Képformátum kiválasztása

 

A World Wide Web-en használt két leggyakoribb képformátum a JPEG és a GIF. Mindkettő bittérképes formátum, így elkészítésükkor a bittérképekre jellemző tulajdonságokat (méret, felbontás) adhatjuk meg. A megfelelő képformátum kiválasztásakor a következőket kell mérlegelni:

 

Milyen típusú képet készítünk?

Milyen képminőségre törekszünk?

Melyik képformátum esetén kisebb a fájlméret?

Melyik kép jelenik meg hamarabb?


JPEG képek
 

A JPEG képformátumot, és annak tömörítési eljárását direkt számítógépes grafikákhoz fejlesztették ki. A JPEG fájlok akár 32-bit színmélységűek is lehetnek, így kiválóak fényképek és szkennelt képek megjelenítésére.

 

A JPEG tömörítési eljárás információ-veszteséggel jár. A tömörítés során a program eltávolítja a képről azokat a képelemeket, amik nem befolyásolják jelentősen a kép minőségét. Ezzel a módszerrel kombinálható a viszonylag jó minőség és a kiváló tömörítési arány. A JPEG képek elkészítésekor választhatunk, hogy kisebb tömörítést, és jobb képminőséget szeretnénk-e elérni, vagy megelégszünk gyengébb minőséggel is, de fontos a jó tömörítési arány, a kis fájlméret.

 

Az alábbi képek ugyanabból a forrásból származnak, de a két képet különböző tömörítési aránnyal mentettük el. Az eredeti, tömörítetlen TIF fájl mérete 198 KB volt. A bal oldali képet kis tömörítéssel mentettük el, így a kép kinagyítása nélkül nem láthatunk különbséget az eredeti, és a tömörített kép között, a fájl mérete viszont 13 KB-ra csökkent. A jobb oldali képnél nagy tömörítést alkalmaztunk. Itt már szemmel látható a minőség romlása, de ezzel együtt a fájlméret is jelentősen lecsökkent, mégpedig kevesebb, mint 3 KB-ra, ami alig másfél százaléka az eredeti kép méretének.

  Kisebb tömörítés, jobb minőség …   … vagy nagyobb tömörítés, kisebb fájlméret
 

A fenti képek, és az eredeti TIF kép megtalálhatók a CD-n is (lakat.tif, lakat1.jpg, lakat2.jpg).


GIF képek
 

A GIF egy keresztplatformos képformátum, amelyet minden böngésző támogat. Ez a képformátum maximum 8 bit színmélységű képek tárolására használható, ezért igazán alkalmas színes fotók, szkennelt képek megjelenítésére, de az egyszerű, vektoros ábrákat érdemes GIF fájllá konvertálva publikálni, mivel ezek szebben jelennek meg GIF-ben, mint JPEG-ben.

 

A GIF fájlformátumban olyan tömörítési eljárást alkalmaztak, ami nem jár adatvesztéssel, így a kitömörített grafika ugyanúgy néz ki, mint a betömörítés előtt.



HELP Számítástechnika Codra - A Corel disztribútor Corel - Go further