Az objektumkezelő használata

 

Az objektumkezelő (Object Manager) az aktív dokumentum objektumainak, rétegeinek és oldalainak hierarchikus struktúráját mutatja. Ezzel az eszközzel könnyen áttekinthetjük, hogy milyen oldalakból áll a dokumentum, az oldalak milyen rétegeket tartalmaznak, a rétegeken milyen objektumok találhatók, és mi az objektumok sorrendje. Az objektumkezelő minden dokumentum elemet külön ikonnal jelöl. Az ikonok mozgatásával gyorsan megváltoztathatjuk az objektumok sorrendjét, elhelyezkedését, és a dokumentum egyéb tulajdonságait.

  Az objektumkezelő dokkoló ablaka
 

Az objektumkezelővel a következő műveleteket végezhetjük el:

 

Az objektumok sorrendjének módosítása.

Az objektumok kitöltőjének és körvonalának módosítása.

A stílusok módosítása.

Objektumok csoportosítása, és a csoportok szétbontása.

Objektumok átnevezése

Rétegek kezelése

 

Az objektumkezelőben folyamatosan megjelennek a dokumentumban végzett változtatások. Ha kijelölünk egy objektumot, a kijelölést az objektumkezelő is mutatja. Ha megváltoztatjuk egy objektum körvonalának a színét, a változás megjelenik a rajzterületen és az objektumkezelőben is.

 

Az objektumkezelőben a legtöbb műveletet „fogd és vidd" módon tudjuk elvégezni. Például, ha át szeretnénk helyezni egy objektumot egy másik oldalra, csak át kell húznunk azt a másik oldal neve alá. Ha nagyobb átalakításokat végzünk egy dokumentumon, vagy a rajz már túl bonyolult ahhoz, hogy a rajzablakban végezzük az objektumok tulajdonságainak (sorrendjének, kitöltőjének stb.) változtatását, érdemes elővenni az objektumkezelőt.


Az objektumkezelő megnyitása és beállítása
 

Az objektumkezelő az aktív dokumentum oldalainak, rétegeinek és objektumainak hierarchikus struktúráját mutatja. Az objektumtervezőt használhatjuk oldalak beszúrására átnevezésére és törlésére, rétegek szerkesztésére, valamint az objektumok tulajdonságainak megváltoztatására.

 

Az objektumkezelő megnyitásához válasszuk a Layout (Beosztás) menü Object Manager (Objektumkezelő) parancsát. Ekkor megjelenik a rajzablak szélén az objektumkezelő dokkoló ablaka. Az ablakban láthatók a dokumentum oldalai, az oldalakon elhelyezkedő rétegek, és a rétegeken található objektumok.

 

Ha kívánjuk, megadhatjuk, hogy milyen dokumentum-elemek jelenjenek meg az objektumkezelőben. Elrejthetjük és megjeleníthetjük az oldalakat, a rétegeket és az objektumok tulajdonságait (pl. szín, körvonal) mutató mezőket. Ha az oldalakat és a rétegeket is látni szeretnénk, kattintsunk a jobb egérgombbal az objektumkezelő ablakában egy üres területre (ahol egyetlen objektum sincs), majd válasszuk a megjelenő úszómenüből a Show Pages and Layers (Oldalak és rétegek mutatása) opciót. Ha csak az oldalakat szeretnénk látni az objektumkezelőben, a rétegeket nem, kattintsunk a jobb egérgombbal az objektumkezelőbe, majd válasszuk az úszómenüből a Show Pages (Oldalak mutatása) opciót. Szükség esetén úgy is beállíthatjuk az objektumkezelőt, hogy csak a rétegeket mutassa, az oldalakat ne. Ehhez kattintsunk ismét a jobb egérgombbal az objektumkezelő ablakába (egy üres területre), majd válasszuk a megnyíló úszómenüből a Show Layers (Rétegek mutatása) opciót.

 

Az objektumok tulajdonságainak megjelenítéséhez nyomjuk meg az objektumkezelőben található Show Object Properties (Objektumok tulajdonságainak mutatása) gombot. A tulajdonságok elrejtéséhez kattintsunk ismét erre a gombra.

  Az objektumok tulajdonságainak megjelenítésére és elrejtésére szolgáló gomb

Az objektumok szerkesztése az objektumkezelővel
 

Az objektumkezelőben ugyanúgy szerkeszthetjük az objektumokat, mint a rajzablakban: csoportosíthatjuk, másolhatjuk., mozgathatjuk, zárolhatjuk és törölhetjük azokat, valamint megváltoztathatjuk a kitöltőjüket, körvonalukat és egyéb tulajdonságaikat. Ne feledjük, mielőtt megváltoztatnánk egy objektumot, mindig ki kell jelölnünk azt.

  Az objektumok kijelölése az objektumkezelőben
 

Az objektumok kijelölése az objektumkezelőben ugyanúgy történik, mint a rajzablakban. Egy objektum kijelöléséhez egyszerűen kattintsunk annak nevére az objektumkezelőben látható listában. Ha több objektumot szeretnénk kijelölni, nyomjuk le a Ctrl billentyűt, majd kattintsunk sorban az objektumok nevére. Ha az objektumok egymás után következnek az objektumkezelőben, gyorsabban is kijelölhetjük azokat: kattintsunk az első objektum nevére, nyomjuk le a Shift billentyűt, majd kattintsunk az utolsó objektum nevére.

