A rajz megtekintése

 

A CorelDRAW-ban több eszköz segíti, hogy a rajzot úgy jelenítsük meg a képernyőn, ahogy a legmegfelelőbb az adott munkafolyamathoz. Ezek az eszközök a Zoom (Nagyítás) kiugró menüben, a kelléktáron és a View Manager (Látványkezelő) dokkoló ablakban találhatók.

 

A Zoom (Nagyítás) kiugró menü segítségével gyorsan kinagyíthatjuk a rajz egy részét, ill. csökkenthetjük a nagyítás mértékét. A nagyító segédeszköz (Zoom Tool) a rajzelemek kinagyítására használható, a pásztázó segédeszközzel (Pan Tool) pedig láthatóvá tehetjük a rajz azon részeit, amelyek az aktuális nagyítás mellett nem férnek a rajzablakba.

  A nagyító és a pásztázó segédeszköz
 

Ha kiválasztjuk a rajzoló eszköztárból a nagyító vagy a pásztázó segédeszközt, a kelléktárban megjelennek a nagyítást/kicsinyítést segítő további segédeszközök, amelyekkel különféle nagyítási fokozatok közül választhatunk.

  A nagyítás eszközei a kelléktárban
 

A nagyítás mértéke más segédeszközök használata közben is könnyen megváltoztatható, hiszen a Standard eszköztár tartalmazza a Zoom Levels (Nagyítás mértéke) mezőt, amely mindig a rendelkezésünkre áll. Ennek segítségével választhatunk az előre megadott nagyítási fokozatok közül (pl. teljes lap, kétszeres nagyítás stb.), illetve mi magunk is megadhatjuk a nagyítás mértékét.

  A nagyítás mértékének beállítására szolgáló mező a standard eszköztárban
Tipp!

A nagyítás nincsen hatással az objektumok méretére, csupán a képernyőn való megjelenítést változtatja meg.


A nézet megváltoztatása a Zoom kiugró menüvel
 

A Zoom (Nagyító) kiugró menü a rajzoló eszköztárban található. Alapesetben két eszközt tartalmaz: a nagyító (Zoom) segédeszközt és a pásztázó (Pan) segédeszközt. A nagyító és a pásztázó segédeszközzel könnyen megjeleníthetjük a rajzunk bármely részletét. A nagyító segédeszköznek két funkciója van: kinagyíthatjuk a rajz egy részletét, jól láthatóvá téve ezzel az apróbb részleteket, és csökkenthetjük a nagyítás mértékét, hogy több rajzelem legyen látható a rajzablakban. A pásztázó segédeszközzel „rátenyerelhetünk" a rajzra, arrébb húzhatjuk azt, hogy olyan rajzelemeket tegyünk láthatóvá, amik a rajzablakon kívül vannak (vagyis görgethetjük a rajzot). A pásztázó segédeszköz működése megegyezik a rajzablak szélén található gördítősávok működésével.

Tipp!

A CorelDRAW támogatja a Microsoft IntelliMouse-kompatíbilis eszközöket (vagyis magát a Microsoft IntelliMouse-t, ill. az ezzel azonos működésű egereket, pl. a Logitech hasonló egerét). Az egérgombok között található kerék segítségével változtatható a nagyítás mértéke, ill. görgethető a rajzablak. A nagyításhoz görgessük a kereket előre (a monitor irányába), a nagyítás mértékének csökkentéséhez pedig hátra (magunk felé). A rajzablak görgetéséhez nyomjuk le a kereket, és mozgassuk el az egeret abba az irányba, amerre a megjelenítendő rajzelemek találhatók.

 

A rajz egy részletének kinagyításához válasszuk a rajzoló eszköztárból a nagyító segédeszközt (ha ez nem látható, akkor nyissuk meg a Zoom kiugró menüt), majd húzzunk gumikeretet a kinagyítandó részlet köré.

Tipp!

