A stílusok használata

 

Minden kiadvány- és szövegszerkesztő programban megvan a lehetőségünk arra, hogy meghatározzuk és tároljuk a szövegek tulajdonságait, s hogy ezeket a tulajdonságokat más szövegeken alkalmazzuk. Az egyes tulajdonság-csoportoknak nevet adhatunk, amivel később hivatkozni tudunk azokra. Ezeket a tulajdonság-csoportokat stílusoknak nevezzük. A stílusok megkönnyítik az egységes megjelenésű dokumentumok elkészítését.

 

A CorelDRAW elsősorban grafikai program, ezért a készítők kiterjesztették a stílusok alkalmazását a grafikai objektumokra is. A CorelDRAW-ban egy stílus tehát nemcsak egy szöveg stilisztikai jellemzőit hordozhatja, de egy grafikáét is. Egy grafikai stílus tartalmazhatja a grafika kitöltőjének, körvonalának, méretének és speciális hatásainak paramétereit is.

  Grafikai stílus alkalmazása a kiválasztott objektumra
 

A rajzok elkészítése során használhatjuk a sablonban előre definiált stílusokat és létrehozhatunk saját stílusokat is. A saját stílusokat a program elmenti a dokumentummal együtt, így azt később is felhasználhatjuk. Lehetőségünk van arra is, hogy egy stílust egy másik dokumentumban is felhasználjunk, sőt a stílusokat bemásolhatjuk a sablonokba is, hogy később bármilyen dokumentumnál alkalmazni tudjuk azokat.


Stílusok létrehozása objektumok alapján
 

A stílus tulajdonképpen egy tulajdonság-gyűjtemény, melyet létrehozhatunk úgy, hogy hogy egyenként megadjuk a kívánt tulajdonságokat, de úgy is, hogy egy kész objektum tulajdonságait menjük el egy stílusban. Például megtehetjük azt, hogy elkészítünk egy objektumot kék kitöltővel és piros körvonallal, majd ezeket a tulajdonságokat eltároljuk egy stílusban, hogy bármikor gyorsan készíthessünk ehhez hasonló, kék kitöltővel és piros körvonallal rendelkező objektumokat.

 

Ha a stílust egy objektum tulajdonságai alapján szeretnénk létrehozni, akkor készítsük el az objektumot, majd válasszuk ki a rajzoló eszköztárból a nyíl segédeszközt (Pick tool), és kattintsunk a jobb egérgombbal az objektumra. A megjelenő úszómenüben a Styles (Stílusok) menüpont szolgál a stílusok kezelésére. Ez egy almenüt nyit meg, melyből Save Style Properties (Stílusjegyek elmentése) parancsot kell kiválasztanunk.

  A stílusok létrehozására szolgáló ablak
 

A parancs hatására megjelenő ablak tartalma függ attól, hogy milyen objektum jellemzőit kívánjuk egy stílusban elmenteni. Ha grafikára kattintunk, akkor elmenthetjük annak kitöltőjét és körvonal-attribútumait. Ha szövegre kattintunk, akkor a szöveg tulajdonságait (betűméret, betűtípus, igazítás, tagolás stb.) is elmenthetjük. A program azokat a tulajdonságokat menti el a stílusban, amiket kiválasztunk az ablakban (tehát amik mellett pipa látható). Ha egy tulajdonságot nem szeretnénk elmenteni (pl. a grafikának csak a kitöltőjét szeretnénk tárolni, a körvonalát nem), akkor szüntessük meg a nem kívánt elemek kijelölését.

 

A stílus nevét az ablak tetején, a Name (Név) mezőben adhatjuk meg. Ügyeljünk arra, hogy olyan nevet adjunk meg, amivel később könnyen azonosíthatjuk a stílusjegyeket.

Tipp!