 

Ha az objektumok különböző rétegeken helyezkednek el, csak akkor tudjuk azokat együtt kijelölni, ha be van kapcsolva a rétegek közötti szerkesztés (Edit Across Layers).

  Az objektumok másolása és mozgatása másik rétegre
 

Az objektumkezelő segítségével könnyen áthelyezhetjük, illetve átmásolhatjuk az objektumokat egy másik - azonos oldalon található - rétegre.

 

Ha mozgatni kívánjuk az objektumot, jelöljük ki azt az objektumkezelőben, kattintsunk egy üres területre (ahol egyetlen dokumentum-elem sincs) a jobb egérgombbal, majd válasszuk a megjelenő úszómenüből a Move To Layer (Mozgatás erre a rétegre) parancsot és kattintsunk annak a rétegnek a nevére, amelyre át szeretnénk helyezni az objektumot. A művelet hatására az objektum eltűnik az eredeti helyéről, és átkerül a kijelölt rétegre.

 

Ha azt szeretnénk, hogy az objektum az eredeti helyén is megmaradjon, nem mozgatnunk, hanem másolnunk kell azt. Ehhez jelöljük ki az objektumot az objektumkezelőben, majd kattintsunk egy üres területre a jobb egérgombbal. Válasszuk az úszómenüből a Copy To Layer (Másolás erre a rétegre) parancsot, és adjuk meg azt a réteget, ahová át szeretnénk másolni az objektumot (kattintsunk a réteg nevére). A másolat pontosan le fogja fedni az eredeti objektumot (vagy az eredeti fogja pontosan lefedni a másolatot), ezért ahhoz, hogy látható legyen mindkét objektum, el kell mozgatnunk az egyiket.

 

A mozgatás és a másolás során a kijelölt objektum legfelülre kerül a megadott rétegen, tehát ez lesz a legfelső objektum.

Tipp!

Az imént ismertetett módon egyszerre több objektumot is mozgathatunk, ill. másolhatunk.

Tipp!

A mozgatás „fogd és vidd" módszerrel is elvégezhető: egyszerűen kattintsunk arra az objektumra, amit át szeretnénk helyezni, majd mozgassuk azt a másik rétegre.

  Az objektumok sorrendjének a megváltoztatása
 

Az objektumkezelő segítségével nagyon könnyen megváltoztathatjuk az azonos rétegen elhelyezkedő objektumok sorrendjét. Mivel az objektumkezelő az objektumokat hierarchikus sorrendben mutatja, egyetlen pillantással megállapíthatjuk, hogy melyik objektum hol helyezkedik el. Ami a listában alul van, az az oldalon (rétegen) is alul helyezkedik el.

 

Egy objektum áthelyezéséhez – feljebb hozásához, vagy lejjebb küldéséhez – jelöljük ki azt az objektumkezelőben, majd mozgassuk el. Ekkor a kurzor vízszintes nyíl alakúra változik, ez a nyíl mutatja az objektum új helyét. Mozgassuk az objektumot a megfelelő helyre, majd engedjük fel az egérgombot.

  Objektumok sorrendjének megváltoztatása
Tipp!

Ügyeljünk arra, hogy az objektumot ne egy másik objektum neve fölött engedjük fel, mert ha így teszünk, a program csoportba fogja a két objektumot.

  Objektumok tulajdonságainak másolása
 

Az objektumok tulajdonságainak másolása a mozgatáshoz hasonló, egyszerű feladat. Kattintsunk annak az objektumnak a nevére, aminek át szeretnénk másolni a tulajdonságait egy másik objektumra, tartsuk nyomva a jobb egérgombot, és mozgassuk a kurzort a célobjektum neve fölé (amire a kijelölt objektum tulajdonságait át szeretnénk másolni). Ekkor a célobjektum fölött megjelenik egy úszómenü, amiből kiválaszthatjuk, hogy melyik műveletet szeretnénk elvégezni: Copy Fill Here (Kitöltő átmásolása ide), Copy Outline Here (Körvonal átmásolása ide), ill. Copy All Properties Here (Minden tulajdonság átmásolása ide).

  Az objektumok csoportosítás az objektumkezelővel
 

Az objektumok csoportosítását majdnem ugyanúgy kell elvégezni, mint a sorrendjük megváltoztatását. Kattintsunk az objektumkezelőben az egyik, csoportosítani kívánt objektum nevére, tartsuk nyomva az egérgombot, és mozgassuk el az egeret. Ekkor a kurzor vízszintes nyíl alakúra változik. Ha ezt a kurzort egy objektum neve fölé mozgatjuk, megjelenik mellette egy objektumcsoportot szimbolizáló rajz, ami azt jelzi, hogy ha felengedjük az egérgombot, akkor csoportba fogja a kijelölt objektumokat. Mozgassuk a kurzort annak az objektumnak a nevére, amivel csoportosítani szeretnénk a kijelölt objektumot, majd engedjük fel az egérgombot. Ekkor a program elkészíti az objektumcsoportot.

 

Ezzel a módszerrel több objektumot is csoportba foghatunk (ha a művelet elején több objektumot jelölünk ki), és később is hozzáadhatunk objektumokat a kész csoportokhoz (ha a kijelölt objektumokat egy objektumcsoport nevére mozgatjuk).

Fontos!

A csoportosítást csak azonos rétegen elhelyezkedő objektumokkal tudjuk elvégezni.

Fontos!

G Az objektumcsoportok neve mutatja a bennük található objektumok számát (Group of n objects - N darab objektum csoportja).



HELP Számítástechnika Codra - A Corel disztribútor Corel - Go further