Objektumok csoportosítása és a csoportok szétbontása

 

Ha bizonyos objektumokat együtt szeretnénk kezelni, érdemes azokat csoportba fogni. A csoportosítás hatására ún. objektumcsoport keletkezik, amit a program a műveletek szempontjából egy objektumnak tekint. Ha kijelölünk egy objektumcsoportot, a program kijelöli az összes, a csoportba tartozó objektumot. Ugyanez vonatkozik az átméretezésre, a forgatásra, a mozgatásra, a színezésre és a többi műveletre is. A műveletek során az objektumcsoport objektumainak egymáshoz viszonyított helyzete nem változik meg. Például, ha elmozgatunk egy csoportot, annak minden objektuma egyenlő mértékben mozdul el.

 

Az objektumcsoportokat bármikor szétbonthatjuk különálló objektumokra. Ettől kezdve az objektumok ismét külön-külön módosíthatók, és semmilyen kapcsolatban nem állnak az objektumcsoport többi tagjával.

 

Vannak műveletek, amiket nem végezhetünk el az objektumcsoport objektumaival. Például, nem változtathatjuk meg a csoportba fogott objektumokat a forma segédeszközzel. Az ilyen műveletekhez előbb szét kell bontanunk a csoportot.


Objektumok csoportosítása
 

Az objektumok csoportosítása rendkívül egyszerű művelet. Csupán ki kell jelölnünk azokat az objektumokat, amiket csoportba szeretnénk fogni, majd ki kell adnunk a Group (Csoportosítás) parancsot, amit az Arrange (Elrendezés) menüben, és a kelléktárban találunk meg.

  Objektumcsoport
 

Objektumok csoportosításához jelöljük ki a megfelelő objektumokat (legalább kettőt) a nyíl segédeszközzel. A kijelöléshez nyomjuk le a Shift billentyűt, majd kattintsunk egyenként az objektumokra, vagy használjunk gumikeretet. Az objektumcsoport létrehozásához kattintsunk a kelléktárban található Group (Csoportosítás) gombra, vagy válasszuk az Arrange (Elrendezés) menü Group (Csoportosítás) parancsát. Ekkor a program csoportba fogja a kijelölt objektumokat.

Tipp!

Objektumcsoportokat is csoportosíthatunk. A program az objektumcsoportokat egyetlen objektumnak tekinti, ezért ezeket ugyanúgy részét képezhetik egy újabb objektumcsoportnak, mint egy önálló objektum.


A csoportok szétbontása
 

Ha az objektumcsoport objektumait külön-külön szeretnénk módosítani, vagy olyan műveletet szeretnénk elvégezni rajtuk, amit objektumcsoportokkal nem végezhetünk el, akkor fel kell oldanunk a csoportot. Ehhez jelöljük ki azt, majd kattintsunk a kelléktárban az Ungroup (Csoport szétbontása) gombra, vagy válasszuk ki ugyanezt a parancsot az Arrange (Elrendezés) menüből. A művelet hatására az objektumcsoport különálló objektumokra esik szét.

 

Ha objektumcsoportokat fogtunk csoportba, egy művelettel szétbonthatjuk azt különálló objektumokra. Ehhez jelöljük ki a csoportot, és kattintsunk a kelléktárban az Ungroup All (Összes csoport szétbontása) gombra, vagy válasszuk ki ezt a parancsot az Arrange (Elrendezés) menüből.


Objektumcsoport részét képező objektum kiválasztása
 

Ha csak egy-egy rövid műveletet szeretnénk elvégezni az objektumcsoport valamelyik tagján, nem érdemes szétbontanunk a csoportot, ugyanis az objektumcsoport objektumai külön-külön is kijelölhetők. Az így kijelölt objektumokkal ugyanúgy elvégezhetünk minden műveletet, mintha az különálló objektum lenne, de végig a csoport része marad.

 

Ha egy objektumcsoport egyik objektumát külön szeretnénk módosítani, a kijelöléséhez nyomjuk le a Ctrl billentyűt, majd kattintsunk az objektumra. A kijelölést az objektum körül megjelenő, kör alakú fogantyúk jelzik. Ezek a fogantyúk ugyanúgy működnek, mint a különálló objektumok kijelölésekor megjelenő, négyzet alakú fogantyúk.

  Egy objektumcsoport külön kijelölt objektuma


HELP Számítástechnika Codra - A Corel disztribútor Corel - Go further