Publikálás

 

A CorelDRAW-ban készült dokumentumokat HTML formában, vagy a Java-alapú Corel Barista felhasználásával publikálhatjuk. Az első esetben a program standard HTML-fájl állít elő a dokumentumból, az utóbbi esetben pedig egy olyan állományt, melynek tartalma csak a Corel Barista appletekkel tekinthető meg. Ha a dokumentumot HTML formában szeretnénk publikálni, akkor először el kell végeznünk bizonyos átalakításokat, hogy az kompatíbilis legyen a HTML formátummal. Ha a dokumentumot Corel Barista formában publikáljuk, nem kell különleges átalakításokat végeznünk, a Corel Barista úgy készült, hogy képes a CorelDRAW dokumentumokat változatlan formában megjeleníteni a Web-en.


Publikálás HTML formában
 

Ha nem ragaszkodunk a dokumentum eredeti formájához, célszerű azt HTML formában publikálni. A HTML kódot a böngészők gyorsabban értelmezik, mint a Java kódot, így a HTML oldalak gyorsabban jelennek meg a képernyőn.

 

A publikáláshoz válasszuk a File (Fájl) menü Publish To Internet (Publikálás az Internetre) parancsát. Ekkor megjelenik a Publish To Internet nevű varázsló, amely végigvezet bennünket a publikálás főbb lépésein. A varázsló használata annyira egyszerű, hogy ezt nem ismertetjük, viszont szó lesz arról az ablakról, amelyben a művelet minden paraméterét magunk adhatjuk meg. Ennek megnyitásához kattintsunk a Use Internet Dialog (Az Internet párbeszédablak használata) gombra.

  A Publish To Internet párbeszédablak
 

Az ablak tetején látható rádiógombok segítségével kiválaszthatjuk, hogy milyen formában szeretnénk publikálni a dokumentumot. A HTML formátum kiválasztásához kattintsunk a HTML rádiógombra. Ezután azt kell megadnunk, hogy melyik könyvtárba szeretnénk elmenteni a dokumentum publikálása során keletkező fájlokat. Gépeljük be a könyvtár nevét a HTML folder (HTML mappa) mezőbe, vagy nyomjuk meg a Browse (Tallóz) gombot, és jelöljük ki a megfelelő könyvtárat. A képeket a program a megadott könyvtár IMAGES alkönyvtárába helyezi.

 

Ha a dokumentumunk több oldalas, az ablak közepén látható listában kiválasztatjuk, hogy melyik oldalakat szeretnénk publikálni. Az összes oldal publikálásához nyomjuk meg az Export all pages (Minden oldalt exportál) gombot. A táblázat mezőinek segítségével módosíthatjuk az oldalak nevét, illetve a HTML fájlok nevét is. Ehhez kattintsunk a megfelelő mezőbe, és gépeljük be az új nevet.

 

Ha a HTML folder (HTML mappa) mezőben megjelölt könyvtárat már máskor is használtuk a dokumentumok publikálására, előfordulhat, hogy már létezik benne az itt megadottal megegyező nevű fájl. Ha felül kívánjuk írni az ilyen fájlokat, kattintsunk a Replace existing files (Létező fájlok cseréje) választómezőbe.

 

Ha megadtuk az összes paramétert, nyomjuk meg az OK gombot. Ekkor a program elkészíti a dokumentumból a HTML állományt és a hozzá tartozó képeket.


Publikálás Corel Barista formában
 

A Corel Barista technológia felhasználásával változatlan úgy publikálhatjuk a dokumentumainkat, hogy azok teljesen változatlan formában jelennek meg a Web-oldalt meglátogató felhasználók képernyőjén. Mivel a Corel Barista Java-alapú technológia, csak azokkal a böngészőkkel tekinthetők meg az ezzel készült fájlok, amelyek támogatják a Java-t. A Barista-val készült HTML oldalak és képek mellett el kell helyeznünk a Barista Java-appletjeit is. Ezek a CorelDRAW 8 alkönyvtárában, a \Graphics8\Barista könyvtárban találhatók.

 

Ha a dokumentumot Corel Barista formában kívánjuk publikálni, válasszuk a File (Fájl) menü Publish To Internet (Publikálás az Internetre) parancsát, majd nyomjuk meg a megjelenő párbeszédablakban, a Use Internet Dialog (Az Internet párbeszédablak használata) gombot. (Ha már más dokumentumokat is publikáltunk, automatikusan az az ablak jelenik meg, ami a Use Internet Dialog gomb megnyomásakor.)