A gumikeret – vagyis a műveleti területet kijelölő keret – tulajdonképpen egy képzeletbeli téglalap, amelyet a kiválasztott segédeszközzel rajzolunk a megfelelő objektumok köré. Ennek a téglalapnak magába kell foglalnia mindazokat az objektumokat, amikkel a művelet folyamán foglalkozni szeretnénk. Például a nagyítás során a nagyító segédeszközzel húzunk gumikeretet a kinagyítandó rajzterület köré, több objektum egyidejű kijelölésekor pedig a nyíl segédeszközzel húzunk gumikeretet a kijelölendő objektumok köré. A műveleti területet kijelölő keret azért kapta a gumikeret nevet, mert a művelet közben a mérete – az egérgomb felengedéséig – szabadon változtatható. A gumikeret meghúzásához (tehát a műveleti terület kijelöléséhez) válasszuk ki azt a segédeszközt, ami a kívánt művelet elvégzésére szolgál (pl. nagyításkor a nagyító segédeszközt), majd kattintsunk a műveleti területet magába foglaló téglalap (pl. a kinagyítandó terület) bal felső sarkába. Tartsuk nyomva az egérgombot és mozgassuk el az egeret. Ekkor a program – az egér mozgását követve – rajzol egy halványkék, szaggatott téglalapot, melynek mérete változtatható. Mozgassuk a kurzort a műveleti terület (pl. a kinagyítandó terület) jobb alsó sarkába, és engedjük fel az egérgombot. Ekkor a gumikeret eltűnik, majd a program végrehajtja a megadott műveletet (pl. kinagyítja a gumikeretbe zárt területet).

 

A nagyítás mértékének növeléséhez válasszuk ki a rajzoló eszköztárból a nagyító segédeszközt, majd válasszuk a kelléktárból a Zoom In (Nagyítás) parancsot, vagy egyszerűen kattintsunk a – nagyító alakú – kurzorral a rajzra.

 

A nagyítás mértékének csökkentéséhez válasszuk ki a rajzoló eszköztárból a nagyító segédeszközt, majd válasszuk a kelléktárból a Zoom Out (Kicsinyítés) parancsot, vagy nyomjuk le a Shift billentyűt és kattintsunk az egérkurzorral a rajzra.

Tipp!

Aki régóta használja a CorelDRAW-t, megszokhatta, hogy a nagyítás mértéke úgy is csökkenthető, hogy a nagyító segédeszköz kiválasztása után a jobb egérgombbal kattintunk a rajzra. Ez a CorelDRAW 8 esetében nem működik azonnal, hiszen ha a jobb egérgombbal kattintunk, akkor egy úszómenü jelenik meg (amiben ugyan megtalálható a Zoom Out parancs, de a módszer mégis kényelmetlen, hosszadalmas). A program készítői azonban lehetővé tették, hogy szükség esetén visszaállítsuk a nagyító hagyományos működését. Ehhez nyissuk meg az Options (Opciók) párbeszédablakot a Tools (Eszközök) menü Options (Opciók) parancsával, majd válasszuk ki az ablak bal oldalán található listából a Workspace/Toolbox/Zoom, Pan Tool (Munkaterület/Eszköztárak/Nagyító és pásztázó segédeszköz) opciót. Az opció kiválasztásakor az ablakban megjelennek a nagyító segédeszköz beállítására szolgáló mezők, amelyek közül a Mouse button 2 for the Zoom tool (Második egérgomb a nagyító segédeszköznél) feliratú rádiógombokkal lehet szabályozni a jobb egérgomb működését. Ha a Default action (Alapértelmezett művelet) gombot választjuk, a jobb egérgomb lenyomásakor az úszómenü jelenik meg. Ha a Zoom out (Kicsinyítés) gombot választjuk, akkor a nagyítás mértékének csökkentésére használható a jobb egérgomb (a hagyományos működéséhez hasonlóan).