Amikor létrehozunk egy objektumot (pl. megrajzolunk egy alakzatot vagy beírunk egy szöveget), akkor az az alapértelmezett stílus jellemzőit veszi fel. Az alapértelmezett stílusokat is megváltoztathatjuk, ehhez a kiválasztott objektum stílusát a Default Graphic, Default Artistic Text ill. a Default Paragraph Text néven kell elmenteni. A Default Graphic nevet a grafikáknál, a Default Artistic Text nevet a karaktersoroknál (rövidebb szövegeknél), a Default Paragraph Text nevet pedig a szövegblokkoknál (keretbe írt hosszabb szövegeknél) kell használnunk. Ha egy olyan objektumot választunk ki, amin még egyetlen stílus tulajdonságait sem alkalmaztuk, akkor a fenti neveket automatikusan felajánlja a program.

Fontos!

Ne feledjük, egy objektumcsoport stílusjegyeit nem tudjuk elmenteni, hiszen a csoportot alkotó objektumok mindegyikének más-más tulajdonságai lehetnek.


Stílusok létrehozása a Graphic and Text dokkoló ablakkal
 

Stílusokat az objektumok megrajzolása előtt is létrehozhatunk. Erre – valamint a stílusok alkalmazására – szolgál a CorelDRAW-ban a Graphic and Text (Grafika és szöveg) dokkoló ablak.

 

Ha egy stílust a dokkoló ablak használatával szeretnénk létrehozni, válasszuk a Layout (Beosztás) menüből a Graphic and Text Styles (Grafikai és szövegstílusok) parancsot. Ez megnyitja a Graphic and Text dokkoló ablakot. Az ablakban megtaláljuk mindazokat a grafikai és szövegstílusokat, amiket a dokumentum tartalmaz. Ha még nem készítettünk egyetlen stílust sem, akkor itt csak az előre definiált stílusok láthatók.

 

Új stílus létrehozásához kattintsunk a dokkoló ablakban egy üres területre (ügyeljünk arra, hogy ne egy stílus nevére vagy képére kattintsunk), majd válasszuk a megjelenő úszómenüből a New (Új) parancsot. Ez egy almenüt nyit meg, amelyből kiválaszthatjuk, hogy milyen stílust szeretnénk létrehozni: Graphic Style (Grafikai stílus), Artistic Text Style (Karaktersor stílus), Paragraph Text Style (Szövegblokk stílus). Válasszuk ki a menüből a megfelelő opciót. Ekkor megjelenik a dokkoló ablakban egy új stílus ikonja és alatta a New Graphic, New Artistic Text ill. New Paragraph Text szöveg (attól függően, hogy milyen stílus-típust választottunk). Gépeljük be az új stílus nevét, majd üssünk Enter-t.

  Saját grafikai stílus a Graphic and Text dokkoló ablakban

Stílusok alkalmazása
 

Egy kész stílus tulajdonságait két módon tudjuk alkalmazni egy objektumon: a jobb egérgombbal előhozható úszómenü segítségével, illetve a Graphic and Text dokkoló ablakkal. Amikor egy stílus tulajdonságai alkalmazzuk egy objektumon, az objektumnak csak azok a tulajdonságai változnak meg, amik megtalálhatók a stílusban is. Például, ha egy grafikai stílus csak az objektum körvonalárnak tulajdonságait tartalmazza, akkor a stílus alkalmazásakor a kijelölt objektumnak csak a körvonala változik meg, a kitöltője nem.

 

Ha egy objektumon alkalmazni kívánjuk egy stílus jellemzőit, válasszuk a rajzoló eszköztárból a nyíl segédeszközt, majd kattintsunk az objektumra a jobb egérgombbal. A megjelenő úszómenüből válasszuk a Style (Stílus) parancsot, majd az almenüből az Apply (Alkalmaz) parancsot. A parancs hatására újabb almenü nyílik meg, amelyben megtalálhatók az adott objektum-típusra (pl. grafikára, szövegre) alkalmazható stílusok. Ha kiválasztjuk az almenüből az egyik stílust, az úszómenü bezárul, a kijelölt objektum pedig felveszi a stílusban tárolt tulajdonságokat.

