A rétegek tulajdonságainak beállítása

 

Az objektumkezelő dokkoló ablakának segítségével megváltoztathatjuk a rétegek legfontosabb tulajdonságait, például azt, hogy szerkeszthetők-e a rétegen elhelyezett objektumok, láthatók-e ezek az objektumok a képernyőn, és megjelennek-e a kinyomtatott oldalakon. A rétegeket beállíthatjuk úgy is, hogy a tartalmuk minden oldalon megjelenjen.

 

A rétegek tulajdonságai megváltoztathatók a – külön ezt a célt szolgáló – Layer Properties (Réteg tulajdonságai) ablakkal is. Ennek megnyitásához kattintsunk az objektumkezelőben a módosítani kívánt réteg nevére, és válasszuk a megjelenő úszómenüből a Properties (Tulajdonságok) parancsot.

  A rétegek tulajdonságainak megváltoztatására szolgáló ablak

A rétegek elrejtése és megjelenítése
 

Szükség esetén bármelyik réteg elrejthető, illetve újra megjeleníthető. Ha elrejtünk egy réteget, annak tartalma eltűnik a rajzterületről, de nem törlődik, így ha megjelenítjük a réteget, a rajta elhelyezett objektumok ismét láthatóvá válnak.

 

Egy réteg elrejtéséhez nyissuk meg az objektumkezelő dokkoló ablakát, majd kattintsunk a réteg nevére a jobb egérgombbal, és válasszuk az úszómenüből a Visible (Látható) opciót. Ha az úszómenüben a Visible (Látható) parancs mellett nincs pipa, a réteg tartalma nem látható.

 

Egy rejtett réteg megjelenítéséhez kattintsunk a nevére a jobb egérgombbal, majd válasszuk ki ismét az úszómenüből a Visible (Látható) parancsot. Ha a parancs mellett megjelent a pipa, a réteg tartalma láthatóv vált a rajzablakban.

Tipp!

A rétegek elrejthetők és megjeleníthetők az objektumkezelőben, a nevük mellett látható „szem" ikonnal is. A réteg elrejtéséhez kattintsunk erre az ikonra. Ekkor a program elrejti a réteget (amit az is jelez, hogy az ikon színe feketéről szürkére változik). A réteg láthatóvá tételéhez kattintsunk ismét az ikonra.


Rétegek zárolása és a zárolás feloldása
 

Ha zárolunk egy réteget, azzal megakadályozatjuk, hogy később véletlenül megváltoztassuk a tartalmát. A zárolt rétegeken elhelyezett objektumokat semmilyen módon nem változtathatjuk meg, és ilyen rétegre nem is rajzolhatunk.

 

Egy réteg zárolásához nyissuk meg az objektumkezelő dokkoló ablakát, és kattintsunk a réteg nevére a jobb egérgombbal, és válasszuk ki a megnyíló úszómenüből az Editable (Szerkeszthető) parancsot. Ha a parancs mellett nincs pipa, a réteg zárolva van.

 

Ha feloldjuk egy réteg zárolását, annak tartalma újra szerkeszthetővé válik. Ehhez kattintsunk a zárolt réteg nevére a jobb egérgombbal, majd válasszuk ki ismét az Editable (Szerkeszthető) parancsot. A parancs mellett ekkor megjelenik a pipa, ami azt jelzi, hogy a réteg tartalma szerkeszthető.

Tipp!

A rétegek zárolása a nevük mellett található, ceruzát ábrázoló ikonnal is elvégezhető. Egy réteg zárolásához kattintsunk a neve melletti ceruza ikonra. Ekkor az ikon színe feketéről szürkére változik, mutatva, hogy a réteg zárolva van. A zárolás feloldásához kattintsunk ismét az ikonra.

 

A rétegeken található objektumok külön-külön is zárolhatók. Erről bővebben az Objektumok rögzítése c. részben olvashat.


A rétegek nyomtathatóságának be- és kikapcsolása
 

A CorelDRAW azt is lehetővé teszi, hogy beállítsuk a réteg nyomtathatóságát. Ha egy réteg nyomtatható, akkor annak tartalma a kinyomtatott lapon is meg fog jelenni. Ellenkező esetben a réteg tartalma csak a képernyőn látható, a nyomtatáskor rejtve marad.

 

A rajzolásra használt rétegek (pl. a Layer1) alapesetben nyomtathatók, a rács és a segédvonalak rétegei azonban nem. Természetesen ezek a rétegek is nyomtathatóvá tehetők, így szükség esetén a rács és a segédvonalak is megjeleníthetők a kinyomtatott lapon.

 

Egy réteg nyomtathatóvá tételéhez nyissuk meg az objektumkezelőt, és kattintsunk a réteg nevére a jobb egérgombbal. Ekkor megjelenik az úszómenü, amelyben a Printable (Nyomtatható) opcióval lehet be- ill. kikapcsolni a réteg nyomtathatóságát. Ha a parancs mellett pipa látható, a réteg nyomtatható. Ha a parancs mellett nincs pipa, a réteg nyomtathatóvá tételéhez válasszuk ki a Printable (Nyomtatható) menüpontot.

 

Ha azt szeretnénk, hogy a réteg tartalma ne jelenjen meg a kinyomtatott lapon, akkor kattintsunk a réteg nevére a jobb egérgombbal, majd válasszuk ki a Printable (Nyomtatható) parancsot. Ha a parancs mellett nincs pipa, a réteg nem nyomtatható.

Fontos!