  A nagyító segédeszköz beállítására szolgáló ablak
 

Ha kinagyítottuk a rajz egy részét, akkor annak bizonyos részei nem láthatók a rajzablakban. Ezeknek láthatóvá tételéhez csökkentenünk kell a nagyítás mértékét, vagy arrébb kell görgetnünk a látható területet. A görgetésre használhatjuk a rajzablak gördítősávjait, de ezt a célt szolgálja a Zoom (Nagyító) kiugró menüben található pásztázó segédeszköz is. A görgetéshez válasszuk ki a rajzoló eszköztárból a pásztázó segédeszközt, majd kattintsunk a – tenyér alakú – kurzorral a rajzra. Tartsuk nyomva az egérgombot és mozgassuk el az egeret arra, amerre a megjelenítendő objektumok találhatók. A program az egér mozgását követve arrébb gördíti a rajzablakban a rajz látható részét.


A nézet megváltoztatása a kelléktárral
 

Ha kiválasztjuk a rajzoló eszköztárból a nagyító vagy a pásztázó segédeszközt, a kelléktáron új eszközök jelennek meg. Ezek az eszközök a nagyítás mértékének a megváltoztatására szolgálnak. Találunk itt továbbá egy gombot, amellyel megnyitható a különböző nézetek kezelésére használható View Manager (Látványkezelő) dokkoló ablak.

Tipp!

Ne feledje, ezek az eszközök csak akkor láthatók a kelléktárban, ha kiválasztotta a nagyító vagy a pásztázó segédeszközt.

 

A kelléktárban a következő nagyító-kicsinyítő eszközöket találjuk:

 

Zoom In (Nagyítás) gomb: a nagyítás mértékének a növelése

Zoom Out (Kicsinyítés) gomb: a nagyítás mértékének a csökkentése

Zoom Actual Size (Aktuális méret) ikon: az 1:1-arányú nézet beállítása

Zoom To Selected (Nagyítás a kiválasztott objektumokra) ikon: a kiválasztott objektumok megjelenítése a rajzablakban

Zoom To All Objects (Nagyítás az összes objektumra) ikon: az összes objektum megjelenítése a rajzablakban

Zoom To Page (Nagyítás a lapra) ikon: a teljes lap megjelenítése a rajzablakban

Zoom To Page Width (Nagyítás a lap szélességére) ikon: a lap szélességének megjelenítéséhez megfelelő nagyítási érték beállítása

Zoom To Page Height (Nagyítás a lap magasságára) ikon: a lap magasságának megjelenítéséhez megfelelő nagyítási érték beállítása

View Manager (Látványkezelő) gomb: a látványkezelő dokkoló ablak megnyitása


A nézet megváltoztatása a Zoom és a Standard eszköztárakkal
 

A standard eszköztár segítségével az éppen használatos segédeszköztől függetlenül tudjuk megváltoztatni a nagyítás mértékét. Az itt található Zoom Levels (Nagyítás mértéke) lehulló lista tartalmazza mindazokat a nagyítási módokat, amiket az imént a kelléktárban található ikonok felsorolásakor ismertettünk, sőt megtalálható benne néhány gyakran használatos nagyítási fokozat (kétszeres, négyszeres stb.) valamint megjelennek benne a View Manager (Látványkezelő) dokkoló ablakban létrehozott saját nagyítási módjaink is.

  A nagyítás mértékének beállítására szolgáló mező a standard eszköztárban
 

A Zoom Levels (Nagyítás mértéke) mezőben számértékekkel (százalékban) is megadhatjuk a nagyítás mértékét. Ha a megadott mérték nagyobb a CorelDRAW maximális nagyítási mértékénél, a program automatikusan beáll a legnagyobb nagyítási fokozatra.

Tipp!

A CorelDRAW 8 maximum kb. 4000-szeres (400000 százalékos) nagyítást tesz lehetővé, ami annyit jelent, hogy képernyőn akár 0,001 mm méretű részletek is láthatóvá tehetők.

 

A CorelDRAW rendelkezik egy eszköztárral (a neve Zoom), amelyben a program készítői összegyűjtötték a nagyítás mértékének beállítására szolgáló eszközöket. Ennek megjelenítéséhez válasszuk a View (Látvány) menü Toolbars (Eszköztárak) parancsát, majd a megnyíló Options (Opciók) párbeszédablakban kattintsunk a Toolbars (Eszköztárak) mezőben a Zoom választómezőre. A Zoom (Nagyító) eszköztár azokat az eszközöket tartalmazza, amelyek a nagyító segédeszköz kiválasztásakor a kelléktáron megjelennek. Használatának előnye az, hogy a nagyítás mértékének megváltoztatásához nem kell kiválasztani a nagyító segédeszközt.


