A PostScript paraméterek beállítása

 

A PostScript egy lapleíró nyelv, amellyel utasításokat lehet adni a PostScript nyomtatóknak arra vonatkozóan, hogy az hogyan nyomtasson ki egy lapot. Ha egy dokumentumot PostScript nyomtatón nyomtatunk ki, a program minden objektumot szöveges PostScript utasítások halmazává alakít át, és így küldi azt el a nyomtatónak.

 

A PostScript nyelv használata nem az egyetlen módja a nyomtatók vezérlésének. Sok nyomtató egyáltalán nem kompatíbilis a PostScript-tel. Sok olyan nyomtatási művelet van, amit csak a PostScript nyelv használatával lehet elvégezni, így azokkal a nyomtatókkal, amik nem kompatíbilisek a PostScript-tel, ezek a műveletek nem végezhetők el. Például, a PostScript nyelv nélkül nem bonthatjuk színre a dokumentumot, és nem használhatunk különféle rácsképzési technikákat.

 

A PostScript-nek több, különböző változata van. Az első, PostScript 1 nyelvnek számos korlátja van, például nem tudunk vele összetettebb objektumokat kinyomtatni. A PostScript 2 nyelv használatával lecsökkenthető a potenciális nyomtatási hibák száma. A PostScript 3 a legújabb PostScript verzió, ez gyorsabb az előző két változatnál, és számos, a nyomtatás minőségét és sebességét javító újítással rendelkezik.

  A PostScript 1 korlátjai
 

A PostScript 1 nyelv használata számos olyan problémát vet fel, amivel a PostScript 2 és a PostScript 3 nyelvek használatakor nem találkozhatunk:

 

A komplex objektumokat tartalmazó dokumentumokat a PostScript 1 eszköz nem mindig nyomtatja ki. A PostScript eszközök a görbéket rövid egyenes szakaszokból (szegmensekből) állítják össze. A PostScript 1 eszközök nem tudják kinyomtatni azokat az objektumokat, amik 1500 szegmensnél több részből állnak, ezért a programmal készített objektumok maximum 500 csomópontot tartalmazhatnak (ez egy hozzávetőleges érték).

Ha komplex kitöltőket (pl. anyagmintázatokat, vagy PostScript mintákat) használunk, az ezekkel kitöltött objektumok egyenként maximum 300 csomópontot tartalmazhatnak.

Ha egy objektumot anyagmintázattal töltünk ki, a PostScript 1 eszköz nem mindig nyomtatja azt ki.

 

A fenti korlátok áttörésére a következő trükköket alkalmazhatjuk:

 

Törjük kisebb, kevésbé komplex részekre a nagy objektumokat. Ha ez sikerül, a nyomtató esetleg ki tudja nyomtatni azt.

Ne használjunk anyagmintázatot és hasonlóan bonyolult kitöltőket a kisebb objektumoknál. Ezeknél egyébként sem érvényesül a bonyolult kitöltők grafikai hatása.

Ne használjunk a szövegek kitöltésére bonyolult kitöltőket.

Egy objektum elkészítésénél ne használjunk több csomópontot, mint amennyi feltétlenül szükséges.

Próbáljuk meg lecsökkenteni a komplex objektumok csomópontjainak a számát.

Használjuk a hibák megelőzésére tervezett PostScript funkciókat.


PostScript 2 és 3 használata
 

A PostScript 2 és a PostScript 3 fejlettebb PostScript nyelvek. Ha PostScript 2 vagy 3 eszközt használunk, kisebb a valószínűsége annak, hogy a nyomtatás során hibák merülnek fel, és olyan funkciókat is alkalmazhatunk, amik a PostScript 1-nél nem álltak rendelkezésre.

 

A PostScript 2 és a PostScript 3 lehetővé teszi, hogy a bittérképeknél JPEG tömörítést alkalmazzunk, ami jelentősen csökkenti a nyomtatófájl méretét, és a nyomtatás idejét is. Emellett a PostScript 2 és a PostScript 3 gyorsabban értelmezi a görbék és egyenesek rajzolására vonatkozó utasításokat, így ezzel is csökken a nyomtatáshoz szükséges idő.

