A szöveg tagolása

 

Mind a karaktersoroknál, mind a szövegblokkoknál beállíthatjuk megfelelő betűközt, szóközt ill. sorközt, szövegblokkok esetén pedig még a bekezdések közötti távolságot is megváltoztathatjuk. A CorelDRAW különböző eszközöket kínál a szövegek tagolására, attól függően, hogy milyen segédeszközzel választottuk ki a szöveget. Ha a nyíl vagy a szöveg segédeszközt használtuk, a Format Text (Szövegformázás) párbeszédablakot használhatjuk a tagolás beállítására, ha a nyíl segédeszközzel választottuk ki a szöveget, akkor pedig a szöveg mellett megjelenő fogantyúkkal, illetve a kelléktárral állíthatjuk be a megfelelő betű-, szó- és sorközöket.


A betű-, szó- és sorközök precíz beállítása
 

Ha a szöveg tagolását pontosan szeretnénk beállítani, és esetleg több paramétert szeretnénk egyszerre módosítani, érdemes párbeszédablakot használnunk erre a célra. Jelöljük ki a formázni kívánt szöveget a nyíl vagy a szöveg segédeszközzel, majd válasszuk a Text (Szöveg) menüből a Format Text (Szövegformázás) parancsot, vagy nyomjuk meg az ennek megfelelő gombot a kelléktárban. A megnyíló ablakban kattintsunk a Space fülre, majd adjuk meg a megfelelő értékeket a megjelenő számmezőkben. A következő paramétereket módosíthatjuk:

 

Character (Betűköz): A betűk közötti távolság, a betűtípusban definiált alap szóköz hosszához viszonyítva.

Word (Szóköz): A szavak közötti távolság, a betűtípusban definiált alap szóköz hosszához viszonyítva.

Line (Sorköz): A sorok közötti távolság, a betűk magasságához, vagy a betűmérethez viszonyítva.

Before Paragraph (Bekezdés előtt): A bekezdés előtti távolság.

After Paragraph (Bekezdés után): A bekezdés utáni távolság.

 

Az utóbbi két paramétert csak akkor módosíthatjuk, ha szövegblokkot formázunk. A szövegblokkoknál a program az Enter-rel lezárt szövegrészeket tekinti egy bekezdésnek.

 

Ha beállítottuk a megfelelő értékeket, nyomjuk meg az Apply (Alkalmaz) gombot, hogy megtekinthessük a művelet eredményét. Ekkor a program végrehajtja a műveletet, de nem zárja be az ablakot. Ha a megadott értékek megfelelőek, nyomjuk meg az OK gombot.

  A tagolás beállítására szolgáló párbeszédablak

A betű-, szó- és sorközök beállítása a forma segédeszközzel
 

A betű-, szó- és sorközöket leggyorsabban a forma segédeszközzel állíthatjuk be. Amikor rákattintunk a forma segédeszközzel egy karaktersorra, vagy szövegblokkra, megjelenik annak bal alsó és jobb alsó sarkában egy-egy fogantyú. A bal alsó sarokban látható fogantyúval a sorközt és a bekezdésközt módosíthatjuk, a jobb alsó sarokban láthatóval pedig a betűközt és a szóközt.

  A szövegek körül megjelenő fogantyúk
 

A betűköz beállításához kattintsunk a szövegre a forma segédeszközzel, majd mozgassuk a kurzort a jobb alsó sarkában látható, nyíl alakú fogantyú fölé. Ekkor a kurzor kereszt alakúra változik. Nyomjuk le az egérgombot, és mozgassuk el az egeret vízszintes irányban. Ekkor a program megváltoztatja a kijelölt szöveg betűközét, a szöveg új szélességét egy halványkék, szaggatott vonallal jelzi. Ha az egeret jobbra mozgatjuk, a betűköz megnő, ha balra mozgatjuk, akkor pedig lecsökken. A szöveg szélessége az egérgomb felengedéséig szabadon változtatható. Ha úgy véljük, hogy a szöveg elég széles, a betűköz megfelelő lesz, engedjük fel az egérgombot. Ekkor a program elvégzi a műveletet.

  A betűköz változásának a mértékét mutató vonal
 

A szóköz megváltoztatása ugyanígy történik, de mielőtt rákattintanánk a közök beállítására szolgáló fogantyúra, le kell nyomnunk a Ctrl billentyűt, és a művelet végéig nem is szabad felengednünk azt.

