Burkológörbék

 

A burkológörbék használatával egyszerűen, gyorsan átalakíthatjuk az objektumok formáját. Minden vektoros objektum beletorzítható egy formába, amelyet burkológörbének nevezünk. A burkológörbe alakját egészen egyszerű eszközök segítségével, egy téglalapból kiindulva készíthetjük el, de felhasználhatjuk a CorelDRAW előre elkészített burkológörbéit, és bármilyen objektum formáját is.

  A burkológörbével készített különleges hatás
 

A burkológörbék elkészítésére és szerkesztésére az Envelope (Burkológörbe) redőnymenü szolgál. Ebben megtalálhatók mindazok az eszközök, amik az új burkológörbék kialakításához, illetve a kész burkológörbék átformálásához szükségesek. Emellett természetesen a kelléktár segítségével is módosíthatjuk a kész burkológörbéket.


A burkológörbék alkalmazása
 

A burkológörbe kialakításához jelöljük ki a módosítani kívánt objektumot a nyíl segédeszközzel, majd válasszuk az Effects (Hatások) menü Envelope (Burkológörbe) parancsát. Ekkor megnyílik a burkológörbék szerkesztésére szolgáló Envelope (Burkológörbe) redőnymenü.

  Az Envelope redőnymenü
 

Az új burkológörbe kialakításához kattintsunk az Add New (Új burkológörbe felvétele) gombra. Ekkor az objektum körül megjelenik egy piros színű, szaggatott vonalakkal megrajzolt téglalap. Ez a burkológörbe. A téglalap formáját a rajta található csomópontok elmozgatásával alakíthatjuk át. Természetesen felvehetünk új csomópontokat és kitörölhetjük a felesleges csomópontokat. A burkológörbe kialakítása mégis különbözik kissé attól, mint mikor egy görbékké konvertált téglalapot szerkesztünk a forma segédeszközzel. A burkológörbe szerkesztési műveletei ugyanis korlátozhatók az Envelope (Burkológörbe) redőnymenüben található ikonok segítségével. Erre azért van szükség, hogy az egyszerűbb átalakításokat egy-egy művelettel el tudjuk végezni, és ne kelljen a forma segédeszköznél megszokott műveletsoron végigmennünk. Például, ha egy burkológörbe egyik oldala két egyenes szakaszból áll, elég nehéz a két szakaszt úgy elmozgatni, hogy egy egyenesen maradjanak (tehát továbbra is ugyanabba az irányba mutassanak). Ezt a CorelDRAW leegyszerűsíti az Envelope (Burkológörbe) redőnymenüben található ikonok segítségével.

 

A következő ikonok használatával lehet a burkológörbe szerkesztési műveleteit korlátozni:

 
Egyenes

Ha a szerkesztés megkezdése előtt megnyomjuk a Straight Line (Egyenes vonal) ikont, a burkológörbe csomópontjait egyszerre csak egy irányba, függőlegesen vagy vízszintesen mozgathatjuk el. A program ekkor a burkológörbe oldalát egy egyenes mentén torzítja.

Egyszerű ív

A Single Arc (Egyszerű ív) ikon kiválasztásával kissé módosul a burkológörbe szerkesztésmódja. A csomópontokat ebben az esetben is csak egy irányba mozgathatjuk el egyszerre, de a program nem egyenes, hanem egy finom ív mentén torzítja el a burkológörbe oldalát. Az ív meredeksége a csomópont mozgatásával növelhető.

Kettős ív

Ha a burkológörbe szerkesztésekor a Double Arc (Kettős ív) ikont választjuk, a program az oldalakat egy kettős ív mentén torzítja el. A csomópontokat egyszerre csak egy irányba mozgathatjuk el.

Szabad

Ezzel az ikonnal a forma segédeszköz eredeti működését utánozhatjuk. Ha kiválasztottuk, a burkológörbe formáját teljesen szabadon változtathatjuk, mint amikor egy objektumot szerkesztünk a forma segédeszközzel.

  A burkológörbe szerkesztési módjai (egyenes, egyszerű ív, kettős ív, szabad)
 

Válasszuk ki a megfelelő ikont az Envelope (Burkológörbe) redőnymenüből, majd kezdjük meg a burkológörbe átalakítását. A Ctrl és a Shift billentyűk módosítják a művelet hatását, lenyomásuk után egyszerre mozgathatjuk a burkológörbe szomszédos sarkait. Ha a Ctrl billentyűt nyomjuk le a művelet közben, akkor a sarkok egy irányba mozdulnak el (tehát az egymáshoz viszonyított távolságuk nem változik), ha a Shift billentyűt nyomjuk le, akkor pedig az ellenkező irányba (tehát közelednek egymáshoz, vagy távolodnak egymástól).

Tipp!

Ha azt szeretnénk, hogy a burkológörbe szerkesztése közben a program ne torzítsa el az objektum egyenes vonalait, kattintsunk a redőnymenüben a Keep lines (Egyenesek megtartása) választómezőbe. Ha nem jelöljük ki ezt a választómező, az egyenes vonalak görbékké változhatnak a burkológörbe szerkesztése során.