 

Ha a PostScript 2 vagy a PostScript 3 nyelvet kívánjuk használni, nyissuk meg a nyomtatás párbeszédablakát a File (Fájl) menü Print (Nyomtatás) parancsával, vagy a standard eszköztár Print (Nyomtatás) gombjával, majd kattintsunk a PostScript fülre. Ekkor megjelennek az ablakban a PostScript paraméterek beállítására szolgáló mezők. Nyissuk meg a Compatibility (Kompatibilitás) listamezőt, és válasszuk ki a megfelelő PostScript verziót.

 

Ha azt szeretnénk, hogy a program tömörítse a bittérképeket, kattintsunk az előbbi párbeszédablakban a Use JPEG Compression (JPEG tömörítés alkalmazása) választómezőbe, majd adjuk meg az alatta található csúszkával a tömörítés mértékét. Ha jobbra mozgatjuk a csúszkát, a tömörítés mértéke növekszik, de romlik a bittérképek minősége.

  A PostScript paraméterek beállítására szolgáló ablak
Fontos!

A PostScript paraméterek beállítására szolgáló ablakrészt csak akkor választhatjuk ki, ha a General (Általános beállítások) ablakrészben PostScript nyomtatót választottunk. Ellenkező esetben a PostScript fül nem jelenik meg a nyomtatás ablakában.


Komplex objektumok nyomtatása
 

Ha PostScript 1 eszközt használunk, a komplex objektumok nyomtatása gyakran gondot okoz. A hibák száma azonban csökkenthető a CorelDRAW megfelelő konfigurálásával. Könnyen megállapíthatjuk például, hogy melyik objektum okozza a hibát. Ehhez nyissuk meg a nyomtatás párbeszédablakát a File (Fájl) menü Print (Nyomtatás) parancsával, majd kattintsunk a PostScript fülre, és győződjünk meg róla, hogy ki van jelölve a Warnings (Figyelmeztető üzenetek) mezőben a Complex objects (Komplex objektumok) választómező. Ha ezután kinyomtatunk egy dokumentumot, a program megáll azoknál az objektumoknál, amelyek nyomtatási hibákat okoznak.

 

Sok hiba megelőzhető azzal, ha csökkentjük a görbék simaságát. Amint azt már említettük, a PostScript nyomtatók a görbéket rövid egyenes szakaszokból állítják össze. Ha csökkentjük az azonos görbékre eső egyenes szakaszok számát, akkor romolhat a kép minősége, hiszen a görbék szaggatottá válhatnak (csökken a simaságuk), viszont az objektumok bonyolultsága jelentősen csökken. A simaság csökkentéséhez nyissuk meg a nyomtatás párbeszédablakát, majd kattintsunk a PostScript fülre, és adjuk meg a megfelelő értéket a Set flatness to (Simaság) mezőben. Az alapérték 1. Ha problémák vannak a nyomtatással, növeljük ezt az értéket 2-re.

 

Nem feltétlenül kell manuálisan beállítani a görbék simaságát. A program eléggé intelligens ahhoz, hogy megállapítsa megfelelő értéket, így többnyire rábízhatjuk ezt a feladatot. A görbék simaságának automatikus változtatásához nyissuk meg a nyomtatás párbeszédablakát, kattintsunk a PostScript fülre, majd győződjünk meg arról, hogy ki van választva az Auto increase flatness (Simaság automatikus csökkentése) választómező. Ha kijelöljük ezt a választómezőt, a program a nyomtatáskor megvizsgálja az összes objektumot, és szükség esetén csökkenti a görbék simaságát. Ha egy objektum görbéi csúnyák, darabosak a kinyomtatott lapon, akkor ez az objektum túl bonyolult volt, és a program lecsökkentette a görbéit felépítő egyenes szegmensek számát.

