Színbontás

 

Ha egy színes dokumentumot nyomdai úton kívánunk sokszorosíttatni, el kell készítenünk az ehhez szükséges színkivonatokat. A színkivonatok elkészítésének folyamatát színbontásnak is nevezik. A színbontás során elkülönítjük a dokumentumot alkotó színeket, és minden színkivonatot külön filmen jelenítünk meg.

  Process színek
 

Ha a dokumentumban sok színt használtunk, vagy színes bittérképeket (pl. szkennelt fotókat) helyeztünk el benne, a színek nyomdai reprodukálásához a szubtraktív színképzés alapszíneire kell bontanunk azt (és a sötét tónusok minőségének megőrzésére el kell készítenünk egy fekete színkivonatot is). Ezekkel az alapszínekkel majdnem minden szín előállítható.

  Egy színes kép, és az ebből készült négy színkivonat
 

Napjainkban kezd elterjedni egy új technológia, melynek neve Hexachrome. Ennél a technológiánál a dokumentum színeit nem négy, hanem hat alapszínből állítják össze: cián, bíbor, sárga, fekete, narancssárga és zöld. A hat alapszínnel készült nyomatok színei sokkal élethűbbek, mint a négyszínű nyomatoké, de ez a technológia egyelőre nagyon drága, ezért csak a nagyon igényes színes kiadványok készítésére használják.

  A fenti kép Hexachrome színkivonatai
  Diszkrét színek
 

Ha a dokumentumban – a feketével együtt – csak két vagy három színt szeretnénk használni, nem gazdaságos, ha négy színkivonatot készítünk. Ilyenkor célszerű ún. diszkrét színeket (más néven direkt színeket) választanunk. Ehhez szükségünk van egy színminta-katalógusra, amelyben egyedi szempontok alapján összeválogatott diszkrét színek találhatók. Ilyen színminta-katalógus például a hazánkban is elterjedt Pantone Spot katalógus.

 

Diszkrét színekkel nem csak szövegeket és vektorgrafikákat színezhetünk ki, hanem bittérképeket is. A CorelDRAW-val készíthetők ún. monotone, duotone, és tritone bittérképek, amelyek tulajdonképpen speciális, színes bittérképek. Különlegességük, hogy nem a szokásos process alapszínekből állnak össze, hanem diszkrét színekből.

  Egy duotone bittérkép és a színkivonatai
 

Ha a dokumentumot diszkrét színekkel készítettük el, annyi színkivonatot kell készítenünk, ahány színt használtunk.


A színkivonatok elkészítése
 

Ha minden nyomtatási beállítással végeztünk, elkészíthetjük a színkivonatokat. Ezek kerülhetnek egyetlen .PRN nyomtatóállományba, de – különösen bonyolultabb, sok bittérképet tartalmazó dokumentumoknál – célszerűbb külön-külön fájlba rakni az egyes színkivonatokat. Ha minden színkivonatot külön fájlba nyomtatunk ki, érdemes a fájlokat úgy elnevezni, hogy a nevükből kiderüljön, hogy melyik színkivonatot tartalmazzák.

 

A színkivonatok elkészítésekor keletkezhetnek olyan lapok, amik teljesen üresek. Például, lehetnek olyan oldalak, amin csak sárga és fekete szín van, cián és bíbor szín nincs. Ügyeljünk arra, hogy az ilyen üres színkivonatokat ne vigyük el levilágítani, mert a levilágítóból kikerülő filmen a kiegészítő információkon (pl. a fájlinformációkon) kívül semmi nem lesz, mégis annyit kell fizetnünk érte, mintha valódi színkivonatról lenne szó. Érdemes a színkivonatokat a .PRN nyomtatóállományok elkészítése előtt kinyomtatni, és így ellenőrizni, hogy mi lesz a színbontás végeredménye.

 

A színkivonatok elkészítéséhez válasszuk a File (Fájl) menü Print (Nyomtatás) parancsát. Ekkor megnyílik a nyomtatás párbeszédablaka, amelyben elvégezhetjük a nyomtatás paramétereinek a beállítását. A színkivonatok elkészítéséhez kattintsunk a Separations (Színbontás) fülre. Ekkor megjelennek a színbontás beállítására szolgáló mezők.