 

Válasszuk az ablak felső részén található opciók közül a Corel Barista rádiógombot, majd adjuk meg a publikálás többi paraméterét. Ugyanazokat a paramétereket állíthatjuk be, mint a HTML formátumú publikálásnál. Ha végeztünk, nyomjuk meg az OK gombot. Ekkor a program elkészíti a Web-oldalakat, és a hozzájuk tartozó képeket. Ne feledjük, hogy az így elkészített oldalakat csak akkor tudjuk megtekinteni, ha a fájlok mellé bemásoljuk a Corel Barista appletjeit is.


A publikálás egyéb paraméterei
 

Ha megnyomjuk a Publish To Internet ablakban található Options (Opciók) gombot, megnyílik az Options (Opciók) párbeszédablak, amelyben további paraméterek beállítására van lehetőségünk.

  A publikálás egyéb paramétereinek a beállítására szolgáló ablak Image része
Tipp!

A fenti párbeszédablakot megnyithatjuk a Tools (Eszközök) menü Options (Opciók) parancsával is. A megfelelő ablakrész megjelenítéséhez kattintsunk a Document/Publish To Internet (Dokumentum/Publikálás az Internetre) opcióra.

 

Az Options (Opciók) ablak Publish To Internet szekciója négy részből áll: Image (Kép), Text (Szöveg) és Links (Hivatkozások), valamint maga a Publish To Internet rész. Az elsőben a képek exportálásával, publikálásával kapcsolatos paramétereket állíthatjuk be, a másodikban a szövegek publikálását, a harmadikban pedig a hivatkozások színeit. A Publish To Internet részben azt adhatjuk meg, hogy milyen HTML fájlokat hozzon létre a program.

 

A HTML tulajdonságok beállításához kattintsunk a Publish To Internet (Publikálás az Internetre) opcióra, majd válasszuk ki az ablak felső részében, hogy milyen HTML fájlokat szeretnénk készíteni:

 

HTML tables: Olyan HTML fájlok, amelyekben a program az egyes dokumentum-elemeket táblázatok segítségével pozícionálja a megfelelő helyre. Ezt a HTML formátumot a legtöbb böngésző képes értelmezni.

Layers: Ha ezt választjuk, a program rétegek használatával helyezi el a dokumentum-elemeket. A rétegek a Netscape Navigátor 4 objektumai, ezért az így készült dokumentumokat csak ezzel a böngészővel lehet megtekinteni.

Styles: Ha a Styles (Stílusok) opciót választjuk, a CorelDRAW stílusok felhasználásával formázza meg a HTML dokumentumot. A stílusokat tartalmazó oldalakat a Netscape Navigator 4 és az Internet Explorer 4 böngészőkkel lehet megtekinteni.

  A HTML tulajdonságok beállítására szolgáló ablak
 

A képek tulajdonságainak beállításához kattintsunk a Publish To Internet/Image opcióra. Az Export images using mezőben megadhatjuk, hogy milyen formátumban szeretnénk exportálni a képeket. Ha a JPEG formátumot választjuk, a JPEG Options gomb megnyomása után beállíthatjuk, a tömörítési arányt és a JPEG fájlok egyéb tulajdonságait. Ha a GIF fájlformátumot választjuk, kiválaszthatjuk, hogy milyen színeket használjon a program a kép elkészítésére.

  A képek beállítására szolgáló ablak
 

A szövegek tulajdonságainak a beállításához kattintsunk a Publish To Internet/Text opcióra. A megjelenő rádiógombokkal azt adhatjuk meg, hogy hogyan állítsa elő a program a szövegeket. A felső rádiógomb kiválasztásakor a szövegek HTML kompatíbilis szövegként kerülnek a dokumentumba. Ha ezt az opciót használjuk, a szövegeket HTML kompatíbilis módon kell megformáznunk, és csak ezután tudjuk publikálni a dokumentumot. A középső rádiógombot választva a program képként publikálja az összes szöveget. A szövegek ilyenkor pontosan ugyanúgy néznek ki a Web-oldalon, mint a dokumentumban, de az oldalak megjelenítésének az ideje jelentősen megnőhet (különösen akkor, ha a dokumentum sok szöveget tartalmaz). Az alsó rádiógombot választva a program HTML szövegként exportálja, de a formázásukra felhasználja a TrueDoc technológiát, ami többféle betűtípus használatát teszi lehetővé. A TrueDoc technológiával elkészített szövegeket Csak Netscape Communicator-ral lehet megtekinteni.

  A szövegek beállítására szolgáló ablak
 

A hivatkozások beállításához kattintsunk a Publish To Internet/Links opcióra. A megjelenő ablakrészben a következő paramétereket állíthatjuk be:

 

Underline (Hivatkozások aláhúzása)

Normal Link (Hivatkozások színe)

Active Link (Aktív hivatkozás színe)

Visited Link (Megtekintett hivatkozás címe)

  A hivatkozások beállítására szolgáló ablak


HELP Számítástechnika Codra - A Corel disztribútor Corel - Go further