A betűkkel kapcsolatos beállítások

 

A következő szövegformázási műveleteket a karaktersorok és a szövegblokkok esetében egyaránt alkalmazhatjuk:

 

Megváltoztathatjuk a betűtípust, a betűméretet, és az egyéb ehhez kapcsolódó szövegtulajdonságokat (pl. aláhúzás, áthúzás).

Beállíthatjuk a betűközt, a szóközt és a sorközt.

Beállíthatjuk a szöveg vízszintes igazítását.


Betűtípus, betűméret, betűstílus
 

A betűtípus, a betűstílus, és a betűméret kiválasztása a legegyszerűbben a kelléktár segítségével végezhető el, de használhatjuk erre a Text (Szöveg) eszköztárat és a Format Text (Szövegformázás) párbeszédablakot is.

 

Ha a szöveget a kelléktár segítségével szeretnénk megformázni, jelöljük ki azt a megismert módszerek egyikével. Ha az egész szöveget meg szeretnénk formázni, használjuk a nyíl segédeszközt. Egy szövegrészlet megformázásához használjuk a szöveg segédeszközt. Egy-egy betűt is megformázhatunk, ehhez a forma segédeszközzel kell kijelölnünk azt. Ha kijelöltük a formázni kívánt szöveget, a kelléktárban megjelennek a szövegformázásra szolgáló eszközök.

 

A betűtípust a Font List (Betűtípus-lista) lehulló listából választhatjuk ki. Ha megnyitjuk a listát, megjelennek benne a Windows alá telepített betűtípusok. Amikor a kurzort egy betűtípus neve mellé mozgatjuk, megjelenik a lista mellett a betűtípust mutató mintamező. A megfelelő betűtípus kiválasztásához kattintsunk annak nevére.

Tipp!

A gyakran használt betűtípusok neve nem csak a többi betűtípus között található meg, hanem a betűtípus-lista tetején is.

  A betűtípusok listája és a mintamező
 

A betűméret beállítására a Font Size List (Betűméret lista) mező szolgál. A listában előre meghatározott betűméreteket találunk. Ha ezek közül egyik sem felel meg, zárjuk be a listát, majd töröljük ki a mező tartalmát, gépeljük be a megfelelő méretet, és üssük le az Enter billentyűt.

  A betűméret megváltoztatására szolgáló mező
Tipp!

A betűméretet megváltoztathatjuk a billentyűzet segítségével is. A szöveg kijelölése után nyomjuk le a Ctrl billentyűt, majd a numerikus billentyűzet megfelelő billentyűjét. A 2-es és a 8-as billentyűkkel egy ponttal csökkenthetjük ill. növelhetjük a betűméretet, a 4-es és a 6-os billentyűkkel pedig a betűméret lista előző ill. következő méretére ugorhatunk (pl. 24-es betűméretről 36-osra).

 

A betűstílust a Bold (Félkövér), és az Italic (Dőlt) gombokkal állíthatjuk be. Ha félkövér szöveget szeretnénk készíteni, nyomjuk be a Bold (Félkövér) gombot, dőlt szövegek készítéséhez az Italic (Dőlt) gombot kell benyomnunk. Természetesen ezek a gombok egymástól függetlenül is benyomhatók, így például a B és az I gombok benyomásával félkövér, dőlt szövegeket készíthetünk, de ha csak az I gombot nyomjuk be, a szöveg dőlt lesz, de nem lesz félkövér.

Tipp!

Néhány betűtípusnak nincs félkövér, dőlt, ill. félkövér-dőlt változata. Ezeknél a betűtípusoknál nem választhatjuk ki ezeket a betűstílusokat.

  A szövegstílus beállítására szolgáló gombok
Tipp!

Az imént említett szövegtulajdonságokat beállíthatjuk a Format Text (Szövegformázás) ablakban is. Az ablak megnyitásához válasszuk a Text (Szöveg) menü Format Text (Szövegformázás) parancsát, vagy nyomjuk meg a kelléktárban található Format Text (Szövegformázás) gombot. A Format Text ablakban kattintsunk a Font fülre, hogy megjelenjenek a szöveg megjelenítésével kapcsolatos paraméterek beállítására szolgáló mezők. Ezek közül a Font (Betűtípus) mezővel választhatjuk ki a megfelelő betűtípust, a betűméret beállítására a Size (Méret) mező szolgál, a betűstílus kiválasztására pedig a Style (Stílus) lehulló lista.

