuk ki. Ha a None paramétert választjuk, a program nem használ rácsozást. Ha az Ordered opciót választjuk, a CorelDRAW az árnyalatokat apró pontokból álló mintákkal szimulálja, az Error Diffusion opció kiválasztásakor pedig véletlenszerűen generált mintázattal.

 

Amint említettük, a palettán alapuló képek maximum 256 színt tartalmazhatnak. Készíthetünk azonban ennél kevesebb színt tartalmazó képet is, de ennek az a feltétele, hogy adaptív (Adaptive), vagy optimalizált (Optimized) palettát használjunk. Ezeknél a program maga állítja elő a paletta színeit, viszont a többi paletta (pl. System) színeinek a száma rögzített, ezért ezeknél nem választhatjuk ki, hogy hány színű legyen a kép. A színek számának beállítására a Colors (Színek) mező szolgál.

   4, 16 és 256 színt tartalmazó képek  4, 16 és 256 színt tartalmazó képek  4, 16 és 256 színt tartalmazó képek
 

Ha adaptív, vagy optimalizált palettát használunk, lágyítás alkalmazásával jelentősen javíthatjuk a kép minőségét. A lágyítás során a program analizálja egy képpont környékén található pontok színét, majd a színeltérések csökkentése végett színátmeneteket képez az adott képpont és a környező képpontok között. Ezt a műveletet megismétli a bittérkép összes képpontjára. A lágyítás mértékének beállítására a Smoothing (Lágyítás) csúszka szolgál.

 

Az alábbi ábrán a lágyítás eredményét láthatjuk. A bal oldali kép egy 16 színű bittérkép, lágyítás nélkül. A középső kép szintén 16 színű, de lágyítással, a jobb oldali kép pedig az eredeti, RGB bittérkép.

  A lágyítás hatása A lágyítás hatása A lágyítás hatása
 

Ha több ábrát ugyanazokkal a paraméterekkel szeretnénk átkonvertálni palettán alapuló képpé, egy menetben is elvégezhetjük azt. Ehhez nyissuk meg a Convert to paletted ablakot a Bitmaps (Bittérképek) menü Convert to (Konverzió) almenüjének a Paletted (Palettán alapuló) parancsával, állítsuk be a konverzió megfelelő paramétereit, majd kattintsunk a Batch (Kötegelt feldolgozás) fülre. Ekkor az ablak alján megjelenik két táblázat, melyek közül a bal oldali a dokumentumban található bittérképek listáját mutatja, a jobb oldali pedig a konvertálandó képekét. Ha fel szeretnénk venni egy képet az átkonvertálandó képek közé, kattintsunk a nevére a bal oldali táblázatban, majd nyomjuk meg az Add (Felvesz) gombot. Ekkor a kép neve átkerül a jobb oldali táblázatba. Ha mégsem szeretnénk átkonvertálni egy képet, kattintsunk a nevére, majd nyomjuk meg a Remove (Eltávolít) gombot. A konverziót az OK gomb megnyomásával indíthatjuk el.



HELP Számítástechnika Codra - A Corel disztribútor Corel - Go further