 

A sorközök megváltoztatásához válasszuk ki az eszköztárból a forma segédeszközt, majd kattintsunk a szövegre. Ekkor megjelennek a szöveg alatt a fogantyúk, melyek közül a bal alsó sarokban található, lefelé mutató nyilat ábrázoló fogantyúval lehet megváltoztatni a sorközt, és a bekezdésközt. A sorköz megváltoztatásához mozgassuk a kurzort a fogantyú fölé. Ekkor a kurzor kereszt alakúra változik. Nyomjuk le az egérgombot, és mozgassuk el az egérkurzort függőleges irányban. Ekkor a program megváltoztatja a sorközt, a változást pedig egy halványkék szaggatott vonallal jelzi (ilyen magas lesz a szöveg a művelet elvégzése után). Ha a kurzort felfelé mozgatjuk, a sorköz lecsökken, ha lefelé mozgatjuk, akkor pedig megnő. A sorköz az egérgomb felengedéséig szabadon változtatható. Ha a szöveg magassága megfelelő, engedjük fel az egérgombot. Ekkor a program elvégzi a műveletet.

  A sorköz változásának a mértékét mutató vonal
 

A bekezdésközt csak szövegblokkoknál változtathatjuk meg. Ez ugyanúgy történik, mint a sorköz megváltoztatása, de mielőtt a fogantyúra kattintanánk, le kell nyomnunk a Ctrl billentyűt, és nem is szabad felengednünk, amíg be nem fejeztük a műveletet.


A betű-, szó- és sorközök beállítása a nyíl segédeszközzel
 

Ha kijelölünk egy szövegblokkot a nyíl segédeszközzel, nem csak a megszokott fogantyúk jelennek meg körülötte, hanem azok a fogantyúk is, amelyek a szöveg tagolásának beállítására szolgálnak. Ezek ugyanúgy működnek, mint a forma segédeszköz használatakor megjelenő fogantyúk. Természetesen a szóközt és a bekezdésközt is beállíthatjuk velük, ehhez a fogantyú elmozgatása előtt le kell nyomnunk a Ctrl billentyűt.

  A tagolás beállítására szolgáló fogantyúk a nyíl segédeszközzel kijelölt szövegen
Fontos!

A fenti művelet karaktersorokkal nem végezhető el.


Az alávágás beállítása
 

Az alávágás az a művelet, melynek során bizonyos betűpárok betűit közelebb mozgatjuk egymáshoz, hogy megszűnjön a betűk alakjából adódó, rossz optikai hatást keltő hézag. Az alávágás alkalmazásával javítható a szöveg összképe. Az alávágást karaktersorokon és szövegblokkokon is alkalmazhatjuk.

  Az alávágás eredménye
 

Az alávágás mértékét beállíthatjuk a Format Text (Szövegformázás) párbeszédablakkal, valamint a billentyűzet és az egér segítségével is. Az előbbiben számértékekkel adhatjuk meg, hogy mekkora legyen a kijelölt szövegrészen az alávágás, az utóbbiakkal pedig manuálisan illeszthetjük egymáshoz a betűket.

 

Ha az alávágást párbeszédablak segítségével szeretnénk beállítani, jelöljük ki a módosítani kívánt szövegrészt (két vagy több betűt) a szöveg segédeszközzel, majd válasszuk a Text (Szöveg) menü Format Text (Szövegformázás) parancsát, vagy nyomjuk meg az ennek megfelelő gombot a kelléktárban. A megnyíló párbeszédablakban kattintsunk a Font fülre, hogy megjelenjenek betűkhöz kapcsolódó beállítások elvégzését szolgáló mezők. Adjuk meg az alávágás mértékét a Range kerning (Alávágás) mezőben, majd nyomjuk meg az Apply (Alkalmaz) gombot, hogy megtekinthessük a művelet eredményét. A program ekkor elvégzi a műveletet, de nem zárja be az ablakot. Ha az alávágás mértéke megfelelő, zárjuk be az ablakot az OK gombbal.

  Az alávágás beállítására szolgáló ablak
 

Az alávágást a billentyűzet segítségével is beállíthatjuk. Jelöljük ki a módosítani kívánt szöveget (két vagy több karaktert) a szöveg segédeszközzel, majd nyomjuk le a Ctrl és a Shift billentyűket, majd a kisebb vagy a nagyobb billentyűket. A kisebb jellel csökkenthetjük, a nagyobb jellel pedig növelhetjük az alávágás mértékét.

