Munka a szövegekkel
 

A CorelDRAW a szövegek szempontjából meglehetősen összetett program. Lehetőséget ad arra, hogy rövidebb szövegekkel különleges grafikai műveleteket hajtsunk végre, ugyanakkor nagyon jól kezeli a hosszabb szövegeket is, és megtalálhatók benne az ezek formázásához szükséges eszközök is.

 

Ha megrajzoltunk egy objektumot, elkezdhetjük annak színezését, és folytathatjuk a formálását a speciális hatások alkalmazásával. Ebben a részben azzal foglalkozunk, hogy milyen módszerekkel tölthetünk ki egy objektumot, és hogyan színezhetjük, alakíthatjuk annak körvonalát. Az objektum kitöltője az a szín vagy mintázat, ami az objektum görbékkel határolt részét kitölti. A CorelDRAW számos, látványos kitöltőt tartalmaz, kezdve az egyszerű színektől egészen a matematikai módszerekkel generált anyagmintázatokig. Az objektumok körvonala alatt az objektumok alakját követő, különböző színű és vastagságú vonalakat értjük. Ezek beállítására is számtalan lehetőségünk van: különböző színű, vastagságú és hatású körvonalakat készíthetünk.

  Karaktersor
 

Ha hosszabb szövegeket szeretnénk beírni, ún. szövegblokkokat kell készítenünk. A szövegblokkok keretbe írt szövegek. Ezeken a kereteken (az árnyékolás kivételével) nem alkalmazhatunk grafikai hatásokat, de a bennük elhelyezett szövegeket ugyanúgy formázhatjuk, mintha szövegszerkesztő programban dolgoznánk. A szövegblokkokban elhelyezett szövegek hossza nincs korlátozva, a CorelDRAW-val több száz oldalas szöveges dokumentumokat is készíthetünk (bár nem kifejezetten erre való).

  Szövegblokk
A szövegek elkészítése

 

A karaktersorok és a szövegblokkok létrehozására egyaránt a szöveg segédeszköz szolgál. Ha a szöveg segédeszköz kiválasztása után rákattintunk a rajzterületre, és ezután kezdünk gépelni, akkor karaktersor keletkezik, ha a szöveg segédeszközzel keretet készítünk, majd ebbe gépeljük be a szöveget, akkor pedig szövegblokkot hozunk létre.

  A szöveg segédeszköz ikonja
 

Ha olyan dokumentumot készítünk, amibe hosszú szövegeket kell begépelnünk, akkor készítsünk inkább szövegblokkokat. A szövegblokkok szövegeinek megformázására számos eszközt kínál a program: megadhatjuk a szövegek igazítását, behúzását, valamin tabulálhatjuk, és hasábokba tördelhetjük a szöveget. A címek és a rövidebb szövegek begépelésekor készíthetünk karaktersorokat is.


Szövegblokkok készítése
 

Ha hosszú szöveget szeretnénk elhelyezni a dokumentumban, szövegblokkot kell készítenünk a számára. A szövegblokkok tulajdonképpen keretbe írt szövegek, így létrehozásuk a szövegkeret megrajzolásából áll. A szövegblokkoknak két fajtája van: a rögzített méretű és az automatikusan méretezett szövegblokkok. Az előbbiek méretét mi magunk határozzuk meg, a program ezt a méretet nem változtatja meg, még akkor sem, ha a szöveg nem fér el a keretben. Az automatikusan méretezett szövegblokkok méretét a program képes a bennük elhelyezett szövegek hosszához igazítani. Ha kevesebb szöveg van a keretben, a program csökkenti a keret méretét, ha a szöveg nem fér el a keretben, akkor pedig megnöveli a keret méretét a szükséges mértékben.

 

Rögzített méretű szövegblokk készítéséhez válasszuk ki a szöveg segédeszközt az eszköztárból, majd kattintsunk a rajzterületre arra a helyre, ahová a szövegblokk keretének bal felső sarkát szeretnénk helyezni. Tartsuk nyomva az egérgombot, és mozgassuk el az egeret. Ekkor a program megrajzolja a szövegkeretet, melynek mérete az egérgomb felengedéséig szabadon változtatható. Ha a szövegblokk keretének a mérete megfelelő, engedjük fel az egérgombot. Ekkor a keretben megjelenik a szövegkurzor, és elkezdhetjük a szöveg begépelését.

  Szövegblokk elkészítése
 

Ha változó méretű szövegblokkot szeretnénk készíteni, válasszuk a Tools (Eszközök) menüből az Options (Opciók) parancsot, majd válasszuk ki a megnyíló Options (Opciók) párbeszédablak bal oldalán látható listából a Workspace/Text/Paragraph (Munkaterület/Szöveg/Bekezdés) opciót. Ekkor megjelennek a párbeszédablakban a szövegblokkok beállítására szolgáló mezők. A szövegblokkok automatikus méretezéséhez kattintsunk az Expand and shrink paragraph text frames to fit text (Szövegblokkok keretének hozzáigazítása a szöveg méretéhez) választómezőbe. Ha a választómezőben pipa látható, a program automatikusan hozzáigazítja a szövegblokkok méretét a bennük elhelyezett szöveghez. Ha végeztünk, zárjuk be a párbeszédablakot az OK gombbal, majd készítsük el a szövegblokkot a fent ismertetett módon.

Fontos!

Ne feledjük el, hogy ez a beállítás a kész szövegblokkokra is hatással van!


Karaktersorok készítése
 

Ha rövidebb szövegeket szeretnénk beírni, vagy a szövegeken később grafikai műveleteket szeretnénk végezni, karaktersorokat kell készítenünk. A karaktersorokat ugyanúgy manipulálhatjuk, mint azokat az objektumokat, amiket a rajzoló segédeszközökkel készíthetünk. A karaktersorok hossza korlátozott, és a szövegformázó műveletek egy része (pl. a több hasábos tördelés) nem alkalmazható rajtuk.

