A sablonok használata

 

A sablonok tulajdonképpen stílusok és grafikai elemek gyűjteményei, melyek lehetővé teszik, hogy gyorsan elkészítsünk olyan dokumentumokat, melyeknek különböző változatait gyakran kell megrajzolnunk. A sablonba épített stílusokat felhasználhatjuk a szövegek és grafikák formázására, a grafikai objektumokat pedig az új rajz elemeiként.

 

A sablonok nemcsak stílusokat és grafikai elemeket tartalmaznak, hanem az oldal, ill. a dokumentum beállításait is. Készíthető tehát olyan sablon is, amely egyedi oldalméretet és oldal-elrendezést tartalmaz.

 

Amikor új, üres dokumentumot készítünk, a CorelDRAW automatikusan betölti az alapsablont, melynek neve CORELDRW.CDT. Ebben a sablonban nincsen grafikai objektum, viszont megtalálhatók benne a grafikák és a szövegek alap stílusai. Ha megváltoztatjuk az alapsablont, megváltoznak az új dokumentum készítésekor létrejövő üres dokumentum tulajdonságai is.

Tipp!

A CorelDRAW számos előre elkészített sablonnal rendelkezik. Ezeket felhasználhatjuk az eredeti formájukban, vagy átalakíthatjuk a saját igényeinknek megfelelően. A CorelDRAW sablonkészlete a programcsomag első CD-jén található.

 

Ha a CorelDRAW-hoz mellékelt sablonok között nem találunk olyat, ami megfelelne az igényeinknek, létrehozhatunk saját sablonokat is. Ezekben a saját stílusaink mellett elhelyeztünk más sablonokból származó stílusokat is, így nem kell minden grafikai és szövegstílust magunknak elkészítenünk. A sablon alapjául szolgálhat bármelyik CorelDRAW dokumentum.

 

A sablonok bármikor felhasználhatók a CorelDRAW-beli munka során. Már az új dokumentum létrehozásakor kiválaszthatunk egy sablont, ha a dokumentumot a New From Template (Új dokumentum sablon alapján) paranccsal készítjük el (ez a parancs a File menüben található). Ha már létrehoztuk az új dokumentumot, betölthetjük egy másik sablonban tárolt stílusokat a Graphic and Text dokkoló ablakkal, melynek használatáról az előző részben olvashatunk.


Sablon létrehozása
 

A sablon tehát stílusok és grafikai elemek gyűjteménye. A sablon létrehozása azoknak a stílusoknak és grafikáknak az egybegyűjtése és elmentése, amiket a későbbiekben az új dokumentumok elkészítésekor fel kívánunk használni. A stílusokat elkészíthetjük mi magunk, vagy betölthetjük azokat egy másik sablonból.

 

A sablonok elkészítésének az első lépése mindig a megfelelő stílusok létrehozása. Ez a már ismertetett módon, kész objektumok tulajdonságainak az elmentésével, vagy a Graphic and Text dokkoló ablakkal tudjuk elvégezni. Ha olyan sablont szeretnénk készíteni, ami grafikai elemeket is tartalmaz, akkor ezeket is meg kell rajzolnunk, és ne feledkezzünk meg az oldalbeállításról sem, hiszen később, amikor a sablont betöltjük, betöltődik az abban tárolt oldalbeállítás is.

 

Ha végeztünk a sablon előkészítésével (a stílusok, grafikai elemek létrehozásával), elmenthetjük azt. Ez két módon, a Graphic and Text dokkoló ablak és a Save Drawing (Rajz mentése) ablak segítségével végezhető el.

 

Ha a sablon stílusainak a létrehozásakor használtuk a dokkoló ablakot (és az még nyitva van), érdemes ezt használnunk a sablon mentésére is. Ehhez kattintsunk a dokkoló ablakban egy üres területre (ügyeljünk arra, hogy ne egy stílus nevére kattintsunk), majd válasszuk a megjelenő úszómenüből a Template (Sablon) parancsot. Ez a parancs egy almenüt nyit meg, amely a sablonok mentésére, betöltésére szolgál. A sablon mentéséhez válasszuk az almenüből a Save As (Mentés másként) parancsot. A parancs hatására megjelenik a Save Template (Sablon mentése) ablak, amelyben meg kell adnunk a sablon nevét. Ha azt szeretnénk, hogy az oldalbeállítás és a grafikai elemek is bekerüljenek a sablonba, akkor kattintsunk a With contents (Tartalommal együtt) választómezőbe. Ha végeztünk a paraméterek megadásával, a sablon mentéséhez nyomjuk meg az OK gombot.

 

Ha a sablon stílusait kész objektumok alapján hoztuk létre, vagy már bezártuk a Graphic and Text dokkoló ablakot, a sablont elmenthetjük a Save Drawing (Rajz mentése) párbeszédablakkal is, amely a File (Fájl) menü Save As (Mentés másként) parancsával nyitható meg. A sablon mentéséhez válasszuk a Save As Type (Mentés más típusként) lehulló listából a CorelDRAW Template (CDT) opciót, majd gépeljük be a sablon nevét, és nyomjuk meg az OK gombot.