  A Format Text ablak

Aláhúzás, föléhúzás, áthúzás
 

Az aláhúzást beállíthatjuk az eszköztár segítségével is, de a föléhúzás és az áthúzás beállításához meg kell nyitnunk a Format Text (Szövegformázás) párbeszédablakot. A szövegformázás párbeszédablakában további paraméterek beállítására is lehetőségünk van, például megadhatjuk, hogy hány vonallal szeretnénk alá-, fölé- ill. áthúzni a szöveget, és milyen vastagok legyenek ezek a vonalak.

  Különböző alá-, főlé- ill. áthúzás-típusok
 

Ha csak egyszerűen alá szeretnénk húzni egy szöveget, jelöljük ki azt a megismert módszerek egyikével, majd nyomjuk meg a kelléktárban található Underline (Aláhúzás) gombot. Ekkor a CorelDRAW aláhúzza a kijelölt szöveget.

  A szövegek aláhúzására szolgáló gomb a kelléktárban
 

Ha másféle aláhúzást szeretnénk készíteni, vagy nem aláhúzni szeretnénk a szöveget, hanem fölé- vagy áthúzni, jelöljük ki azt, majd válasszuk a Text (Szöveg) menü Format Text (Szövegformázás) parancsát, vagy nyomjuk meg a kelléktárban található Format Text (Szövegformázás) gombot. Ekkor megjelenik a szövegformázás ablaka, melyben a Font fülre kattintva módosíthatjuk a szöveg megjelenéséhez kapcsolódó paramétereket, így az alá-, fölé- és áthúzást is.

 

Az aláhúzás beállítására az Underline (Aláhúzás) mező szolgál. Ha a mezőben a None (Nincs) felirat látható, akkor a kiválasztott szöveg nincs aláhúzva. Az aláhúzás beállításához nyissuk meg a listát, és válasszuk ki a megfelelő aláhúzás-típust. A következő típusok közül választhatunk:

 

Single Thin (Szimpla, vékony aláhúzás)

Single Thin Word (Szimpla, vékony szóaláhúzás)

Single Thick (Szimpla, vastag aláhúzás)

Single Thick Word (Szimpla, vastag szóaláhúzás)

Double Thin (Dupla, vékony aláhúzás)

Double Thin Word (Dupla, vékony szóaláhúzás)

 

Ha egyik aláhúzás-típus sem felel meg az igényeinknek, válasszuk ki azt, amelyik legközelebb áll az elképzelésünkhöz, majd nyomjuk meg a listamező mellett található Edit (Szerkesztés) gombot. Ekkor megjelenik az aláhúzás-típus szerkesztésére szolgáló ablak. Ebben beállíthatjuk a vonal (vonalak) vastagságát (Thickness), illetve az alapvonaltól való távolságát (Baseline Shift). Ezekkel a paraméterekkel tetszőleges vastagságú, és elhelyezkedésű aláhúzások készíthetők.

  Az aláhúzás egyéni beállítására szolgáló ablak
 

Az áthúzást és a föléhúzást ugyanúgy kell beállítani, mint az aláhúzást. Az áthúzás beállítására a Strikethru (Áthúzás) lista szolgál, a föléhúzás beállítására pedig az Overscore (Föléhúzás) lista. Természetesen ezeket is átalakíthatjuk a saját igényeinknek megfelelően, mégpedig az Edit (Szerkesztés) gomb megnyomásakor megjelenő párbeszédablak segítségével.

Tipp!

Az aláhúzás, a föléhúzás ill. az áthúzás törléséhez válasszuk Format Text (Szövegformázás) ablakban a megfelelő lehulló listából a None (Nincs) opciót.


Felső index, alsó index
 

Szükség esetén felső ill. alsó indexbe helyezhetjük a kijelölt betűket. Ezt legegyszerűbben a kelléktár segítségével végezhetjük el, de természetesen a Text (Szöveg) eszköztárban és a Format Text (Szövegformázás) ablakban is megtalálhatók a művelethez szükséges mezők.