A nagyítási módok mentése
 

A CorelDRAW lehetőséget ad a nagyítási módok elmentésére és felhasználására. Például, ha a munkánk során gyakran kell megváltoztatnunk egy kisebb objektumot, beállíthatjuk a megfelelő nagyítást, majd elmenthetjük a nagyítási módot. Ezután bármikor visszatérhetünk erre az objektumra (és a beállított nagyítási mértékre), csupán az általunk elmentett nagyítási módot kell alkalmaznunk. Az általunk definiált nagyítási módok a View Manager (Látványkezelő) dokkoló ablakban és a standard eszköztárban láthatók.

 

Az egyéni nagyítási módok oldal-specifikusak. Ez azt jelenti, hogy ha az első oldalon létrehozunk egy saját nagyítási módot, azt nem használhatjuk a második oldalon, sőt nem is jelenik meg a nagyítási módok között, csak az első oldalon.

 

A nagyítási mód mentéséhez állítsuk be a megfelelő nagyítási mértéket, majd kattintsunk a standard eszköztárban a Zoom Level (Nagyítás mértéke) mezőbe, és adjuk meg a nagyítási mód nevét. A program a nagyítási mód neve mellé elhelyezi a nagyítás mértékét jelző százalékos értéket is. Az itt megadott név megjelenik a View Manager dokkoló ablakban is.

   Saját nagyítási mód a Zoom Level mezőben

A nagyító segédeszköz alaptulajdonságainak beállítása
 

A nagyító segédeszköz működése a CorelDRAW 8-ban a program előző verzióihoz képest sokat változott. Aki most ismerkedik a CorelDRAW-val, és nem használta a régebbi verziók egyikét sem, könnyen megszokhatja ezt a nagyítót is, ám aki hozzászokott a régebbi CorelDRAW-verziókban szokásos nagyítóhoz, annak kényelmetlen lehet az új nagyító segédeszköz. A régi CorelDRAW felhasználók kényelmének biztosítására a program készítői lehetővé tették, hogy a felhasználók saját maguk állítsák be a nagyító működését.

 

A nagyító alaptulajdonságainak beállítását az Options (Opciók) párbeszédablakban végezhetjük el. Nyissuk meg az ablakot a Tools (Eszközök) menü Options (Opciók) parancsával, majd válasszuk ki a bal oldalán található listából a Workspace/Toolbox/Zoom, Pan Tool (Munkaterület/Eszköztárak/Nagyító és pásztázó segédeszköz) opciót. Az opció kiválasztásakor az ablakban megjelennek a nagyító segédeszköz beállítására szolgáló mezők.

 

A Mouse button 2 for the Zoom tool (Második egérgomb a nagyító segédeszköznél) mezőben azt állíthatjuk be, hogy a jobb egérgomb miként viselkedjen, ha kiválasztottuk a nagyító segédeszközt. Ha a Default Action (Alapértelmezett művelet) rádiógombot választjuk, a jobb egérgomb megnyomásakor egy úszómenü jelenik meg, amelyből kiválaszthatjuk a nagyítás mértékét. A Zoom Out (Kicsinyítés) rádiógombot választva a jobb egérgomb megnyomásakor a program visszavált egy kisebb nagyítási fokozatra.

 

A CorelDRAW régebbi verzióiban megtaláltuk az összes nagyító/kicsinyítő segédeszközt. A 8-as verzióban a Zoom kiugró menüben csupán két segédeszközt találunk, a nagyításra, kicsinyítésre a nagyító segédeszköz kiválasztása után a kelléktár használható. Aki megszokta, hogy a Zoom (Nagyító) kiugró menüben megtalálja a nagyító segédeszközöket, visszaállíthatja a CorelDRAW hagyományos Zoom kiugró menüjét. Ehhez ki kell választani az Options (Opciók) párbeszédablakban a Use traditional Zoom flyout (Hagyományos Zoom kiugró menü) választómezőt.