Tipp!

Érdemes a sablonokat a CorelDRAW Template mappájába menteni, hiszen a sablon betöltésekor a program automatikusan ezt a mappát fogja megnyitni, így azonnal megjelennek előttünk az általunk készített sablonok.


Sablon betöltése
 

Ha sablon alapján szeretnénk dolgozni, a megfelelő sablont már a CorelDRAW elindításakor kiválaszthatjuk. Ha a CorelDRAW egyik beépített sablonját szeretnénk használni, válasszuk a program üdvözlő képernyőjén a Template (Sablon) gombot, vagy ha az üdvözlő képernyő nem jelenik meg, akkor a File (Fájl) menüből a New From Template (Új dokumentum sablon alapján) parancsot. A parancs hatására a Template (Sablon) varázsló jelenik meg a képernyőn, amelyben számos sablon-típusból választhatunk.

 

Ha saját sablont szeretnénk használni, az Open (Megnyitás) paranccsal kell megnyitnunk azt. Ez a parancs megtalálható a CorelDRAW üdvözlő képernyőjén is, de ha az üdvözlő képernyő nem jelenik meg a CorelDRAW elindításakor, a File (Fájl) menüből is ki tudjuk választani. Az Open (Megnyitás) parancs hatására megjelenik az Open Drawing (Rajz megnyitása) párbeszédablak. Válasszuk ki a Files Of Type (Fájltípus) lehulló listából a CorelDRAW Template (CDT) opciót, majd keressük meg a fájllistában a megfelelő sablont, és nyomjuk meg az OK gombot. A sablon kiválasztása után megjelenik egy párbeszédablak a képernyőn, amelyben azt kell megadnunk, hogy milyen célból nyitjuk meg a sablont. Ha egy új dokumentumot szeretnénk a sablon alapján létrehozni, válasszuk a New from Template (Új dokumentum a sablon alapján) opciót, ha a sablont szeretnénk módosítani, akkor pedig az Open for Editing (Megnyitás szerkesztés céljából) opciót. Ha a sablon grafikai elemeket is tartalmaz, és ezeket is szeretnénk betölteni, akkor győződjünk meg arról, hogy ki legyen választva a With Contetns (Tartalommal együtt) választómező is.


Másik sablon kiválasztása
 

Ha elkezdtünk egy dokumentumon dolgozni, és egy másik sablon stílusait szeretnénk használni, be kell töltenünk az új sablont. Ez a Graphic and Text dokkoló ablak segítségével végezhető el. A sablon betöltéséhez nyissuk meg a dokkoló ablakot a Layout (Beosztás) menü Graphic and Text Styles (Grafikai és szövegstílusok) parancsával, majd kattintsunk benne egy üres helyre a jobb egérgombbal (ügyeljünk arra, hogy ne kattintsunk egyetlen stílusra sem). Válasszuk az úszómenüből a Template (Sablon) parancsot, amely megnyitja a sablonok elmentésére és betöltésére szolgáló almenüt. Válasszuk az almenüből a Load (Betöltés) parancsot, majd a megjelenő blakban válasszuk ki a megfelelő sablont.

Fontos!

Ne feledjük, hogy ezzel a módszerrel csupán a sablonban elmentett stílusok tölthetők be, a grafikai elemek nem. Ha a sablonban tárolt grafikai elemekre is szükségünk van, készítsünk egy új dokumentumot a sablon alapján, és másoljuk at a régi dokumentumban elkészített objektumokat az új dokumentumba.


Sablonok felvétele a Template varázslóba
 

A Template (Sablon) varázslóban eredetileg a CorelDRAW beépített sablonjai találhatók. Ezt a listát azonban kiegészíthetjük a saját sablonjainkkal is, így később a Template (Sablon) varázslót a saját sablonjaink betöltésére is használhatjuk.

 

A saját sablon felvételéhez válasszuk a Tools (Eszközök) menüből a Scripts parancsot, majd a megjelenő almenüből a Script and Preset Manager parancsot. Ez a parancs egy dokkoló ablakot nyit meg, amely a CorelDRAW-hoz tartozó mini programok (script-ek) és varázslók beállítására szolgál. Itt tudjuk módosítani a Template (Sablon) varázsló sablonlistáját is. Válasszuk a dokkoló ablak tetején található lehulló listából a Scripts opciót, majd a dokkoló ablakban megjelenő mappák közül kattintsunk duplán a Scripts feliratún. Ekkor a dokkoló ablakban megjelennek a CorelDRAW script-ek és varázslók. Kattintsunk duplán a Tempwiz nevű ikonon, amely a Template (Sablon) varázsló ikonja. Ekkor elindul egy varázsló, melynek lépéseit követve felvehetjük a saját sablonunkat a CorelDRAW sablonok közé.



HELP Számítástechnika Codra - A Corel disztribútor Corel - Go further