  A színbontás beállítására szolgáló mezők a nyomtatás párbeszédablakában
 

A színbontás bekapcsolásához kattintsunk a Print Separations (Színkivonatok nyomtatása) választómezőbe. Ekkor "feléled" a színbontás beállítására szolgáló többi mező. Az ablak alján látható táblázat a színkivonatokat, valamint a hozzájuk tartozó rácsfrekvenciát és rácsszöget mutatja. Alapesetben mindegyik színkivonat ki van jelölve, ami azt jelenti, hogy a program egyetlen nyomtatás során elkészíti a dokumentum összes színkivonatát. Ha egy színkivonatot nem szeretnénk kinyomtatni, kattintsunk a neve mellett található választómezőbe. Ha csak egy színkivonatot szeretnénk kinyomtatni, szüntessük meg az összes többi szín kijelölését.

 

A CorelDRAW alapesetben nem nyomtatja ki az üres színkivonatokat. Ha ezekre is szükségünk van, jelöljük ki a Print empty plates (Üres színkivonatok kinyomtatása) választómezőt.

 

Ha a dokumentumot a Hexachrome technológia alapszíneivel szeretnénk kinyomtatni, kattintsunk a Hexachrome plates (Hexachrome színkivonatok) választómezőbe.

  Diszkrét színek konverziója
 

Ha a dokumentum színezésére diszkrét színeket használtunk, de process színkivonatokat szeretnénk készíteni, átkonvertálhatjuk a diszkrét színeket process színekké. Konverzió nem változtatja meg a dokumentum színeit, csupán a nyomtatásban van szerepe.

Fontos!

A diszkrét színek konverziója nem mindig pontos művelet. Előfordulhat, hogy a négy alapszínből összeállított új szín nem egyezik meg az eredeti diszkrét színnel. Ennek elkerülésére használjunk a dokumentum színezésére process színeket.

 

Ha a színkivonatok elkészítésekor át kívánjuk konvertálni a diszkrét színeket process színekké, válasszuk ki a nyomtatás párbeszédablakának Separations (Színbontás) részében a Convert spot color to CMYK (Diszkrét színek átalakítása CMYK-ra) választómezőt.


A rács beállítása
 

A színes dokumentumok színbontásakor kritikus művelet a rács megfelelő beállítása. Minden színkivonathoz külön be kell állítani a megfelelő paramétereket: a rácssűrűséget és a rácsszöget. Ha hibás értékeket adunk meg, ún. moiré-mintázat keletkezhet a nyomaton. A megfelelő rácsparaméterek felől érdeklődjön a dokumentum sokszorosítását végző nyomdánál, ha ez nem áll módjában, akkor használja az alapértékeket.

 

A rács beállításához nyissuk meg a nyomtatás párbeszédablakát a File (Fájl) menü Print (Nyomtatás) parancsával, majd kattintsunk a Separations (Színbontás) fülre. Kapcsoljuk be a színbontást a Print (Nyomtatás) Separations (Színkivonatok nyomtatása) választómezővel, majd válasszuk ki a Use advanced settings (Bővített beállítások használat) választómezőt, majd nyomjuk meg az Advanced gombot. Ekkor megjelenik a rács beállítására szolgáló ablak.

  A rács beállítására szolgáló párbeszédablak
 

A rácsfrekvencia beállításához kattintsunk a megfelelő színkivonat neve melletti Frequency (Rácsfrekvencia) mezőbe, majd adjuk meg az új értéket. A rácsszöget ugyanígy tudjuk beállítani, az Angle (Szög) mezőben. Szükség esetén másik féltónus-mintát is választhatunk, erre szolgál a Halftone type (Féltónus típusa) mező. Ha végeztünk a rács beállításával, zárjuk be az ablakot az OK gombbal. Ekkor a Print (Nyomtatás) párbeszédablak alján látható mezőben megjelennek az általunk beállított értékek.



HELP Számítástechnika Codra - A Corel disztribútor Corel - Go further