A dokumentum megtekintése, méretezése és elhelyezése

A nyomtatni kívánt dokumentum megtekintése

 

A nyomtatási előzetes ablaka lehetővé teszi számunkra, hogy megnézzük, hogyan nézne ki a dokumentum kinyomtatva. Ebben az ablakban megjelennek az oldalakon elhelyezett objektumok, a vágó- és illesztő jelek, a fájlinformációk, és minden egyéb objektum, ami a nyomtatott lapon is látszana. A nyomtatási előzetes a színkivonatok megtekintésére is használható.

 

A nyomtatási előzetes megnyitásához válasszuk a File (Fájl) menü Print Preview (Nyomtatási előzetes) parancsát. Ekkor megjelenik a nyomtatási előzetes ablaka, ami tulajdonképpen egy külön programrész: saját menüvel, saját eszköztárral és saját rajzablakkal rendelkezik.

  A nyomtatási előzetes ablaka
 

A színkivonatok megtekintéséhez nyissuk meg a nyomtatási előzetes ablakát, majd válasszuk a View (Látvány) menü Preview Separations (Színkivonatok megtekintése) almenüjének Separations (Színkivonatok) parancsát. Ne feledjük, hogy csak akkor jelennek meg a színkivonatok a nyomtatási előzetesben, ha nyomtatás párbeszédablakában bekapcsoltuk a színbontást. A színkivonatok között a navigátorral, vagy a Page Up és Page Down billentyűkkel lépkedhetünk.

  Színkivonat a nyomtatási előzetes ablakában

A nyomtatási előzetes beállításai
 

A bonyolultabb ábrák lassabban jelennek meg a nyomtatási előzetesben, különösen akkor, ha a színkivonatokat kívánjuk megtekinteni. Ilyenkor érdemes megváltoztatni a nyomtatási előzetes képminőségét, hogy ne kelljen túl sokat várakoznunk.

 

Ha csak az oldalak elhelyezkedésére, és a vágó- és illesztő jelek helyére vagyunk kíváncsiak, a dokumentum képének nem kell megjelennie a nyomtatási előzetesben. Ilyenkor akár ki is kapcsolhatjuk a kép megjelenítését. Ehhez válasszuk a nyomtatási előzetes ablakában a View (Látvány) menüből a Show Image (Kép mutatása) parancsot. Ha a parancs mellett nincs pipa, a dokumentum képe nem látszik.

 

A nyomtatási előzetesben a képek színesben, vagy fekete-fehérben jeleníthetők meg. A megjelenítés módját a nyomtatási előzetes ablakában, a View (Látvány) menü Preview Color almenüjében adhatjuk meg. Ha az Auto opciót választjuk, a program a nyomtató színeit utánozza: ha színes nyomtatóval nyomtatunk, akkor a nyomtatási előzetes is színes lesz, ha fekete-fehér nyomtatót használunk, a nyomtatási előzetes képei is így látszanak. Ha azt szeretnénk, hogy a nyomtatási előzetes mindig színes legyen, válasszuk a Color (Színes) opciót, a fekete-fehér nyomtatási előzeteshez pedig a Grayscale (Szürkeárnyalatos) opciót.


A nyomtatni kívánt objektumok átméretezése
 

A nyomtatási előzetesben átméretezhetjük a nyomtatni kívánt objektumokat, anélkül, hogy a dokumentum objektumai megváltoznának. Ehhez nyissuk meg a nyomtatási előzetes ablakát a File (Fájl) menü Print Preview (Nyomtatási előzetes) parancsával, majd lapozzunk a megfelelő oldalra, válasszuk ki az eszköztárból a nyíl segédeszközt, és kattintsunk a rajzra. Ekkor megjelennek körülötte az átméretezésre szolgáló fogantyúk, melyeket a szokásos módon kell használni.

