Körvonalak kezelése
 

Az objektumok körvonala sokféle lehet. Különböző színeket, vonalvastagságokat, vonalstílusokat, vonalvégeket és nyílhegyeket használhatunk. Ha egy objektum körvonalát egy másik objektumon szeretnénk alkalmazni, nem kell megjegyeznünk annak paramétereit, egyszerűen átmásolhatjuk azt.


Körvonalak másolása
 

Ha elkészültünk egy objektum körvonalával, könnyen átmásolhatjuk azt egy másik objektumra. A művelet elvégezhető párbeszédablak, vagy egér segítségével.

  Körvonal másolása párbeszédablakkal
 

Jelöljük ki azt az objektumot, amit egy másik objektum körvonalával szeretnénk ellátni, majd válasszuk az Edit (Szerkesztés) menü Copy Properties From (Tulajdonságok másolása) parancsát. Ekkor megjelenik a Copy Properties (Tulajdonságok másolása) ablak, amelyben kiválaszthatjuk, hogy a másik objektum mely tulajdonságait szeretnénk lemásolni.

  A Copy Properties párbeszédablak
 

Válasszuk ki az Outline Pen (Körvonal) ill. az Outline Color (Körvonalszín) választómezőket, majd zárjuk be az ablakot az OK gombbal. A program ekkor visszatér a rajzablakhoz. Ekkor ki kell jelölnünk, hogy melyik objektum körvonalát szeretnénk lemásolni. Ehhez kattintsunk rá a megfelelő objektumra.

  Körvonal másolása egérrel
 

A körvonal egérrel történő másolása igen egyszerű és gyorsan elvégezhető művelet. Válasszuk ki az eszköztárból a nyíl segédeszközt, majd kattintsunk a jobb egérgombbal arra az objektumra, amelynek a körvonalát át szeretnénk másolni egy másik objektumra. Tartsuk nyomva az egérgombot (ha felengednénk, megjelenne az objektumon egy úszómenü), és mozgassuk el a kurzort, arra az objektumra, amelyre a kijelölt objektum körvonalát át szeretnénk másolni. Amikor a kurzor a célobjektum fölé ér, célkereszt alakúra változik. Ekkor engedjük fel az egérgombot, melynek hatására megjelenik egy úszómenü, amelyből kiválaszthatjuk, hogy az eredeti objektum mely tulajdonságait szeretnénk átmásolni a célobjektumra. A körvonal másolásához válasszuk ki a Copy Outline Here (Körvonal átmásolása ide) parancsot.

Tipp!

Az imént ismertetett módszerrel nem csak a körvonalat lehet átmásolni, hanem az eredeti objektum kitöltőjét, ill. az összes tulajdonságát, sőt akár magát az objektumot is.


Az alapértelmezett körvonal beállítása
 

Amikor megrajzolunk egy objektumot, az rögtön felvesz egy körvonalstílust. Ez az alapértelmezett körvonal, amelyet az alap grafikai stílusok hordoznak. Minden objektum típusnak (grafikáknak, szövegeknek) külön alapértelmezett körvonalat készíthetünk. Érdemes olyan alapértelmezett körvonalat úgy megválasztani, hogy később könnyen ki tudjuk alakítani belőle a gyakrabban használt körvonaltípusokat.

 

Az alapértelmezett körvonal beállításához válasszuk ki az eszköztárból a nyíl segédeszközt, majd kattintsunk a rajterület üres részére, hogy megszüntessük az objektumok kijelölését. Ezután kattintsunk a paletta egyik színére a jobb egérgombbal, vagy válasszuk ki a tollhegy segédeszköz kiugró menüjéből azt az ikont, amely a megfelelő körvonal elkészítésére szolgál (pl. az Outline Pen Dialog ikont). Ekkor a program megnyit egy ablakot, amelyben kiválaszthatjuk, hogy melyik objektum-típus alapértelmezett körvonalát szeretnénk megváltoztatni.

  Az objektum-típus kiválasztására szolgáló ablak
 

Kattintsunk a módosítani kívánt objektum-típushoz tartozó választómezőbe (egyszerre több objektum-típust is kiválaszthatunk):

 

Graphic (Grafika)

Artistic Text (Karaktersor)

Paragraph Text (Szövegblokk)

 

Ha végeztünk, zárjuk be az ablakot az OK gombbal. Ha a palettáról választottunk színt, nincs több teendőnk, ha a tollhegy segédeszköz kiugró menüjének Outline Pen Dialog (Körvonal párbeszédablak) ikonját választottuk, akkor még el kell végeznünk a körvonal beállítását.

 

Ha a fenti műveletsor után létrehozunk egy új objektumot, az már az általunk beállított alapértelmezett körvonalat fogja felvenni.

 

Az alapértelmezett körvonalat az Options (Opciók) párbeszédablak segítségével is beállíthatjuk. Válasszuk a Tools (Eszközök) menü Options (Opciók) parancsát, majd kattintsunk az ablak bal oldalán található listában a Document/Styles (Dokumentum/Stílusok) opcióra. Ekkor megjelennek az ablakban a dokumentum stílusai, és köztük az alapstílusok: Default Graphic (Alapértelmezett grafika), Default Artistic Text (Alapértelmezett karaktersor), Default Paragraph Text (Alapértelmezett szöveg). Kattintsunk a módosítani kívánt alapstílusra, majd kattintsunk az Outline (Körvonal) címke mellett található Edit (Szerkesztés) gombra és végezzük el a körvonal beállítását. Ismételjük meg az iménti műveletsort a többi alapstílusra, majd zárjuk be az ablakot az OK gombbal.

  Az Options (Opciók) párbeszédablak stílusmódosításra szolgáló része

A körvonal törlése
 

Gyakran előfordul, hogy egy objektumnak semmilyen körvonalat nem kívánunk adni. Például a hosszabb szövegek többségének többnyire nincs körvonala.

 

A körvonal törlésének legegyszerűbb módja a paletta használata. Ehhez jelöljük ki az objektumot a nyíl segédeszközzel, majd kattintsunk a palettán az X-et ábrázoló gombra a jobb egérgombbal.

  A körvonal törlésére szolgáló gomb a palettán
 

A körvonal törlésére a tollhegy segédeszköz kiugró menüjét is használhatjuk. Ehhez jelöljük ki az objektumot, majd válasszuk a tollhegy segédeszköz kiugró menüjéből a No Outline (Nincs körvonal) ikont.

  A kitöltő törlésére szolgáló ikon a kanna segédeszköz kiugró menüjében
 

A kitöltő törlése az Object Properties (Objektum tulajdonságai) dokkoló ablakkal is elvégezhető. A dokkoló ablak megnyitásához kattintsunk az objektumra a jobb egérgombbal, és válasszuk a megjelenő úszómenüből a Properties (Tulajdonságok) gombot. Kattintsunk az Outline (Körvonal) fülre a kitöltő beállításához szükséges mezők megjelenítéséhez, nyomjuk meg az X-et ábrázoló gombot, majd a művelet végrehajtásához kattintsunk az Apply (Alkalmaz) gombra.

  A körvonal törlésére szolgáló gomb az Object Properties dokkoló ablakban


HELP Számítástechnika Codra - A Corel disztribútor Corel - Go further