 

Ha a stílust a Graphic and Text dokkoló ablakkal szeretnénk alkalmazni egy objektumra, nyissuk meg a dokkoló ablakot a Layout (Beosztás) menü Graphic and Text Style (Grafikai és szövegstílusok) parancsával. Válasszuk ki a módosítani kívánt objektumot a nyíl segédeszközzel (Pick tool), majd kattintsunk duplán a dokkoló ablakban arra a stílusra, amelyet alkalmazni kívánunk az objektumra.

Tipp!

A Graphic and Text dokkoló ablakkal egy objektumon nem csak a típusának megfelelő stílust alkalmazhatjuk. Például megtehetjük azt, hogy egy grafikai objektumon egy szövegstílus megfelelő tulajdonságait alkalmazzuk (kitöltő, körvonal), ill. hogy egy szövegen egy grafikai stílusban tárolt jellemzőket (kitöltő, körvonal) alkalmazzuk.


Stílusok szerkesztése
 

Egy stílus jellemzőit két módon változtathatjuk meg. Módosíthatjuk a stílus jellemzőivel rendelkező objektumot, majd újra elmentjük a stílust, felülírva az eredeti jellemzőket, illetve használhatjuk a dokkoló ablakot a stílus jellemzőinek a megváltoztatására.

 

Ha a stílus módosítását egy objektum tulajdonságainak az alapján szeretnénk elvégezni, válasszuk a rajzoló eszköztárból a nyíl segédeszközt, majd kattintsunk a megfelelő objektumra a jobb egérgombbal. Ezután válasszuk a megjelenő úszómenüből a Style (Stílus) parancsot, majd az almenüből a Save Style Properties (Stílusjegyek elmentése) parancsot. Győződjünk meg róla, hogy a megjelenő ablakban a Name (Név) mezőben a módosítandó stílus neve áll, majd nyomjuk meg az OK gombot.

 

Ha egyetlen objektum sem rendelkezik a megfelelő stílusjegyekkel, a stílus módosítását elvégezhetjük a Graphic and Text dokkoló ablakkal is. Nyissuk meg a dokkoló ablakot a Layout (Beosztás) menü Graphic and Text Style (Grafikai és szövegstílus) parancsával, kattintsunk a jobb egérgombbal a módosítani kívánt stílus nevére, majd válasszuk a megjelenő úszómenüből a Properties (Tulajdonságok) parancsot. Ekkor megnyílik az Options (Opciók) párbeszédablak, és megjelenik a stílusok módosítására szolgáló panel.

  A stílusok módosítására szolgáló rész az Options párbeszédablakban
 

A stílus módosításához kattintsunk a megfelelő tulajdonság (Text: szöveg, Fill: kitöltő, Outline: körvonal) mellett található Edit (Szerkesztés) gombra. A kitöltő tulajdonságait csak akkor változtathatjuk, ha kiválasztottuk a kitöltő típusát a lehulló listából. A szövegtulajdonság csak szöveges stílusok esetén változtatható.


Egy objektum stílusának visszaállítása
 

A CorelDRAW képes arra, hogy visszaállítsa egy objektum stílusát, ha a stílus alkalmazása után megváltoztattuk az objektumot. Ehhez válasszuk ki a rajzoló eszköztárból a nyíl segédeszközt, majd kattintsunk a jobb egérgombbal a megfelelő objektumra. Válasszuk a megjelenő úszómenüből a Style (Stílus) parancsot, majd ennek almenüjéből a Revert To Style (Visszatérés a stílushoz) parancsot.


