Méretvonalak és kapocsvonalak használata

A méretvonalak
 

A rajzoló eszköztárban található méretező segédeszköz segítségével méretvonalakkal láthatjuk el rajzainkat. A méretvonalak különösen jól használhatók műszaki rajzok készítésénél, és minden olyan rajznál, ahol a méretezés és a skálázás fontos. A méretvonalakat hozzá lehet kapcsolni az objektumokhoz, így ha elmozgatjuk a beméretezett objektumot, elmozdulnak vele a hozzá tartozó méretvonalak is.

 

A méretvonalaknak van egy speciális fajtája: a dinamikus méretvonal. Ezen a méretvonalon a program automatikusan feltünteti a méretvonal hosszát, és a megjelenő érték a beméretezett objektum átméretezésekor automatikusan aktualizálódik.

 

A CorelDRAW-ban a következő méretvonaltípusokat használhatjuk a rajz méretezésére:

 
Automatikus méretvonal

Ha ezt választjuk, a program egy vízszintes vagy egy függőleges méretvonalat készít, az egér mozgásától függően.

Függőleges méretvonal

Ezzel az eszközzel függőleges méretvonalakat
készíthetünk.

Vízszintes méretvonal

Ez az eszköz vízszintes méretvonalak rajzolására
használható.

Átlós méretvonal

Ezzel az eszközzel ferde méretvonalakat készíthetünk. A méretvonalak dőlésszögét mi magunk adhatjuk meg.

Szög
méretvonal

Ezt az eszközt két egyenes által közbezárt szög feltüntetésére használhatjuk.

  Méretvonalak rajzolása
 

Objektumok méretezéséhez válasszuk ki a rajzoló eszköztárból a méretező segédeszközt. Ez a segédeszköz ugyanabban a kiugró menüben található, amelyben a ceruza és a Bézier segédeszköz. A méretező segédeszköz kiválasztásakor a kelléktárban megjelennek a méretvonalak és a méretszövegek beállítására szolgáló mezők. Válasszuk ki a kelléktár bal oldalán található ikonok közül, hogy milyen méretvonalat szeretnénk rajzolni, majd mozgassuk a kurzort arra az objektumra, amelyet be kívánunk méretezni. Kattintsunk arra a helyre, ahová a méretvonal elejét kívánjuk helyezni, kattintsunk a méretvonal végpontjába. Ekkor a program megrajzolja a méretvonalat, de a méretszöveg helyét még nem rögzíti. Helyezzük el a méretszöveget a kívánt helyre, majd nyomjuk le újra az egérgombot. Az egérgomb felengedésekor a program megméri a méretvonal hosszát, majd elhelyezi a méretszöveget a megadott helyen.

  A méretvonalak tulajdonságai
 

A kelléktár segítségével a méretvonalak számos paraméterét beállíthatjuk:

 
Dimension Style (Méret típusa)

Itt adhatjuk meg, hogy milyen jellegű méret- szöveg kerüljön a méretvonalra.

Dimension Precision (Méret pontossága)

Ebből a lehulló listából azt választhatjuk ki, hogy a program hány tizedes jegy pontossággal tüntesse fel a méretet a méretvonalon.

Dimension Units (Méret mértékegysége)

Innen választhatjuk ki, hogy milyen mérték- egységet szeretnénk használni a méretezésnél.

Show Units for Dimensions (Mértékegységek mutatása)

Ha kiválasztjuk ezt az ikont, a program a mértékegységet is feltünteti a méretszám mellett.

Prefix (Előtag)

Ide írhatjuk be azokat a szövegeket, amiket a méretszám előtt szeretnénk feltüntetni a méret- szövegben (például ha csak hozzávetőleges értékekről van szó, akkor beírhatjuk ide a kb. rövidítést).

Suffix (Utótag)

Ide írhatjuk be a méretszám után megjele- nítendő szövegeket. Akkor szoktuk használni, ha nem találtunk megfelelő mértékegységet a listában.

Dynamic (Dinamikus méretvonal)

Ha egy méretvonal dinamikus méretvonal, a program a beméretezett objektum átalakítása- kor automatikusan megváltoztatja a méret- szöveg tartalmát is.

Text Position (Szöveg elhelyezkedése)

Ez a gomb egy listát nyit meg, amiből kiválaszt- hatjuk, hogy hová kerüljön a méretszöveg.

Tipp!

A méretvonalak tulajdonságaia megrajzolás után is megváltoztathatók.