 

Az objektumok bonyolultságát úgy is csökkenthetjük, hogy maximáljuk az azt felépítő csomópontok számát. Ha egy objektum túl sok csomópontból áll, előfordulhat, hogy a nyomtató nem képes kinyomtatni azt. A csomópontok számának csökkentésével nem romlik a nyomat minősége, viszont jelentősen megnőhet a nyomtatás ideje. A csomópontok maximális számának meghatározásához nyissuk meg a nyomtatás párbeszédablakát, majd kattintsunk a PostScript fülre. Ekkor megjelennek a PostScript paraméterek beállítására szolgáló mezők, melyek közül a Maximum points per curve (Csomópontok maximális száma) mezőben adhatjuk meg a görbék csomópontjainak maximális számát.


A direkt színekkel és a betűtípusokkal kapcsolatos figyelmeztetések
 

Ha a dokumentumban túl sok betűtípust, és túl sok direkt színt használtunk, előfordulhat, hogy nem tudjuk azt kinyomtatni a PostScript nyomtatón. Ha beállítjuk a megfelelő paramétereket, a CorelDRAW képes figyelmeztetni erre. Ehhez nyissuk meg a nyomtatás párbeszédablakát, majd kattintsunk a PostScript fülre. Ekkor megjelennek a PostScript paraméterek beállítására szolgáló mezők. Ha azt szeretnénk, hogy a program figyelmeztessen bennünket arra, hogy túl sok direkt színt használtunk, akkor győződjünk meg arról, hogy kijelöltük a Too many spot colors (Túl sok direkt szín) választómezőt. Ha a túl sok betűtípus esetén is szeretnénk figyelmeztetést kapni, akkor ellenőrizzük a Too many fonts (Túl sok betűtípus) választómező kijelölését.

 

Azt hogy mit nevezzen a program "túl sok"-nak, mi magunk adhatjuk meg. Ehhez nyissuk meg a nyomtatás párbeszédablakát, majd kattintsunk a Miscellaneous (Vegyes) fülre. Ekkor megjelennek a nyomtatás vegyes beállításai. Ezek között található egy Special settings (Különleges beállítások) mező, amelyben megadhatjuk azt, hogy hány direkt szín, illetve hány betűtípus esetén figyelmeztessen minket a program (és ezen kívül még sok egyéb paramétert). A direkt színek számát a Spot Color Separations Warning (Figyelmeztetés a direkt színek színbontásakor) mezőben adhatjuk meg, a betűtípusok számát pedig a Fonts warning threshold (Figyelmeztetés a betűtípusokra) mezőben.


A színátmenetek optimalizálása
 

A színátmenetek nyomtatásánál két dologra kell figyelni. Az egyik az, hogy a színátmeneteknek elegendő lépésből kell állniuk, mert különben csíkosak lesznek, a másik pedig az, hogy nem szabad túl sok lépésből állniuk, mert egyébként a nyomtatás túl sokáig tart. A CorelDRAW képes arra, hogy a két szempont figyelembe vételével megállapítsa a színátmenetek lépéseinek az optimális számát. Ehhez a művelethez két kapcsoló tartozik: az egyikkel azt engedélyezhetjük, hogy a program megnövelje a színátmenetek lépéseinek a számát, a másikkal pedig azt, hogy szükség esetén kevesebb lépést alkalmazzon, mint amennyit mi megadtunk. A funkciók bekapcsolásához nyissuk meg a nyomtatás párbeszédablakát, kattintsunk a PostScript fülre, és jelöljük ki az Auto increase fountain steps (Színátmenetek lépésszámának automatikus növelése) választómezőt, és az Optimize fountain fills (Színátmenetek optimalizálása) választómezőt.

 

Ha nem kívánjuk használni a fenti funkciókat, másképp is megelőzhetjük, hogy a színátmenetek csíkosak legyenek: bekapcsolhatunk egy figyelmeztetést, ami akkor jelenik meg, ha a színátmenetek túl kevés lépésből állnak. Ehhez nyissuk meg a nyomtatás párbeszédablakát, kattintsunk a PostScript fülre, és győződjünk meg arról, hogy kijelöltük a Banded fountain fills (Csíkos színátmenetek) választómezőt.