 

Ha a szöveget a kelléktár segítségével szeretnénk felső vagy alsó indexbe helyezni, jelöljük ki a megfelelő betűket a forma segédeszközzel (ha a szöveget a nyíl, vagy a szöveg segédeszközzel jelöljük ki, nem jelennek meg a kelléktárban a megfelelő mezők). Ezután nyomjuk meg a kelléktárban található Superscript (Felső index) vagy Subscript (Alsó index) gombját. A gomb megnyomásakor a program felső vagy alsó indexbe helyezi a kijelölt betűket.

  A felső index és az alsó index gombja a kelléktárban
Tipp!

Ne feledjük, hogy akkor van kijelölve egy betű, ha a bal alsó sarkában található apró négyzet fekete (vagyis nem üres). A betűk kijelöléséről bővebben a Szövegek kijelölése c. részben olvashat.

 

Ha a szöveget a Format Text (Szövegformázás) párbeszédablakkal szeretnénk felső vagy alsó indexbe helyezni, jelöljük ki a megfelelő betűket a szöveg vagy a forma segédeszközzel, majd válasszuk a Text (Szöveg) menüből a Format Text (Szövegformázás) parancsot, vagy nyomjuk meg az ennek megfelelő gombot a kelléktárban. Ekkor megnyílik a Format Text (Szövegformázás) ablak. Kattintsunk a Font fülre, hogy megjelenjenek az ablakban a betűk formázásához szükséges mezők, majd válasszuk ki a megfelelő index-típust a Position (Pozíció) lehulló listából. A Superscript opcióval felső indexbe helyezhetjük a kijelölt szövegrészt, a Subscript opcióval pedig alsó indexbe.


Nagy és kisbetűk közötti váltás
 

Ha begépeltünk egy szöveget, és csak utána derül ki, hogy nagybetűkkel kellett volna írnunk, vagy végig nagybetűkkel írtuk, és kisbetűkkel kellett volna írnunk, nem kell újragépelnünk azt, mert a CorelDRAW rendelkezik olyan paranccsal, amivel a kisbetűket nagybetűkké alakíthatjuk, vagy fordítva.

 

A program nem csak arra képes, hogy a kisbetűkből nagybetűt csináljon, a nagybetűkből pedig kicsit, hanem arra is, hogy a mondatok elejére nagy kezdőbetűket rakjon, vagy akár minden szó első betűjét nagybetűvé alakítsa.

  A CorelDRAW különböző kisbetű-nagybetű kombinációi
 

A kisbetűk és nagybetűk közötti váltáshoz jelöljük ki a módosítani kívánt szöveget, majd válasszuk a Text (Szöveg) menüből a Change Case (Váltás kis és nagybetűk között) parancsot. Ekkor megjelenik a Change Case párbeszédablak, amelyben kiválaszthatjuk a megfelelő kisbetű-nagybetű kombinációt. A következő opciók közül választhatunk:

 

Sentence case (A mondatok kezdőbetűi nagybetűk)

lowercase (Minden betű kisbetű)

UPPERCASE (Minden betű nagybetű)

Title Case (A szavak kezdőbetűi nagyok)

tOGGLE cASE (A kis- és nagybetűk felcserélése)

  A kis- és nagybetűk közötti váltásra szolgáló ablak
 

A kis- és nagybetűk közötti váltást nem csak a fent látható párbeszédablak, hanem a kelléktár és a Format Text (Szövegformázás) párbeszédablak segítségével is elvégezhetjük, noha kevesebb opció közül választhatunk.

 

Ha a váltást a kelléktár segítségével szeretnénk elvégezni, jelöljük ki a módosítani kívánt szövegrészt a forma segédeszközzel. Egyszerre több betűt is kijelölhetünk a Shift billentyű lenyomása után, vagy gumikeret segítségével. Ha kijelöltük a módosítandó betűket, kattintsunk a kelléktárban az All Capitals (Verzál) gombra.

  A nagybetűs szövegek készítésére szolgáló gomb
Tipp!

