Átlátszóság

 

Az átlátszóság a CorelDRAW 8 egyik legnagyszerűbb speciális grafikai hatása. Az átlátszóság segítségével olyan grafikai megoldások készíthetők, amiket nélküle lehetetlen lenne előállítani. A funkció nagy előnye, hogy igen könnyű használni. Egy objektum átlátszóságának beállítása nem nehezebb művelet, mint a kitöltőjének beállítása.

 

A CorelDRAW számos átlátszóság-típust kínál. Az átlátszóság tulajdonképpen nagyon hasonlít az objektumok kitöltésére, csak itt a színárnyalatok helyett átlátszóbb, és kevésbé átlátszó területek jelennek meg az objektumon. Például, készíthetünk a színátmenethez hasonló átlátszóságot, és anyagmintán alapuló átlátszóságot is.

  Különféle átlátszó objektumok
 

Az átlátszóság beállítására nincs külön párbeszédablak, annak minden tulajdonságát az interaktív átlátszóság segédeszköz és a kelléktár segítségével kell beállítani. Az interaktív átlátszóság segédeszköz ikonját az eszköztárban, az interaktív kitöltő segédeszköz ikonja alatt találjuk.

  Az interaktív átlátszóság segédeszköz ikonja

Egységes átlátszóság
 

Ha egy objektumot egyszínű átlátszósággal látunk el, annak minden részlete egyformán, egyenlő mértékben lesz átlátszó. Az egységes átlátszóság beállításhoz jelöljük ki az objektumot, majd válasszuk ki az eszköztárból az interaktív átlátszóság segédeszközt. Ekkor megjelennek a kelléktárban az átlátszóság beállítására szolgáló mezők. Kattintsunk a Transparency Type (Átlátszóság típusa) lehulló listára, válasszuk ki belőle az Uniform (Egységes) opciót, majd állítsuk be a Starting Transparency csúszkával az átlátszóság mértékét. Minél nagyobb értéket adunk meg, az objektum annál átlátszóbb lesz.

  Az egységes átlátszóság beállítására szolgáló mezők a kelléktárban

Színátmenet-átlátszóság
 

A színátmenet-átlátszóság nagyon hasonló a színátmenetekhez, de itt nem az objektum színe, árnyalata változik meg az átmenet során, hanem az átlátszósága.

  Színátmenet-átlátszóság
 

A színátmenet-átlátszóság beállításához jelöljük ki a módosítani kívánt objektumot a nyíl segédeszközzel, majd válasszuk ki az eszköztárból az interaktív átlátszóság segédeszközt. Ekkor megjelennek a kelléktárban az átlátszóság beállítására szolgáló mezők. Válasszuk ki a Transparency Type (Átlátszóság típusa) lehulló listából a Fountain opciót, majd adjuk meg a színátmenet átlátszóság további tulajdonságait.

 

A Transparency Type (Átlátszóság típusa) lehulló listától jobbra látható ikonokkal a színátmenet-átlátszóság típusát állíthatjuk be. A következők közül választhatunk: egyenes átlátszóság, sugárirányú átlátszóság, kúpszerű átlátszóság, négyzetes átlátszóság.

  A színátmenet-átlátszóság típusának beállítására szolgáló ikonok
 

Ha kiválasztottuk a színátmenet-átlátszóság típusát, adjuk meg a legátlátszóbb terület átlátszóságát. Erre szolgál a Trasparency Midpoint csúszka. Ha a paraméter értékét 100-ra állítjuk, akkor teljesen átlátszó részei is lehetnek az objektumnak, ellenkező esetben minden része opálos lesz kissé. A Trasparency Midpoint értékeként soha ne adjunk meg 0-t, mert ekkor az objektum egyetlen része sem lesz átlátszó.

 

A színátmenet-átlátszóság nagyon hasonlít a normál színátmenetekhez. Nem csak a típusaik azonosak, de ezeknél is ugyanúgy beállíthatjuk a színátmenet irányát és középpontját, mint a színátmeneteknél. Amikor kijelöljük az objektumot az interaktív átlátszóság segédeszközzel, megjelenik rajta két fogantyú és egy nyíl. A keret nélküli fogantyú mutatja a színátmenet-átlátszóság kezdőpontját (középpontját), a bekeretezett fogantyú pedig a végpontját. A nyíl a színátmenet-átlátszóság irányát jelzi. A középpont elmozgatásához kattintsunk a keret nélküli fogantyúban és mozgassuk azt az új helyére. Ugyanezzel a módszerrel helyezhetjük át a színátmenet-átlátszóság végpontját is, de ekkor a bekeretezett fogantyút kell elmozgatnunk.

 

A színátmenet-átlátszóság további beállításához kattintsunk a kelléktárban található Edit (Szerkesztés) gombra. Ekkor megnyílik a színátmenetek párbeszédablaka, amelyben beállíthatjuk a színátmenet minden tulajdonságát. Ne feledjük, hogy az átlátszóságnál a színátmenetek színének nincsen szerepe, ezért célszerű a fekete-szürke-fehér színek különböző árnyalataival dolgoznunk.