 

A méretvonalakon alapesetben nem látszanak a műszaki rajzban szokásos nyilak. Ezeket a nyilakat a méretvonalak körvonalának beállításánál választhatjuk ki. Az objektumok körvonaláról, a nyílhegyek használatáról az Objektumok kitöltése és körvonala c. részben olvashat.

 

A méretvonalakon megjelenő szöveg ugyanúgy formázható, mint a szöveg segédeszközzel létrehozott szövegek. A különbség csupán annyi, hogy a méretszövegek automatikusan generált szövegek, ezért a tartalmunk nem változtatható meg, nem írható át. A szövegek formázásáról a Munka a szövegekkel c. részben olvashat.


A kapocsvonalak
 

A kapocsvonalak lehetővé teszik, hogy két objektumot dinamikusan változó vonallal kössünk össze. A kapocsvonalak végeit hozzákapcsolhatjuk az objektumokhoz, és ez a kapcsolat az objektumok mozgatásakor is megmarad. Ha egy kapocsvonalat nem kapcsolunk hozzá egyetlen objektumhoz sem, akkor az úgy viselkedik, mint egy közönséges vonal. Ha egy kapocsvonalnak csak az egyik végét kapcsoljuk egy objektumhoz, akkor a másik vége hozzákapcsolódik a laphoz, így mindig az objektum és a lap megadott pontja között fog elhelyezkedni. Az objektumokhoz kapcsolt kapocsvonalak nem mozgathatók külön, csupán az objektumokkal együtt.

Tipp!

A kapocsvonalak különösen jól használhatók folyamatábrák készítésénél.

 

A kapocsvonalak létrehozására a kapocsvonal segédeszköz szolgál. Ennek az eszköznek az ikonját a rajzoló eszköztárban találjuk, ugyanabban kiugró menüben, amiben a ceruza és a Bézier segédeszköz ikonja található.

  A kapocsvonal segédeszköz ikonja
  Kapocsvonalak rajzolása
 

Ha kapocsvonallal kívánunk összekötni két objektumot, válasszuk ki az eszköztárból a kapocsvonal segédeszközt, majd kattintsunk a – kereszt alakúra változó – kurzorral előbb az egyik, majd a másik objektumra. A program ekkor összeköti a két objektumot (a kapocsvonal mindig a két objektum legközelebbi tárgyraszter-pontjait köti össze).

  Kapocsvonallal összekötött objektumok
 

Ha az objektumot a rajzterület egy pontjával kívánjuk összekötni, válasszuk ki a rajzoló eszköztárból a kapocsvonal segédeszközt, majd kattintsunk a kurzorral előbb az objektum egyik raszterpontjára, majd a rajzterület megfelelő pontjára. Ügyeljünk arra, hogy hol kattintunk az objektumra. Ha nem sikerül rákattintanunk egyetlen raszterpontra sem, akkor a program közönséges, az objektumoktól független egyenest rajzol kapocsvonal helyett.

  A kapocsvonalak tulajdonságai
 

A kapocsvonalak tulajdonságait a kelléktár segítségével adhatjuk meg. Egy kapocsvonal tulajdonságainak megváltoztatásához válasszuk az eszköztárból a nyíl segédeszközt, majd kattintsunk a módosítani kívánt kapocsvonalra.

 

A kelléktárban a következő tulajdonságokat adhatjuk meg:

 
Start Arrowhead (Nyílhegy a vonal elején)

Ebből a mezőből választhatjuk ki a kapocs- vonal elején megjelenő nyílhegy típusát.

End Arrowhead (Nyílhegy a vonal végén)

Ez a mező szolgál a kapocsvonal végén megje- lenő nyílhegy típusának kiválasztására.

Outline Style (Szaggatás)

Ha szaggatott kapocsvonalat szeretnénk készí- teni, innen választhatjuk ki a szaggatás típusát.

Outline Width (Vonalvastagság)

Ezzel a mezővel adhatjuk meg a kapocsvonal vastagságát. Választhatunk az előre definiált vastagságok közül, vagy saját értékeket írhatunk a számmezőbe.

Lock to Connector Node
(Raszterponthoz rögzít)

A kapocsvonalak alapesetben a két objek- tumnak az egymáshoz legközelebbi raszter- pontjait kötik össze, és ez az összeköttetés az objektumok mozgatásával változhat. Ha azt szeretnénk, hogy a kapocsvonalak mindig az általunk kiválasztott tárgyraszter-pontokat kössék össze, válasszuk ki a Lock to Connector Node (Raszterponthoz rögzít) gombot.



HELP Számítástechnika Codra - A Corel disztribútor Corel - Go further