A kelléktár segítségével csupán a kisbetűket alakíthatjuk nagybetűkké, a nagybetűket nem tudjuk kisbetűkké alakítani.

 

Ha ugyanezt a műveletet a Format Text (Szövegformázás) ablakkal szeretnénk elvégezni, jelöljük ki a megfelelő szövegrészt, majd válasszuk a Text (Szöveg) menü Format Text (Szövegformázás) parancsát, vagy nyomjuk meg az ennek megfelelő gombot a kelléktárban. Kattintsunk a megnyíló párbeszédablakban a Font fülre, hogy megjelenjenek a betűkkel kapcsolatos beállítások, majd válasszuk az Uppercase lehulló listából az All Caps (Verzál) opciót.

 

Gyakran látni olyan szövegeket, ahol minden betű nagybetű, de azok a betűk, amik eredetileg kisbetűk voltak, kisebbek, mint a nagybetűk. Ezeket a szövegeket kiskapitális szövegeknek nevezzük. A CorelDRAW-val bármilyen szövegből könnyedén előállíthatunk kiskapitális szövegeket. A műveletet a kelléktárral és a Format Text (Szövegformázás) párbeszédablakkal tudjuk elvégezni.

 

Ha a kiskapitális szöveget a kelléktárral szeretnénk létrehozni, jelöljük ki a megfelelő szövegrészt a forma segédeszközzel. Egyszerre több betűt kell kijelölnünk, ezt a Shift billentyű lenyomása után, vagy gumikerettel tudjuk elvégezni. Ha kijelöltük a szöveget, kattintsunk a kelléktárban található All Small Caps (Kiskapitális) gombra. Ekkor a program átalakítja a szöveget kiskapitálissá.

 

Hosszabb szövegeket kényelmetlen ezzel a módszerrel kiskapitálissá alakítani, ilyenkor célszerűbb a Format Text (Szövegformázás) ablak használata. Jelöljük ki a formázni kívánt szöveget a nyíl vagy a szöveg segédeszközzel, majd válasszuk a Text (Szöveg) menüből a Format Text (Szövegformázás) parancsot, vagy nyomjuk meg az ennek megfelelő gombot a kelléktárban. A megjelenő párbeszédablakban kattintsunk a Font fülre, majd válasszuk ki az Uppercase lehulló listából a Small Caps (Kiskapitális) opciót.


Karaktersorok vízszintes igazítása
 

A szövegek vízszintes igazításának módja különböző a karaktersorok és a szövegblokkok esetében. Ebben a részben csak a karaktersorok igazításáról lesz szó, a szövegblokkok szövegeinek vízszintes igazításáról a Szövegblokkok formázása c. részben olvashat

 

A karaktersorok igazításának beállítása a kelléktár segítségével végezhető el a legegyszerűbben, de használhatjuk erre a célra a Text (Szöveg) eszköztárat és a Format Text (Szövegformázás) párbeszédablakot is.

 

A következő vízszintes igazítási módokat választhatjuk ki a karaktersorok esetében:

 
No Alignment (Nincs igazítás)
Left Alignment (Balra igazítás)
Center Alignment (Középre igazítás)
Right Alignment (Jobbra igazítás)
Full Alignment (Sorkizárás)
Force Full Alignment (Teljes sorkizárás)
 

Ha a kelléktár segítségével szeretnénk beállítani a szöveg igazítását, jelöljük ki azt a szöveg segédeszközzel, majd válasszuk ki a megfelelő igazítási módot a kelléktár gombjaival.

 

Ha az igazítás beállítására párbeszédablakot szeretnénk használni, jelöljük ki a szöveget (karaktersort), majd válasszuk a Text (Szöveg) menüből a Format Text (Szövegformázás) parancsot, vagy nyomjuk meg az ennek megfelelő gombot a kelléktárban. A megnyíló ablakban kattintsunk az Align fülre, melynek hatására megjelennek a szöveg igazítására szolgáló mezők. Válasszuk ki az Alignment (Igazítás) mezőből a megfelelő igazítási módot, majd zárjuk be az ablakot az OK gombbal.

  A karaktersorok igazításának beállítására szolgáló ablak


HELP Számítástechnika Codra - A Corel disztribútor Corel - Go further