 

Karaktersor készítéséhez válasszuk ki az eszköztárból a szöveg segédeszközt, majd kattintsunk a rajzterületre, arra a helyre, ahová el szeretnénk helyezni a karaktersort. Ekkor megjelenik a szövegkurzor, és elkezdhetjük a szöveg begépelését.


A szövegek típusának megváltoztatása
 

Ha elkészítettünk egy karaktersort vagy egy szövegblokkot, bármikor átkonvertálhatjuk azt a másik szövegfajtára. Különösen jól jöhet ez a funkció, ha a szövegek begépelése közben jövünk rá, hogy a másik szövegtípust kellett volna használnunk (például azért, mert a szöveg túl hosszú ahhoz, hogy karaktersorban helyezzük el, vagy azért, mert grafikai műveleteket szeretnénk elvégezni rajta, és nem jó, ha szövegkeretbe gépeljük).

 

Ha egy karaktersoron grafikai műveleteket hajtottunk végre, nem konvertálhatjuk át szövegblokká, hacsak vissza nem vonjuk a műveleteket. Ezt az Arrange (Elrendezés) menü Clear Transformations (Átalakítások törlése) parancsával végezhetjük el.

 

A szövegblokkokat sem mindig alakíthatjuk karaktersorokká. Ha a szövegkeret más keretekhez van kapcsolva (tehát a szöveg átfolyik más keretekbe), ha a keretben lévő szövegen speciális hatásokat alkalmaztunk (pl. bajusz, iniciálé), vagy ha a szöveg nem fér el a keretben, akkor a művelet nem végezhető el.

Tipp!

Ha a szöveg nem fér el a keretben, növeljük meg a keret méretét a szükséges mértékben, és ezután már elvégezhetjük a műveletet. A szövegkeret méretét az alján található, lefelé mutató nyilat ábrázoló fogantyúval növelhetjük meg. Ha a fogantyúban nem látszik nyíl, az azt jelenti, hogy a szöveg elfér a keretben.

 

A szöveg típusának megváltoztatásához jelöljük ki a szöveget a nyíl segédeszközzel, majd válasszuk a Text (Szöveg) menüből a Convert to (Konvertálás) parancsot. Ha karaktersort szeretnénk szövegblokká alakítani, a Text (Szöveg menüben) a Convert to Paragraph Text (Szövegblokká alakítás) parancs látható, ha szövegblokkot kívánunk karaktersorrá alakítani, akkor pedig a Convert to Artistic Text (Karaktersorrá alakítás) parancsot találjuk a menüben.

 

A szövegtípus megváltoztatása a kelléktár segítségével is elvégezhető. Ha kiválasztjuk a szöveget a nyíl segédeszközzel, megjelenik a kelléktárban a Convert Text (Szöveg átalakítása) gomb, amivel átalakíthatjuk az egyik szövegtípust a másikra.

  A szövegtípus megváltoztatására szolgáló gomb a kelléktárban

A szövegek megjelenésének megváltoztatása
 

Ha a dokumentum sok szöveget tartalmaz, hosszadalmas lehet azok megjelenítése. Ilyenkor jól jöhet a CorelDRAW szövegmímelés (Greeking) funkciója, mellyel leegyszerűsíthetjük a szövegeket, így azok sokkal gyorsabban jelennek meg a képernyőn. Amikor szövegmímelést alkalmazunk a kisebb szövegeket a program vonalakkal helyettesíti, így csak azt látjuk, hogy hol van szöveg, de azt, hogy mi a szöveg tartalma, már nem. Ha szerkeszteni szeretnénk egy ilyen szöveget, ki kell nagyítanunk azt. Amikor képernyőn megjelenő szöveg mérete eléri az általunk megadott mérethatárt, a program az eredeti módon jeleníti meg azt, így elvégezhetjük a kívánt módosításokat.

  Szövegmímelés
 

Ha igényes munkát végzünk, és fontos az, hogy a szövegek a képernyőn is szépen jelenjenek meg, érdemes bekapcsolnunk a szövegek lágyítását. Ha működik ez a funkció, a program a képernyőn megjelenő betűk szélét „elkeni", megszüntetve ezzel az íveknél és ferde vonalaknál jelentkező szaggatottságot. A szövegek lágyítása lassítja a megjelenítést.

  A szövegek lágyítása
Fontos!

A szövegmímelés és a lágyítás csak a képernyőn való megjelenítésre vonatkozik, a nyomtatásra természetesen nincs hatással.

 

A szövegek megjelenítésének beállításához válasszuk a Tools (Eszközök) menü Options (Opciók) parancsát, majd kattintsunk a megnyíló párbeszédablak bal oldalán látható listában a Workspace/Text (Munkaterület/szöveg) opcióra. Ekkor megjelennek az ablakban a szövegek beállítására szolgáló opciók.

 

A szövegmímelést a Greek Text Below n pixels (Szövegmímelés n pixel méret alatt) mezővel lehet beállítani. A program akkor jeleníti meg a szövegek helyett a vonalakat, ha a képernyőn az itt megadott méretnél kisebbnek látszanak (pl. ha itt 5 pixel szerepel, akkor a program azokat a szövegeket mímeli, amik öt képpontnál kisebbnek látszanak).

 

A szövegek lágyítását a Smooth edges of screen fonts (A képernyőn megjelenő betűk széleinek a lágyítása) választómezővel tudjuk bekapcsolni. Ha a választómezőben pipa van, a lágyítás be van kapcsolva.

  A szövegek beállítására szolgáló ablak


HELP Számítástechnika Codra - A Corel disztribútor Corel - Go further