Type 1 betűtípusok letöltése
 

Ha a dokumentum elkészítésére Type 1 betűtípusokat használunk, a nyomtatómeghajtó szoftver a nyomtatáskor letölti azokat a nyomtató memóriájába. Ha sok betűtípust használunk, ez igen sokáig tarthat, és nyomtatási hibákat is okozhat, mivel a betűtípusok letöltése sok memóriát igényel. Az ebből adódó hibák elkerülése végett kikapcsolhatjuk ezt a funkciót. Ekkor a program a szövegeket görbékké konvertálja, és így nyomtatja ki.

 

A Type 1 betűtípusok letöltésének kikapcsolásához nyissuk meg a nyomtatás párbeszédablakát, kattintsunk a PostScript fülre, és szüntessük meg a Download Type 1 fonts (Type 1 betűtípusok letöltése) választómező kijelölését.

Tipp!

Ha mégis letöltjük a nyomtatóba a Type 1 betűtípusokat, a program bekapcsolja a Convert True Type to Type 1 (True Type betűtípusok Type 1 betűkké konvertálása) funkciót is. Ezzel a nyomtatáskor a dokumentumban használt True Type betűtípusokat Type 1 betűtípusokká alakíthatjuk, és ezeket is letölthetjük a nyomtató memóriájába. Ne kapcsoljuk ki ezt a funkciót, csak akkor, ha a nyomtatónak gondot jelent az ilyen Type 1 betűk értelmezése.


Bittérképes betűtípusok beállítása
 

A True Type betűtípusok bittérképes változatai kis betűméreteknél szebbek, mint a vektoros változataik, és a nyomtatásuk is gyorsabb. Mivel a bittérképes betűtípusok nagyon sok nyomtatómemóriát igényelnek, korlátozni kell a számukat, hogy megelőzzük a PostScript hibákat.

 

Akkor készül a nyomtató memóriájában egy vektoros betűtípusból bittérképes betűtípus, ha teljesülnek a következő feltételek:

 

A kinyomtatandó szöveg mérete nem nagyobb, mint a bittérképes betűk maximális mérete. Ez általában 75 pixel, ami 18 pontos betűnek felel meg 300 dpi felbontásnál, 9 pontos betűnek felel meg 600 dpi felbontásnál és 4,5 pontos betűnek felel meg 1200 dpi felbontás esetén.

A szöveg nincs eltorzítva, megdöntve.

A szövegnek nincs körvonala, és egyenletes a kitöltője.

Nem alkalmaztunk a szövegen burkológörbe hatást.

Nem méreteztük át a szöveget a nyomtatás párbeszédablak segítségével.

 

A bittérképes betűtípusok számát és maximális méretét tetszőlegesen szabályozhatjuk. Ehhez nyissuk meg a nyomtatás párbeszédablakát, majd kattintsunk a Miscellaneous (Vegyes) fülre, és adjuk meg a megfelelő paramétereket a Special settings (Különleges beállítások) mezőben. A bittérképes betűtípusok maximális számát a Bitmap font limit (Bittérképes betűtípusok száma) mezőben adhatjuk meg, a betűtípusok méretét pedig a Bitmap font size threshold (Bittérképes betűtípusok maximális mérete) mezőben.


Színes bittérképek nyomtatása RGB-ben
 

A PostScript eszközök a színes bittérképek kinyomtatására alapesetben a CMYK színezési modellt használják, és a CorelDRAW is ennek megfelelően készíti el a nyomtatót vezérlő állományt. Ha egy olyan PostScript eszközzel nyomtatunk, ami az RGB, vagy a CMY színezési modellt használja, közölnünk kell ezt a programmal. Ilyenkor az a színeket nem CMYK értékekkel küldi el a nyomtatónak, hanem RGB értékekkel (a CMY színezési modellel működő nyomtatók könnyebben konvertálják át az RGB értékeket, mint a CMYK értékeket).

 

Ha a bittérképeket RGB-ben szeretnénk kinyomtatni, nyissuk meg a nyomtatás párbeszédablakát, kattintsunk a PostScript fülre, és válasszuk ki az Output color bitmaps in RGB (Színes bittérképek nyomtatása RGB-ben) választómezőt.



HELP Számítástechnika Codra - A Corel disztribútor Corel - Go further