 

A kép méretét számértékekkel is megadhatjuk. Amikor kijelöljük azt a nyíl segédeszközzel, a kelléktárban megjelennek a helyzetének és a méretének beállítására szolgáló mezők. A kép új méretét két módon adhatjuk meg: a Width and Height (Szélesség és magasság) mezőben, a pontos méretekkel, vagy a Scale Factor (Skálázás mértéke) mezőben, az eredeti méret százalékos arányában. Ha a képet úgy szeretnénk átméretezni, hogy az arányai ne változzanak meg, nyomjuk be a méret megadására szolgáló mezők mellett található, lakatot ábrázoló gombot. Ha a lakat "zárva" van, a program az arányok megtartásával méretezi át az objektumot (tehát az egyik paraméter megváltoztatása maga után vonja a másik paraméter megváltozását).

  A nyomtatandó objektumok átméretezésére szolgáló mezők
Tipp!

Ne feledjük, hogy a dokumentum objektumai a nyomtatási előzetes ablakában csak egyszerre méretezhetők át, külön-külön nem. Ez az ablak ugyanis a nyomtatás előkészítésére szolgál, és nem az objektumok szerkesztésére. Az objektumok megváltoztatásához zárjuk be a nyomtatási előzetes ablakát, és térjünk vissza a rajzablakhoz.

 

Szükség esetén úgy is beállíthatjuk a nyomtatást, hogy az objektumok pontosan kitöltsék a rendelkezésre álló területet. Ehhez válasszuk a File (Fájl) menü Print (Nyomtatás) parancsát, vagy nyomjuk meg a standard eszköztárban található Print (Nyomtatás) gombot, majd kattintsunk a megnyíló ablakban a Layout fülre, és válasszuk ki az Image position within page (Kép helyzete a lapon) mezőből a Fit to page (Kitölti a lapot) rádiógombot.


A nyomtatni kívánt objektumok elhelyezése
 

Az objektumoknak nem csak a méretét, hanem a helyét is megváltoztathatjuk a nyomtatási előzetes ablakában. Ehhez nyissuk meg a nyomtatási előzetest a File (Fájl) menü Print Preview (Nyomtatási előzetes) parancsával, majd lapozzunk a megfelelő oldalra, válasszuk az eszköztárból a nyíl segédeszközt és kattintsunk a mozgatni kívánt objektumcsoportra. Ekkor megjelennek körülötte az átméretezésre szolgáló fogantyúk, és láthatóvá válik rajta a mozgatásra használható X alakú fogantyú is. Ezzel a megszokott módon tudjuk elmozgatni az objektumokat.

 

Ha precízen, számértékek megadásával szeretnénk áthelyezni az objektumokat a lapon, jelöljük ki azokat a nyíl segédeszközzel. Ekkor megjelennek a kelléktáron az objektumok helyének és méretének megváltoztatására szolgáló mezők, melyek közül a Top Left Corner Positon (Bal felső sarok pozíciója) mezőkkel lehet megadni az objektumok új helyét, pontosabban az azokat magukba foglaló képzeletbeli téglalap bal felső sarkának koordinátáit.

Tipp!

Ne feledjük, hogy a nyomtatási előzetes ablakában az azonos oldalon található objektumokat csak egyszerre mozgathatjuk el, külön-külön nem. Ha meg szeretnénk változtatni az objektumok egymáshoz viszonyított helyzetét, zárjuk be a nyomtatási előzetest az eszköztárban található Close (Bezárás) gombbal, majd végezzük el a kívánt műveleteket.

 

A program képes a nyomtatni kívánt objektumokat automatikusan elhelyezni a lapon. Ehhez nyissuk meg a nyomtatás párbeszédablakát a File (Fájl) menü Print (Nyomtatás) parancsával, majd kattintsunk a Layout fülre. Az objektumok automatikus elhelyezésére a Reposition images to (Képek áthelyezése ide) rádiógomb, és az ehhez tartozó lehulló lista szolgál. Kattintsunk a rádiógombra, majd válasszuk ki a lehulló listából, hogy hová szeretnénk rakni a lapon az objektumokat:

 

Center of page (A lap közepére)

Top center (Fent, középre)

Left center (Bal oldalon, középre)

Rigth center (Jobb oldalon, középre)

Bottom center (Lent, középre)

Top left corner (A bal felső sarokba)

Top rigth corner (A jobb felső sarokba)

Bottom left corner (A bal alsó sarokba)

Bottom rigth corner (A jobb alsó sarokba)



HELP Számítástechnika Codra - A Corel disztribútor Corel - Go further