Ha egy réteg nem nyomtatható, a tartalma nem csak a kinyomtatott lapon nem jelenik meg, hanem a teljes képernyős előzetesben, és a nyomtatási előzetesben sem.

Tipp!

A rétegek nyomtathatóságát az objektumkezelőben található, nyomtatót ábrázoló ikonnal is szabályozhatjuk. Ez az ikon megtalálható minden réteg neve mellett. Ha azt szeretnénk, hogy egy réteg ne jelenjen meg a kinyomtatott lapon, kattintsunk a réteg neve melletti nyomtató ikonra. Ekkor az ikon szín feketéről szürkére változik, mutatva, hogy a réteg nem nyomtatható. A réteg nyomtathatóvá tételéhez kattintsunk ismét az ikonra.


Mesterrétegek létrehozása
 

A mesterrétegek olyan rétegek, melyek tartalma minden oldalon megjelenik. Ezek a rétegek nagyon hasznosak lehetnek, ha bizonyos objektumokat (pl. egy emblémát) a dokumentum minden oldalán el szeretnénk helyezni.

  A mesterréteg használata
 

Bármilyen réteg átalakítható mesterréteggé. Ehhez nyissuk meg az objektumkezelő dokkoló ablakát, és kattintsunk a megfelelő réteg nevére a jobb. Ekkor megjelenik az úszómenü, amelyben a Master (Mester) paranccsal lehet egy normál réteget mesterréteggé alakítani. Ha kiválasztjuk a parancsot, megjelenik mellette egy pipa, amely mutatja, hogy a réteg mesterréteg.


A rács és a segédvonalak konfigurálása az objektumkezelővel
 

A rács és a segédvonalak egy-egy mesterrétegen helyezkednek el, így beállításuk elvégezhető az objektumkezelővel is.

 

A rács beállításához kattintsunk a jobb egérgombbal a Master Grid rétegre, majd válasszuk a megjelenő úszómenüből a Setup (Beállítás) parancsot. Ekkor megjelenik a Grid and Ruler Setup (A rács és a vonalzó beállítása) ablak, amelyben elvégezhetjük a rács beállítását. A rács paramétereinek beállításáról A vonalzó, a rács és a segédvonalak használata c. részben olvashat.

 

A segédvonalak beállításához kattintsunk a jobb egérgombbal a Master Guides rétegre, majd válasszuk a megjelenő úszómenüből a Setup (Beállítás) parancsot. Ekkor megnyílik a Guidelines Setup (Segédvonalak beállítása) ablak, amelyben elvégezhető a segédvonalak beállítása. Erről a témáról bővebben beállításáról A vonalzó, a rács és a segédvonalak használata c. részben olvashat.


Több réteg egyidejű használata
 

Alapesetben bármelyik – nem rögzített – réteget szabadon módosíthatjuk. Ezt azért tehetjük meg, mert be van kapcsolva az Edit Across Layers (Rétegek közötti szerkesztés) funkció. Ha ez a funkció nincs bekapcsolva, csak az aktív réteget módosíthatjuk. Igaz ez mind az objektumkezelő műveleteire, mind pedig a rajzablakban elvégzett műveletekre.

 

A rétegek közötti szerkesztés kikapcsolásához nyissuk meg az objektumkezelő dokkoló ablakát, majd kattintsunk az ablak tetején található Edit Across Layers (Rétegek közötti szerkesztés) gombra. Ha a gomb nincs benyomva, a funkció ki van kapcsolva.

 

Ha be szeretnénk kapcsolni a rétegek közötti szerkesztést, nyomjuk meg ismét a gombot.

  A rétegek közötti szerkesztés be- ill. kikapcsolására szolgáló gomb

A rétegek azonosítása átszínezéssel
 

Ha sok réteget használunk, és ezeken sok objektumot helyezünk el, gyakran nehéz megállapítani, hogy melyik objektum melyik rétegen van. Ennek megkönnyítésére a program képes az objektumok valódi színeit felülbírálni, és a megadott színnel kiszínezni az azonos rétegen található objektumokat. Természetesen ez a funkció nincs hatással a nyomtatásra, csak a képernyőn való megjelenítésben van szerepe.

 

Egy réteg objektumainak az átszínezéséhez nyissuk meg az objektumkezelőt, majd kattintsunk a jobb egérgombbal az objektum nevére. Válasszuk a megjelenő úszómenüből a Properties (Tulajdonságok) parancsot, melynek hatására megjelenik a Layer Properties (Réteg tulajdonságai) ablak. A színcserélés bekapcsolásához kattintsunk az Override Full Color View (Színek cseréje a színes nézetekben) választómezőre. A réteg objektumainak ideiglenes színét a színgomb segítségével választhatjuk ki, a megszokott módon.

 

Az iménti műveletsor hatására a program átszínezi a kiválasztott rétegen található összes objektumot. Ha vissza szeretnénk állítani az objektumok eredeti színeit, nyissuk meg ismét a Layer Properties (Réteg tulajdonságai) ablakot, és szüntessük meg az Override Full Color View választómező kijelölését.

 

Ha bekapcsoljuk a színcserét, a program az összes oldalon lecseréli az adott rétegen elhelyezkedő objektumok színét. Azt is megtehetjük, hogy csak az aktuális oldalon változtatjuk meg egy réteg objektumainak a színét. Ehhez jelöljük ki az Apply layer changes to the current page only (A változtatások csak az aktuális oldalon legyenek érvényesek) választómezőt a Layer Properties (Réteg tulajdonságai) ablak bezárása előtt.



HELP Számítástechnika Codra - A Corel disztribútor Corel - Go further