A képernyő méreteinek kalibrálása
 

Ha kiválasztjuk a rajzoló eszköztárból a nagyító segédeszközt, a kelléktárban megjelennek a nagyítás mértékének beállítására szolgáló ikonok. Ezek között találunk egyet, amely az 1:1 feliratot tartalmazza, és arra szolgál, hogy a rajzot a képernyőn a valódi méretében jelenítse meg, például az 5x5 cm-es négyzet a képernyőn is 5x5 cm-es legyen. Igen ám, de a képernyőn megjelenő rajz mérete függ a felbontástól és a monitor fizikai méreteitől is (pl. ugyanaz a rajz más méretű 800x600-as és 1024x768-as felbontásban, ill. egy 15"-os és egy 21"-os monitoron). Ha nem kalibráljuk a képernyő méreteit, a program nem tudhatja, hogy a mi monitorunkon mi az 1:1-es méret, ezért a CorelDRAW-ba a készítők beépítették a képernyőméret kalibrálásának lehetőségét.

 

A képernyő méretének kalibrálásához készítsünk elő egy átlátszó műanyag vonalzót, majd válasszuk a Tools (Eszközök) menü Options (Opciók) parancsát. Válasszuk ki a megnyíló ablak bal oldalán látható listából a Workspace/Toolbox/Zoom, Pan Tool (Munkaterület/Eszköztárak/Nagyító és pásztázó segédeszköz) opciót, és nyomjuk meg az ezután megjelenő panelen a Calibrate Rulers (Vonalzók kalibrálása) gombot. A CorelDRAW megszokott képe helyén ekkor egy szürke ablak jelenik meg, benne egy függőleges és egy vízszintes vonalzóval, valamint két számmezővel. A vonalzók azt mutatják, hogy a jelenlegi beállítások szerint mekkorák a program egységei, a számmezőkben pedig a méretek beállítására szolgáló mérőszámokat találjuk. Ha a műanyag vonalzót a képernyő elé helyezzük, meg tudjuk mérni, hogy mennyivel tér el a program a valódi méretektől, majd a számmezőkben található értékekkel beállíthatjuk a pontos képméreteket. A Horizontal mezővel a vízszintes vonalzó méretét tudjuk változtatni, a Vertical mezővel pedig a függőleges vonalzóét. Az értékek növelésével a vonalzókon látható osztások eltávolodnak egymástól, tehát a vonalzó megnyúlik. Ha végeztünk a valódi méretek beállításával, zárjuk be a kalibráló ablakot az OK gombbal.

 

Az imént elvégzett beállítások csak akkor lépnek életbe, ha az Options (Opciók) ablakban kiválasztottuk a Zoom Relative to 1:1 választómezőt. Ha a választómezőben nincs pipa, a program nem veszi figyelembe, hogy mit állítottunk be a kalibráló ablakban.

  A képernyő méreteinek a beállítására szolgáló vonalzók

A látványkezelő használata
 

A látványkezelő (View Manager) két célt szolgál: egyrészt tartalmazza mindazokat az eszközöket, amelyekkel elvégezhetjük a rajz megjelenítésének igényeink szerinti beállítását, másrészt lehetővé teszi a nézetek (nagyítási módok és pozíciók) mentését és betöltését.

 

A View Manager dokkoló ablak megnyitásához válasszuk a View (Látvány) menü Dockers (Dokkoló ablakok) parancsát, majd a megjelenő almenüből a View Manager (Látványkezelő) parancsot.

  A nézet megváltoztatása
 

A View Manager (Látványkezelő) ablakban megtalálhatók a nagyítás mértékének beállítására szolgáló segédeszközök. Ezekkel az eszközökkel ugyanúgy tudjuk változtatni a nagyítás mértékét, mint a kelléktárban található nagyító eszközökkel, ill. a Zoom (Nagyító) eszköztár eszközeivel.

 

A View Manager dokkoló ablak előnye az, hogy ezt az ablakot az aktuális segédeszköztől függetlenül tudjuk használni, és ha nincs szükségünk rá, akkor – a többi dokkoló ablakhoz hasonlóan – kis méretűre csukható össze.