Tipp!

Ha nem sikerül elérnünk a kívánt hatást, visszaállíthatjuk a burkológörbe eredeti formáját. Ehhez nyomjuk meg a redőnymenü alján található Reset (Visszaállít) gombot.

 

A burkológörbe formáját megváltoztathatjuk az Envelope (Burkológörbe) redőnymenü nélkül is. A rajzoló eszköztárban találhatunk egy eszközt, melynek neve interaktív burkológörbe segédeszköz. Ezzel, valamint a kelléktár megfelelő gombjaival ugyanúgy elvégezhetjük a burkológörbe szerkesztését, mint az Envelope (Burkológörbe) redőnymenüvel.

  Az interaktív burkológörbe segédeszköz ikonja
 

A burkológörbe kialakításához jelöljük ki a szerkeszteni kívánt objektumot a nyíl segédeszközzel, majd válasszuk ki a rajzoló eszköztárból az interaktív burkológörbe segédeszközt. Ennek ikonja a tollhegy segédeszköz ikonja fölötti kiugró menüben található. A segédeszköz kiválasztásakor megjelenik az objektumon a burkológörbe formáját jelző piros téglalap, a kelléktárban pedig láthatóvá válnak a burkológörbe tulajdonságainak beállítására szolgáló mezők. A segédeszköz működési módját ugyanazokkal az ikonokkal szabályozhatjuk, mint az Envelope (Burkológörbe) redőnymenü használatakor, és a szerkesztés is ugyanúgy történik.

  A segédeszköz működési módjának beállítására szolgáló ikonok a kelléktárban
Tipp!

Az interaktív burkológörbe segédeszköz működését is módosíthatjuk a Ctrl és a Shift billentyűkkel. A Ctrl billentyű hatására a burkológörbe szomszédos sarkai ugyanabba az irányba mozdulnak el, a Shift billentyű hatására pedig az ellenkező irányba.


A beépített burkológörbék alkalmazása
 

A burkológörbék formájának kialakítása viszonylag hosszadalmas művelet. A CorelDRAW azonban számos előre elkészített burkológörbét tartalmaz, és ezek alkalmazása csupán néhány pillanat. Az előre elkészített burkológörbéket az Envelope (Burkológörbe) redőnymenüvel, vagy a kelléktár segítségével választhatjuk ki.

 

Ha a burkológörbék alkalmazására a redőnymenüt kívánjuk használni, jelöljük ki a szerkeszteni kívánt objektumot, majd válasszuk az Effects (Hatások) menü Envelope (Burkológörbe) parancsát. Az előre elkészített burkológörbe kiválasztásához kattintsunk a redőnymenüben az Add Preset (Előre elkészített burkológörbe felvétele) gombra. Ez egy kiugró menüt nyit meg, amely ben megtalálható a CorelDRAW összes előre elkészített burkológörbéje. Válasszuk ki a listából a megfelelő burkológörbét, majd nyomjuk meg az Apply (Alkalmaz) gombot. Ekkor a kijelölt objektum felveszi a burkológörbe formáját.

 

Ha az előre elkészített burkológörbét a kelléktár segítségével szeretnénk kiválasztani, jelöljük ki a szerkeszteni kívánt objektumot a nyíl segédeszközzel, majd kattintsunk az eszköztárban az interaktív burkológörbe segédeszköz ikonjára. Ekkor megjelennek a kelléktárban a burkológörbe szerkesztésére szolgáló mezők, melyek közül az Add Preset (Előre elkészített burkológörbe felvétele) gombbal tudjuk megnyitni az előre elkészített burkológörbék listáját. Ha kiválasztunk a listából egy burkológörbét, a program azonnal alkalmazza azt az objektumon.


Egy objektum formájának felhasználása burkológörbeként
 

A burkológörbe előállításának másik egyszerű módja, ha egy kész objektum formáját használjuk fel burkológörbeként. Bármilyen zárt objektumból készíthetünk burkológörbét, de ügyeljünk arra, hogy az objektumon nem lehetnek lyukak, mert lyukas burkológörbe nem létezik.

 

Egy objektum formájának lemásolásához jelöljük ki a szerkeszteni kívánt objektumot a nyíl segédeszközzel, majd válasszuk az Effects (Hatások) menü Envelope (Burkológörbe) parancsát. Ekkor megnyílik az Envelope (Burkológörbe) redőnymenü. Kattintsunk a pipettát ábrázoló ikonra, majd a – vízszintes nyilat ábrázoló – kurzorral arra az objektumra, amelynek le szeretnénk másolni a formáját. Ekkor a kijelölt objektum burkológörbéje felveszi ennek az objektumnak a formáját. A burkológörbe alkalmazásához nyomjuk meg az Apply (Alkalmaz) gombot.


