Művészi hatások alkalmazása

 

A CorelDRAW művészi szűrőivel igen érdekes átalakításokat végezhetünk. A program a következő művészi szűrőket kínálja:

 

Glass Block: azt a hatást kelti, mintha a képet mintás üvegtáblán keresztül néznénk.

Impressionist: a képet apró, színes pettyekre bontja, így az egy impresszionista festményre hasonlít.

Vignette: bekeretezi a képet. A keret alakját és méretét mi magunk módosíthatjuk.


Glass Block
 

A Glass Block (Üvegtömb) szűrő azt a hatást kelti, mintha a képet egymás mellé helyezett üvegtéglákon, vagy mintás üvegtáblán keresztül néznénk. A képet apró téglalapokra osztja, majd átrendezi a képpontokat, az üveg fénytörését utánozva

  A Glass Block szűrő hatása
 

A Glass Block szűrő használatához jelöljük ki a módosítani kívánt bittérképet a nyíl segédeszközzel, majd válasszuk a Bitmaps (Bittérképek) menü Artistic (Művészi hatások) almenüjéből a Glass Block parancsot. Ekkor megnyílik a szűrő párbeszédablaka, melyben megadhatjuk az üvegtéglák méretét. A Width csúszkával a téglalapok szélességét módosíthatjuk, a Height csúszkával pedig a magasságát. Ha kijelöljük a Square Blocks (Négyzet alakú tömbök) választómezőt, a program négyzet alakú részekre osztja a bittérképet, így csak az egyik méretet kell megadnunk. Ha végeztünk, nézzük meg a művelet végeredményét a mintamezőben, és ha ez megfelelő, akkor zárjuk be az ablakot az OK gombbal.


Impressionist
 

Az Impressionist (Impresszionista) szűrő egy impresszionista festményhez teszi hasonlatossá a képet. A képpontokat apró pettyekké fogja össze, ezért a kisebb részletek a művelet során elvesznek.

  Az Impressionist szűrő hatása
 

Az Impressionist szűrő használatához jelöljük ki a módosítani kívánt bittérképet a nyíl segédeszközzel, majd válasszuk a Bitmaps (Bittérképek) menü Artistic (Művészi hatások) almenüjéből az Impressionist parancsot. Ekkor megnyílik a szűrő párbeszédablaka. A Scatter (Szóródás) mezőben megadhatjuk, hogy mennyire szórja szét a program a kép eredeti pontjait. Ha nagyobb értéket adunk meg, a képpontok távolabb kerülnek eredeti helyüktől, így a kép kevésbé lesz felismerhető. Ha nagyon nagy értékeket adunk meg, drasztikusan megváltozhat a kép. Ha végeztünk, nézzük meg a művelet végeredményét a mintamezőben, és ha ez megfelelő, akkor zárjuk be az ablakot az OK gombbal.


Vignette
 

A Vignette (Címke) szűrővel bekeretezhetjük a képet, így az egy címkére, vignettára fog hasonlítani. Négy keret-típus közül választhatunk, és szabadon megváltoztathatjuk a keret színét, így nagyon sokféle képet készíthetünk. Például, ha a kép eredeti színétől elütő, ellipszis alakú keretet használunk, a kép egy régi fénykép benyomását kelti.

  A Vignette szűrő hatása
 

A Vignette szűrő használatához jelöljük ki a módosítani kívánt bittérképet a nyíl segédeszközzel, majd válasszuk a Bitmaps (Bittérképek) menü Artistic (Művészi hatások) almenüjéből a Vignette parancsot. Ekkor megnyílik a szűrő párbeszédablaka, amelyben kiválaszthatjuk a keret színét, alakját és egyéb tulajdonságait. A keret színének beállításához kattintsunk a Color (Szín) mezőben a megfelelő rádiógombra. A felső két gombbal a fekete (Black) és a fehér színek közül választhatunk, az alsó gombbal pedig bármilyen egyéb színt kijelölhetünk. A szín kiválasztása után megadhatjuk a keret formáját. Ehhez kattintsunk a Shape (Forma) mezőben a megfelelő rádiógombra: Ellipse (Ellipszis), Circle (Kör), Rectangle (Téglalap), Square (Négyzet). Ezután már csak a keret széleinek a beállítása van hátra: az Offset csúszkával megadhatjuk a vastagságát, a Fade csúszkával pedig beállíthatjuk az élességét. Ha végeztünk, nézzük meg a művelet végeredményét a mintamezőben, és ha ez megfelelő, akkor zárjuk be az ablakot az OK gombbal.



HELP Számítástechnika Codra - A Corel disztribútor Corel - Go further