  A nagyítás mértékének megváltoztatására szolgáló ikonok a látványkezelőben
  Egyéni nézetek mentése, alkalmazása és törlése
 

A View Manager dokkoló ablak a nagyítás mértékének megváltoztatása mellett használható a gyakran használt nagyítási módok, ill. nézetek elmentésére, ill. visszaállítására is. Például, ha a munkánk során gyakran vissza kell térnünk egy objektumhoz, készíthetünk egy nézetet (a számunkra legmegfelelőbb módon jeleníthetjük meg az objektumot), majd elmenthetjük ezt a nézetet. Később, ha vissza kívánunk térni az objektumhoz, csak ki kell választanunk annak nézetét a látványkezelőből, és a program azonnal megjeleníti az objektumot, az általunk megadott nagyítással és elhelyezéssel.

 

Ha el szeretnénk menteni egy nézetet, nyissuk meg a View Manager (Látványkezelő) dokkoló ablakot, majd állítsuk be a legmegfelelőbb megjelenítési módot (készítsük el a nézetet). Ezután kattintsunk a dokkoló ablakban a + ikonra, melynek neve Add Current View (Aktuális nézet felvétele). Ekkor a dokkoló ablak nézetlistájában megjelenik az aktuális nézet neve, valamint a nagyítás mértéke és az oldalszám (a nézetek oldal-specifikusak, ezért azokat csak az oldalon használhatjuk azokat, amelyen létrehoztuk). Ha saját nevet szeretnénk adni egy nézetnek, kattintsunk rá a listában a jobb egérgombbal, válasszuk ki a megjelenő úszómenüből a Rename (Átnevezés) parancsot, majd gépeljük be az új nevet.

 

Ha át kívánunk váltani egy elmentett nézetre, nyissuk meg a View Manager dokkoló ablakot, majd kattintsunk duplán a kívánt nézetre. Ha többoldalas dokumentummal dolgozunk, a program átlapoz arra az oldalra, ahol a nézet készült, majd kinagyítja a nézetben definiált területet.

Tipp!

A megfelelő nézetet a View Manager dokkoló ablak nélkül is kiválaszthatjuk, hiszen az egyedi nézetek megjelennek a standard eszköztárban a Zoom Level (Nagyítás mértéke) mezőben is.

 

Egy nézet törléséhez nyissuk meg a View Manager dokkoló ablakot, kattintsunk a listában a törölni kívánt nézet nevére, majd nyomjuk meg a dokkoló ablak tetején található – ikont, melynek neve Delete Current View (Aktuális nézet törlése).


A megjelenítés minőségének beállítása
 

A View (Látvány) menü felső részén található parancsok lehetővé teszik a megjelenítés minőségének a beállítását, vagyis annak a módszernek a kiválasztását, ahogy a program az objektumokat a képernyőn megjeleníti. Ezek a módok az objektumok összetettségének a mértékében, valamint a kitöltők, körvonalak és a bittérképek megjelenítési minőségében különböznek. Természetesen a jobb minőségű megjelenítés több időt vesz igénybe, ezért mindig fontos mérlegelni, hogy melyik megjelenítési módra van szükségünk.

 

A megjelenítési módok nincsenek hatással az objektumok tulajdonságaira, csupán a képernyőn való megjelenítésre vonatkoznak.

Tipp!

A megjelenítési módot a standard eszköztár View Quality (Látvány minősége) mezőjéből is kiválaszthatjuk.

  Simple Wireframe (Egyszerű drótkeretes)
 

Ha ezt a módot választjuk, a program csupán az objektumok drótvázát (fekete körvonalait) jeleníti meg. Nem látszanak a képernyőn az objektumok kitöltői, kontúrjai, és a speciális hatások (pl. a kihúzott objektumok, és átváltozások) sem. A bittérképeket a program monokróm formában jeleníti meg.

  Wireframe (Drótkeretes)
 

Az előzőhöz hasonló megjelenítési mód. A különbség annyi, hogy ebben a módban a program megmutatja a kihúzott objektumok drótvázát.