Mintás átlátszóság
 

A mintás átlátszóságok a CorelDRAW-ba épített kitöltőmintákon alapulnak. A kitöltőmintákhoz hasonlóan itt is választhatunk kétszínű, színes bittérképes és színes vektoros minták közül. A kétszínű minták igen érdekes hatást keltenek, hiszen ezekén az objektum egy része egységesen átlátszóbb az objektum többi részénél. A színes bittérképes és a vektoros mintákkal árnyaltabb átlátszóságokat készíthetünk.

  A mintás átlátszóságok
 

Ha mintás átlátszóságot szeretnénk használni, jelöljük ki az objektumot a nyíl segédeszközzel, majd válasszuk ki az eszköztárból az interaktív átlátszóság segédeszközt. Kattintsunk a kelléktárban a Trasparency Type (Átlátszóság típusa) lehulló listára és válasszuk ki belőle a Pattern (Mintás) opciót. Ekkor megjelennek a kelléktárban a mintás átlátszóság beállítására szolgáló mezők.

  A mintás átlátszóság tulajdonságainak beállítására szolgáló mezők a kelléktárban
 

A Trasparency Type (Átlátszóság típusa) lehulló listától jobbra látható gombokkal a minta típusát választhatjuk ki: Two-color bitmap pattern (Kétszínű minta), Full-color pattern (Vektoros minta), Bitmap pattern (Színes bittérképes minta). Ha megadtuk a megfelelő-minta típust, a First Transparency Picker gomb segítségével kiválaszthatjuk a megfelelő mintát. A gomb hatására megnyíló menüben ugyanazokat a mintákat találjuk meg, mint a kanna segédeszközzel megnyitható párbeszédablakokban.

 

Ha kiválasztottuk a mintát, meg kell adnunk annak átlátszóságát. A mintás átlátszóságoknak két átlátszóság-értéke van: a kezdő és a befejező átlátszóság. A kezdő átlátszóság (Starting transparency) érték az objektum legkevésbé átlátszó részeinek az átlátszóságát adja meg, a befejező átlátszóság (Ending transparency) pedig a legátlátszóbb részek átlátszóságát. Ha az előbbi értéket 0-ra állítjuk, az utóbbit pedig 100-ra, az objektumnak lesznek teljesen átlátszó, és teljesen átlátszatlan részei is.

 

Ha megadtuk az átlátszóság mértékét is, már csak a minta méretét kell beállítanunk. Ebben az objektum fölött megjelenő fogantyúk segítenek. A rombusz alakú fogantyú elmozgatásával áthelyezhetjük a mintát, a négyzet alakú fogantyúk a minta átméretezését segítik, a kör alakú fogantyúval pedig elforgathatjuk, illetve az arányok megtartásával méretezhetjük át a mintát. Ennek módjáról bővebben a Kitöltőminták c. részben olvashat.

Tipp!

A mintás átlátszóság további paramétereinek beállításához nyomjuk meg az Edit (Szerkesztés) gombot. Ekkor megjelenik a kitöltőminták párbeszédablaka, amelyben beállíthatjuk a minták összes tulajdonságát.


Anyagmintás átlátszóság
 

A CorelDRAW képes a beépített anyagminták alapján átlátszóságot generálni. Ehhez jelöljük ki az objektumot, válasszuk ki az eszköztárból az interaktív átlátszóság segédeszközt, majd válasszuk a kelléktárban megjelenő Transparency Type (Átlátszóság típusa) lehulló listából a Texture (Anyagminta) opciót. Ekkor láthatóvá válnak a kelléktárban az anyagmintás átlátszóság beállítására szolgáló mezők. Válasszuk ki a Texture Library (Anyagminta-könyvtár) lehulló listából a megfelelő anyagminta-könyvtárat, majd keressük meg a kívánt anyagmintát a First Transparency Picker gomb megnyomásakor megjelenő listából.

 

Az anyagmintás átlátszóság további paraméterei megegyeznek a mintás átlátszóság paramétereivel.

Tipp!

Az anyagminta paramétereinek a beállításához kattintsunk a kelléktárban található Edit (Szerkesztés) gombra. Ekkor megnyílik az anyagminták ablaka, amelyben elvégezhetjük a megfelelő műveleteket.

  Mintás átlátszóság

Az átlátszóság másolása
 

Amint az az iméntiekből kiderült, az átlátszóság nagyon sokféle lehet. Ha egy átlátszóságot több objektumon is alkalmazni szeretnénk, igen időigényes feladat lenne egyenként beállítani minden paramétert. Ilyenkor célszerű egy objektumon beállítani az átlátszóság megfelelő paramétereit, majd átmásolni azt a többi objektumra. Az átlátszóság másolásához jelöljük ki azt az objektumot, amire át kívánjuk másolni azt, válasszuk az Effects (Hatások) menü Copy almenüjéből a Lens From parancsot, majd kattintsunk arra az objektumra, aminek le szeretnénk másolni az átlátszóságát.


Az átlátszóság törlése
 

Ha újra átlátszatlanná szeretnénk tenni egy objektumot, törölhetjük annak átlátszóságát. Ehhez jelöljük ki az objektumot, majd válasszuk ki az eszköztárból az interaktív átlátszóság segédeszközt, és kattintsunk a kelléktárban megjelenő Remove (Törlés) parancsra. Ekkor a program törli az objektum átlátszóságát.



HELP Számítástechnika Codra - A Corel disztribútor Corel - Go further