A síkbeli hatások alkalmazása

 

A CorelDRAW öt különböző, a bittérképeken alkalmazható síkbeli hatást tartalmaz. Ezek a következők:

 

Edge Detect: a kép kontúrjainak, éleinek a megkeresésével generál skiccszerű ábrákat.

Offset: eltolja a bittérképet a megadott irányba.

Pixelate: téglalapokra, négyzetekre vagy koncentrikus körökre osztja a képet.

Swirl: örvényszerűen megkeveri a bittérkép színeit.

Wet Paint: olyan hatást kelt, mintha a képet frissen festették volna.


Edge Detect
 

Az Edge Detect (Élkeresés) szűrő megkeresi a bittérkép éleit, kontúrjait, majd körberajzolja azokat, a bittérkép hátterét pedig egyszínűvé alakítja. Ezzel skiccszerű, vonalas ábrát készíthetünk bármilyen bittérképből, ami elég kontrasztos ahhoz, hogy a program megtalálhassa a jellemzőbb vonásait. A vonalak színét a program az élek színe és a háttér alapján készíti el, a háttér színét pedig mi magunk adhatjuk meg.

  Az Edge Detect szűrő hatása
 

Az Edge Detect szűrő használatához jelöljük ki a módosítani kívánt bittérképet a nyíl segédeszközzel, majd válasszuk a Bitmaps (Bittérképek) menü 2D Effects (Síkbeli hatások) almenüjéből az Edge Detect parancsot. Ekkor megnyílik a szűrő párbeszédablaka. Állítsuk be a megfelelő hátteret a Background Color (Háttérszín) mezővel, majd adjuk meg a szűrő érzékenységét a Sensitivity (Érzékenység) csúszkával. Ha a csúszkát jobbra mozgatjuk, a program kevésbé éles kontúrokat is megtalál. Ha végeztünk, nézzük meg a művelet végeredményét a mintamezőben, és ha ez megfelelő, akkor zárjuk be az ablakot az OK gombbal.


Offset
 

Az Offset (Eltolás) szűrő eltolja az egész képet az általunk megadott irányba, és mértékben. Az eltoláskor keletkező üres részeket több módon tölthetjük ki: az általunk kiválasztott színnel, az eltolt bittérkép szélső képpontjaival, vagy magával a bittérképpel, amit a program a kép túlsó széléről tol be.

   Az Offset szűrő hatása
 

Az Offset szűrő használatához jelöljük ki a módosítani kívánt bittérképet a nyíl segédeszközzel, majd válasszuk a Bitmaps (Bittérképek) menü 2D Effects (Síkbeli hatások) almenüjéből az Offset parancsot. Ekkor megnyílik a szűrő párbeszédablaka. Állítsuk be az eltolás mértékét a Shift mező Horizontal (Vízszintes eltolás) és Vertical (Függőleges eltolás) csúszkáival. Ha kiválasztjuk a Shift value as % of dimensions (A méret százalékos arányában történő eltolás) választómezőt, a csúszkák a méret százalékos arányában mutatják az eltolást (pl. 50 %), ellenkező esetben pedig pixelben. Ha megadtuk az eltolás mértékét, válasszuk ki a Fill empty area with (Üres területek kitöltése) mezőből, hogy mivel szeretnénk kitölteni a kép eltolásával keletkező üres részeket: Wrap around (A kép betolása a túloldalról), Repeat edges (A kép éleinek megismétlése), illetve Color (A kiválasztott szín). Ha végeztünk, nézzük meg a művelet végeredményét a mintamezőben, és ha ez megfelelő, akkor zárjuk be az ablakot az OK gombbal.


Pixelate
 

A Pixelate szűrő téglalapokra, négyzetekre vagy koncentrikus körökre osztja a képet. A téglalapok és a négyzetek hatása olyan, mintha felnagyítottuk volna a képet, vagy lecsökkentettük volna a felbontását. A koncentrikus körök hatása hasonlít a vízen keletkező hullámokra, de annál sokkal töredezettebb.

  A Pixelate szűrő hatása
 

A Pixelate szűrő használatához jelöljük ki a módosítani kívánt bittérképet a nyíl segédeszközzel, majd válasszuk a Bitmaps (Bittérképek) menü 2D Effects (Síkbeli hatások) almenüjéből a Pixelate parancsot. Ekkor megnyílik a szűrő párbeszédablaka. Először válasszuk ki a pixelképzés módját a Pixelate mode mezőben, majd adjuk meg képrészletek (téglalapok, négyzetek) méretét a Width (Szélesség) és a Height (Magasság) csúszkákkal. Az Opacity (Opálosság) csúszka elmozgatásával opálossá tehetjük az effektet: minél jobban elmozgatjuk a csúszkát annál jobban átlátszik az új képen az eredeti. Ha végeztünk, nézzük meg a művelet végeredményét a mintamezőben, és ha ez megfelelő, akkor zárjuk be az ablakot az OK gombbal.


Swirl
 

A Swirl (Örvény) szűrő örvényszerű hatást keltve keveri össze a kép pontjait. A kép egy rögzített középpont körül örvénylik, az örvény irányát és erejét mi szabályozhatjuk.

  A Swirl szűrő hatása
 

A Swirl szűrő használatához jelöljük ki a módosítani kívánt bittérképet a nyíl segédeszközzel, majd válasszuk a Bitmaps (Bittérképek) menü 2D Effects (Síkbeli hatások) almenüjéből a Swirl parancsot. Ekkor megnyílik a szűrő párbeszédablaka. Először az örvény irányát kell megadnunk. Ehhez kattintsunk a Direction (Irány) mezőben a Clockwise (Óramutató járásával megegyező), vagy a Counterclockwise (Óramutató járásával ellenkező) rádiógombra. Ezután beállíthatjuk az örvénylés mértékét. A Whole Rotations (Teljes forgások) csúszkával elforgathatjuk az egész képet, az Additional degrees (További forgatás szöge) csúszkával pedig tovább finomíthatjuk a forgatást. Ha végeztünk, nézzük meg a művelet végeredményét a mintamezőben, és ha ez megfelelő, akkor zárjuk be az ablakot az OK gombbal.


Wet Paint
 

A Wet Paint (Nedves festmény) szűrővel olyan hatást kelthetünk, mintha a lefolyt volna a festék a frissen festett képen. A szűrő paramétereinek megváltoztatásával igen érdekes hatást érhetünk el.

  A Wet Paint szűrő hatása
 

A Wet Paint szűrő használatához jelöljük ki a módosítani kívánt bittérképet a nyíl segédeszközzel, majd válasszuk a Bitmaps (Bittérképek) menü 2D Effects (Síkbeli hatások) almenüjéből a Wet Paint parancsot. Ekkor megnyílik a szűrő párbeszédablaka. A szűrőnek két paraméterét változtathatjuk: az erejét és azt, hogy melyik árnyalatok folyjanak le. A festékcsíkok hosszának megváltoztatásához mozgassuk el a Percent csúszkát. Ha kisebb értéket adunk meg, a festék kevésbé folyik le. A lecsöpögő árnyalatokat a Wetness csúszkával választhatjuk ki. A negatív értékek hatására a világosabb színek folynak le, a pozitív értékek hatására pedig a sötétebbek. Ha végeztünk, nézzük meg a művelet végeredményét a mintamezőben, és ha ez megfelelő, akkor zárjuk be az ablakot az OK gombbal.



HELP Számítástechnika Codra - A Corel disztribútor Corel - Go further