  Draft (Vázlat)
 

A Draft (Vázlat) megjelenítési módban a program megjeleníti a képernyőn az egyszínű kitöltőket, és a kis felbontású színes bittérképeket is. Látszanak a színátmenettel kitöltött objektumok színei is, ám a színátmeneteknek csak az első és az utolsó színe jelenik meg, maga az átmenet nem látható. A kitöltőmintákat a program saját mintákkal helyettesíti, például a sakktábla-minta kétszínű kitöltőmintát jelent, a PS minta pedig PostScript kitöltőmintát.

  Normal (Normál)
 

Ebben a megjelenítési módban a program minden objektumot olyannak mutat, amilyen valójában. A képernyőn megjelennek a különleges hatások, a színátmenetek, a kitöltőminták és a nagy felbontású bittérképek is.

  Enhanced (Javított)
 

Ez a megjelenítési mód nyújtja a legjobb minőségű képet. A program ekkor minden objektumot a lehető legjobb minőségben jelenít meg, a szövegek és a kontrasztos objektumok széleit „elkeni". Ez az egyetlen megjelenítési mód, amelynél a PostScript kitöltőminták is láthatók.


Teljes képernyős megjelenítés
 

Az imént felsorolt megjelenítési módok kivétel nélkül arra vonatkoztak, hogy milyen minőségben jelenjenek meg az objektumok a rajzablakban. A CorelDRAW azonban nem csak a rajzablakban tudja megmutatni a rajzot, hanem szükség esetén képes az egész képernyőt kitöltő előzetest adni a rajzról, hogy megtekinthessük, milyen lenne az, ha kinyomtatnánk. A teljes képernyős előzetes mindig színes, és nem látszanak rajta a rajzolást segítő elemek (a segédvonalak, a rács stb.).

 

A teljes képernyős kép minősége független a rajzablakban beállított megjelenítési módtól, ezt ugyanis az Options (Opciók) ablakban tudjuk kiválasztani. Ehhez válasszuk a Tools (Eszközök) menü Options (Opciók) parancsát, majd a megnyíló párbeszédablakban látható listából válasszuk a Workspace/Display (Munkaterület/Megjelenítés) opciót. A megjelenő panelen a Full-Screen Preview (Teljes képernyős előzetes) mező szolgál a teljes képernyős megjelenítés minőségének a beállítására. Itt csupán a normál (Use normal view) és a javított (Use enhanced view) módok közül választhatunk, vázlat és drótkeretes megjelenítésre nincs lehetőségünk. Ha azt szeretnénk, hogy az oldal kerete is megjelenjen a teljes képernyős képen, válasszuk ki a Show page border (Lapkeret mutatása) választómezőt.

  A teljes képernyős megjelenítés minőségének beállítására szolgáló ablak
 

Ha át szeretnénk váltani a teljes képernyős megjelenítésre, válasszuk a View (Látvány) menü Full Screen Preview (Teljes képernyő) parancsát. Ekkor a program törli a képernyő tartalmát, majd megjeleníti az aktuális oldalon elhelyezett objektumokat. Ne feledjük, hogy ez a nézet csak az objektumok megtekintésére szolgál, azok szerkesztésére nincs lehetőségünk, ezért az egérkurzor sem látható. A rajzablakhoz való visszatéréshez kattintsunk a jobb egérgombbal, vagy üssünk le egy tetszőleges billentyűt.

 

Előfordulhat, hogy csak bizonyos objektumokat szeretnénk megjeleníteni a teljes képernyős előzetesben. Ilyenkor válasszuk ki a View (Látvány) menüben a Preview Selected Only (Csak a kijelöltek) parancsot. Ennek a parancsnak a hatására a program csak a nyíl segédeszközzel kijelölt objektumokat jeleníti meg a teljes képernyős előzetesben. Ha ismét minden objektumot szeretnénk megtekinteni, válasszuk ki újra a Preview Selected Only (Csak a kijelöltek) parancsot a View (Látvány) menüből.



HELP Számítástechnika Codra - A Corel disztribútor Corel - Go further