A burkológörbe átmásolása
 

Ha elkészítettük egy objektum burkológörbéjét, bárhol felhasználhatjuk azt. Ehhez jelöljük ki azt az objektumot, amire át szeretnénk másolni egy kész burkológörbét, majd válasszuk ki az Effects (Hatások) menü Copy (Másolás) almenüjéből az Envelope From (Burkológörbét innen) parancsot. Ekkor a kurzor egy vízszintes nyíllá alakul, amivel rá kell kattintanunk arra az objektumra, aminek le szeretnénk másolni a burkológörbéjét.

Fontos!

Nem tudjuk lemásolni azoknak az objektumoknak a burkológörbéjét, amiket a burkológörbe elkészítése után megváltoztattunk (pl. eltorzítottunk a torzító segédeszközzel).


A burkológörbe átalakítása
 

Ha nem változtattuk meg az objektumot a burkológörbe elkészítése óta, akkor utólag is átalakíthatjuk a burkológörbéje formáját. Ehhez jelöljük ki az objektumot a nyíl segédeszközzel, majd válasszuk az Effects (Hatások) menü Envelope (Burkológörbe) parancsát. Ekkor megnyílik az Envelope (Burkológörbe) redőnymenü, és megjelenik az objektumon a burkológörbe.

 

A burkológörbe formáját a csomópontok mozgatásával, a szegmensek típusának megváltoztatásával, valamint új csomópontok felvételével, illetve a feleslegessé vált csomópontok törlésével változtathatjuk meg. A csomópontok mozgatását korlátozhatjuk a redőnymenü középső részén található gombokkal, melyekről bővebben a fejezet elején olvashat. A szegmensek átalakítása, a csomópontok felvétele, törlése nem különleges művelet, ezt ugyanúgy végezhetjük el, mintha egy objektum formáját változtatnánk a forma segédeszközzel. A forma segédeszköz használatáról az Objektumok formálása c. részben olvashat.

Tipp!

Ne feledjük, hogy a burkológörbe formáját csak akkor változtathatjuk teljesen szabadon, ha kiválasztottuk a szabad szerkesztés ikonját az Envelope (Burkológörbe) redőnymenüben.


Az objektumok beillesztése a burkológörbébe
 

A CorelDRAW többféleképpen tudja beletorzítani az objektumot a burkológörbébe. A torzítási módot az Envelope (Burkológörbe) redőnymenü alján található lehulló listából választhatjuk ki. A következő torzítási módok közül választhatunk:

 

Horizontal (Vizszintes): Ekkor a program akkorára növeli az objektumot, hogy minden irányban kitöltse a burkológörbét, majd összenyomja vízszintesen, hogy pontosan illeszkedjen a görbébe.

Original (Eredeti): Ennél a torzítási módnál a program az objektumot magába foglaló képzeletbeli téglalap sarkait ráilleszti a burkológörbe sarkaira, majd a rámozgatja az objektum csomópontjait a burkológörbe körvonalára.

Putty (Kitöltő): Ha ezt az opciót választjuk, a program csupán az objektumot magába foglaló képzeletbeli téglalap sarkait illeszti a burkológörbére, egyéb változtatást nem hajt végre az objektumon. A Putty mód kevésbé változtatja meg az objektum formáját, mint az Original mód.

Vertical (Függőleges): Ekkor a program akkorára növeli az objektumot, hogy minden irányban kitöltse a burkológörbét, majd összenyomja függőlegesen, hogy pontosan illeszkedjen a görbébe.

  A különféle torzítási módok (vízszintes, eredeti, kitöltő, függőleges)
 

A torzítási mód kiválasztásához jelöljük ki a módosítani kívánt objektumot, majd nyissuk meg az Envelope (Burkológörbe) redőnymenüt, kattintsunk a redőnymenü alján található lehulló listában a megfelelő opcióra, majd nyomjuk meg az Apply (Alkalmaz) gombot.

 

Ha a torzítási módot a kelléktár segítségével szeretnénk kiválasztani, jelöljük ki az objektumot, majd válasszuk ki az eszköztárból az interaktív burkológörbe segédeszközt, és kattintsunk a kelléktárban a Mapping Mode (Torzítási mód) lista a megfelelő opciójára.


A burkológörbe törlése
 

Ha törölni kívánjuk a burkológörbét, és vissza kívánjuk állítani az objektum eredeti formáját, válasszuk az Effects (Hatások) menü Clear Envelope (Burkológörbe törlése) parancsát. Ne feledjük, hogy ezt a műveletet csak akkor végezhetjük el, ha a burkológörbe beállítása óta nem módosítottuk egyéb módon az objektum formáját.

 

A burkológörbét a kelléktár segítségével is törölhetjük. Ehhez jelöljük ki az objektumot, majd válasszuk ki az eszköztárból az interaktív burkológörbe segédeszközt, és nyomjuk meg a kelléktárban megjelenő Clear Envelope (Burkológörbe törlése) gombot.



HELP Számítástechnika Codra - A Corel disztribútor Corel - Go further