A CorelDRAW és a World Wide Web
 

A CorelDRAW nagyszerű eszköz azok kezében, akik a napjainkban egyre népszerűbbé váló Word Wide Web hálószemeinek "szövésével" foglalkoznak. Kiválóan alkalmas Web-es grafikák elkészítésére, és használható akár komplett Web-oldalak kivitelezésére is, bár nem kifejezetten erre készült. A dokumentumainkat publikálhatjuk standard HTML formában, vagy a Corel saját, Java-alapú rendszerével.

 

A Web-dokumentumok elkészítésének módja egy kissé különbözik a dokumentumkészítés szokásos menetétől. Mielőtt nekilátnánk ennek a munkának, meg kell terveznünk a dokumentum struktúráját. El kell döntenünk, hogy a dokumentum melyik részeit szeretnénk kiemelni, és hogyan szeretnénk végigkalauzolni a látogatókat a dokumentumon. Nem a Web-lapok összeállítása a nehéz feladat, hanem egy olyan felület megtervezése, ami elegendő információt nyújt a felhasználónak, könnyű kezelni, és tetszetős is. A CorelDRAW a maga könnyen használható segédeszközeivel, látványos hatásaival nagy segítségünkre van ebben a munkában.

 

A Web-oldalak készítése kényes grafikai feladat. Gondolnunk kell arra, hogy a különböző böngészők különbözőképpen jeleníthetik meg ugyanazt a grafikát, ezért mindig érdemes a munkánk eredményét több böngészőben is ellenőrizni. Szem előtt kell tartanunk azt, hogy a lapot megtekintő felhasználók többsége valószínűleg lassú, modemes Internet-kapcsolattal rendelkezik, ezért a grafikák méretét a lehető legalacsonyabb szinten kell tartani.

 

A Web-lapok készítésekor be kell tartanunk a HTML szabványban rögzített szabályokat. Ha a CorelDRAW-val szeretnénk Web-lapot generálni, nem rakhatunk egymásra grafikákat és szövegeket, csak a rövid szövegeken alkalmazhatunk grafikai hatásokat.

 

A CorelDRAW-val három módon jeleníthetjük meg a Web-en a dokumentumainkat:

 

standard HTML formában,

a Corel Barista felhasználásával,

egyszerű képként.

  HTML
 

Ha a dokumentumot HTML formában publikáljuk, a CorelDRAW létrehoz egy olyan HTML-alapú dokumentumot, ami hasonlít az eredeti dokumentumra. A szövegblokkba gépelt szövegeket szövegekként menti el, a karaktersorokat, valamint a vektor- és a pixelgrafikákat pedig JPEG vagy GIF fájlban tárolja. Az eredeti dokumentummal teljesen azonos kinézetű HTML fájlt a HTML korlátjai miatt nem tudunk létrehozni.

  Corel Barista
 

A Corel Barista a Corel által kifejlesztett, Java-alapú dokumentum megjelenítő rendszer, amely lehetővé teszi, hogy a CorelDRAW dokumentumainkat változatlan formában publikáljuk a Web-en. A dokumentum bittérképeit a program JPEG vagy GIF fájlban helyezi el, a szövegeket és a vektorgrafikákat pedig a HTML kódban. Ha a dokumentumainkat Corel Barista formában kívánjuk publikálni, a HTML fájlok és a képfájlok mellett el kell helyeznünk a Web-szerveren a Barista Java-appletjeit is.

  Egyszerű képek
 

A dokumentumot publikálhatjuk egyszerű JPEG vagy GIF képekként is. Ennek az az előnye, hogy a dokumentum bármilyen Web-oldalon elhelyezhető, mégpedig változatlan formában, és speciális kiegészítések nélkül. A módszer hátránya, hogy a képek letöltése viszonylag lassú művelet, ezért csak kisebb grafikákat tudunk képként publikálni (egy A4-es kép megjelenését még az sem várná meg, aki gyors Internet-kapcsolattal rendelkezik).


HTML szöveg előállítása
 

Ha egy szövegrészt szövegként szeretnénk elhelyezni a Web-oldalon, akkor HTML-kompatíbilis szöveggé kell konvertálnunk, azt különben a CorelDRAW bittérképként helyezi el az oldalon. A HTML-kompatíbilis szövegnek vannak bizonyos korlátozásai. Nem használhatunk tetszőleges betűméretet, és a betűméretet sem változtathatjuk teljesen szabadon. Ha kiválasztunk egy betűtípust, az csak akkor fog azonos formában megjelenni a lapot megtekintő látogatók képernyőjén, ha náluk is telepítve van ez a betűtípus. Nem tudunk HTML-kompatíbilissá konvertálni olyan szövegeket, amiket elforgattunk, megdöntöttünk vagy eltorzítottunk. A program nem tudja megtartani azoknak a szövegeknek a formáját, amiket objektumokba, vagy objektumok köré folyattunk, görbére illesztettünk.


A HTML szöveg előállítása
 

A HTML szöveget csak szövegblokkokból tudjuk előállítani, ezért ha egy szöveget szövegként szeretnénk megjeleníteni a Web-oldalon, akkor gépeljük azt szövegblokkba. Ezután jelöljük ki a szöveget a nyíl segédeszközzel, és válasszuk a Text (Szöveg) menü Make Text HTML Compatible (HTML-kompatíbilis szöveg előállítása) parancsát.


A HTML szöveg formázása
 

Miután átkonvertáltuk a szöveget, elkezdhetjük a formázását. A HTML-kompatíbilis szövegeknél más eszközök jelennek meg a kelléktárban, mint a normál szövegek esetében, és a Format Text (Szövegformázás) ablak is másképp néz ki, illeszkedve a megváltozott igényekhez.

  A HTML-kompatíbilis szövegekhez tartozó eszköztár
 

A HTML szövegek betűméretét két módon adhatjuk meg: a szokásos mértékegységgel (pontban), vagy a HTML szabványban definiált méretekkel, ahol a különböző betűméreteket számok jelölik (1-től 7-ig). A HTML-kompatíbilis szövegekkel nem végezhetünk olyan műveleteket, amik megszüntetnék a kompatibilitását: nem forgathatjuk el, nem dönthetjük meg, nem nyújthatjuk meg azokat.



HELP Számítástechnika Codra - A Corel disztribútor Corel - Go further