Adott stílussal rendelkező objektumok keresése
 

A Graphic and Text dokkoló ablak segítségével megkereshetjük azokat az objektumokat, amelyek egy adott stílussal rendelkeznek. Ehhez nyissuk meg a dokkoló ablakot a Layout (Beosztás) menü Graphic and Text Style (Grafikai és szövegstílus) parancsával, kattintsunk a jobb egérgombbal a megfelelő stílusra, majd válasszuk a megjelenő úszómenüből a Find (Keresés) parancsot. A parancs hatására a program kijelöli az első olyan objektumot, amelyen a kiválasztott stílust alkalmaztuk. További ilyen objektumok kereséséhez ismét kattintsunk a jobb egérgombbal a stílus nevére, majd válasszuk az úszómenüből a Find Next (Következő keresése) parancsot.


A stílusok gyorsbillentyűi
 

Ha egy stílust gyakran használunk, érdemes ahhoz egy gyorsbillentyűt rendelni, így egy egyszerű billentyű-kombinációval egy pillanat alatt alkalmazni tudjuk bármilyen objektumon. Egy billentyű-kombináció maximum négy billentyű lenyomásából állhat. A CorelDRAW-ban számos műveletet el lehet végezni billentyű-kombinációkkal. Ezeknek a műveleteknek a billentyű-kombinációit nem lehet stílusokhoz hozzárendelni.

 

A gyorsbillentyű megadásához nyissuk meg a Graphic and Text dokkoló ablakot a Layout (Beosztás) menü Graphic and Text Styles (Grafikai és szövegstílusok) parancsával. Kattintsunk annak a stílusnak a nevére, amelyhez gyorsbillentyűt szeretnénk rendelni, majd válasszuk a megjelenő úszómenüből az Edit Hot Key (Gyorsbillentyű szerkesztése) parancsot. Ez a parancs megnyitja az Options (Opciók) párbeszédablak azon részét, amely a gyorsbillentyűk szerkesztésére szolgál. Kattintsunk a Press new shortcut key (Új billentyű-kombináció kijelölése) mezőbe, majd nyomjuk meg azokat a billentyűket, amelyeket később a stílus alkalmazására kívánunk használni (pl. nyomjuk le egyszerre a Ctrl, az Alt és az A billentyűket, ha a stílust később a Ctrl+Alt+A billentyű-kombinációval szeretnénk használni). Ha a billentyű-kombinációt a program már használja, akkor azt a Currently Assigned to (Jelenleg kijelölve) mezőben mutatja. Ilyenkor célszerű másik billentyű-kombinációt választanunk. Ha a program nem használja a kiválasztott billentyű-kombinációt, akkor azt az Assign (Kijelöl) gomb megnyomásával hozzárendelhetjük a kiválasztott stílushoz.

  A stílusok billentyű-kombinációinak kiválasztására szolgáló ablak
 

A stílushoz rendelt billentyű-kombináció törlése is az Options (Opciók) ablakban végezhető el. A stílushoz rendelt billentyű-kombinációk a Current shortcut keys (Aktuális gyorsbillentyűk) mezőben láthatók. Válasszuk ki innen a törölni kívánt billentyű-kombinációt, majd kattintsunk a Delete (Törlés) gombra.


Stílusok törlése
 

Ha már nincs szükségünk egy stílusra, kitörölhetjük azt. Egy stílus törlésekor a program az alapstílust rendeli mindazokhoz az objektumokhoz, amikhez előzőleg ezt a stílust rendeltük.

Fontos!

A következő három alapstílus nem törölhető: Default Graphic, Default Artistic Text, Default Paragraph Text!

 

Egy stílus törléséhez nyissuk meg a Graphic and Text dokkoló ablakot a Layout (Beosztás) menü Graphic and Text Style (Grafikai és szövegstílus) parancsával, majd kattintsunk a jobb egérgombbal a törölni kívánt stílus nevére, és válasszuk a megjelenő úszómenüből a Delete (Törlés) parancsot.



HELP Számítástechnika Codra - A Corel disztribútor Corel - Go further