 

Ha magyar billentyűzetet használunk, az imént művelet elvégzése igen körülményes, hiszen ezen nem érhető el egyetlen gombnyomással a kisebb és a nagyobb jel. Ilyenkor érdemesebb inkább az egérrel beállítani az alávágást. Ehhez válasszuk ki a rajzoló eszköztárból a forma segédeszközt, majd kattintsunk a módosítani kívánt szövegre. Jelöljük ki a megfelelő betűket (nyomjuk le a Shift billentyűt, majd kattintsunk a tőlük balra található apró négyzetbe), majd nyomjuk le a Ctrl billentyűt, kattintsunk az első (vagyis többitől balra található) kijelölt betű fogantyújába, majd mozgassuk el a betűket vízszintesen, a megfelelő irányba. (A Ctrl billentyűvel korlátozható a művelet, ha nem nyomjuk le a Ctrl billentyűt, a szöveg függőlegesen és vízszintesen egyaránt elmozdítható.)

  Az alávágás módosítása a forma segédeszközzel
 

Az iménti művelet nem csak a forma segédeszközzel végezhető el, hanem a nyíl segédeszközzel is. Jelöljük ki a szöveget a szokott módon, majd nyomjuk le a Z billentyűt. Amíg ezt a billentyűt nyomva tartjuk, a nyíl segédeszközt ugyanúgy használhatjuk, mint a forma segédeszközt: a betűk bal oldalánál látható négyzetek segítségével elmozgathatjuk a betűket, és tetszés szerint módosíthatjuk az alávágást.


A karakterek mutatása az alávágás manuális beállítása közben
 

Amikor az alávágást az egérrel módosítjuk, a program a művelet megkönnyítésének az érdekében folyamatosan mutatja a betűket, amiket mozgatunk. Ha sok betűt mozgatunk el egyszerre, ez nagyon lelassíthatja az egész műveletsort, ezért ha egy adott számnál több karaktert jelölünk ki, a program nem mutatja meg a betűket a művelet közben. Ezt az értéket mi magunk is beállíthatjuk, attól függően, hogy milyen gyors számítógéppel dolgozunk, és mennyire szükséges, hogy a betűk láthatók legyenek a művelet közben.

 

A mozgatáskor mutatott betűk maximális számának a beállításához válasszuk a Tools (Eszközök) menü Options (Opciók) parancsát, majd kattintsunk a megnyíló ablak bal oldalán található listában a Workspace/Text (Munkaterület/Szöveg) opcióra. Ekkor az ablak jobb oldalán megjelennek a szövegek beállítására szolgáló mezők, melyek közül a Display N characters during manual kerning (N karakter mutatása a manuális alávágás során) mezőben állíthatjuk be, hogy mennyi karaktert mutasson meg a program a manuális alávágás közben. Ha ennél több karaktert mozgatunk, azokat a program nem fogja megmutatni.

  A szövegek beállítására szolgáló ablak

A bekezdés előtti és utáni közök precíz beállítása
 

Ha szövegblokkokat formázunk, azoknál nem csak a sorközt állíthatjuk be, hanem a bekezdések előtti és utáni közöket is. Ezt a műveletet elvégezhetjük a forma segédeszköz, ill. a nyíl segédeszköz segítségével, de ez viszonylag pontatlan módszer, ezért meg kell ismerkednünk azzal is, hogy miként tudjuk beállítani a bekezdések előtti és utáni távolságot párbeszédablak segítségével.

 

A bekezdésközök beállításához jelöljük ki a módosítani kívánt szöveget a nyíl, vagy a szöveg segédeszközzel, majd válasszuk a Text (Szöveg) menü Format Text (Szövegformázás) parancsát, vagy az ennek megfelelő gombot a kelléktárból. Ezután kattintsunk a megnyíló párbeszédablakban a Space fülre, hogy megjelenjenek a közök beállítására szolgáló mezők, majd adjuk meg a megfelelő közöket a Paragraph (Bekezdés) mezőben. A Before paragraph (Bekezdés előtt) számmezőben a bekezdés előtti távolságot állíthatjuk be, az After paragraph (Bekezdés után) mezőben pedig a bekezdés utáni távolságot.

Fontos!

A bekezdésközt csak a szövegblokkoknál állíthatjuk be, a karaktersoroknál erre nincs lehetőségünk.A bekezdésközt csak a szövegblokkoknál állíthatjuk be, a karaktersoroknál erre nincs lehetőségünk.


A betűk vízszintes és függőleges eltolása
 

Lehetőségünk van a szöveg egyes részeinek, megadott betűinek tetszőleges mértékű, vízszintes, ill. függőleges eltolására. Ez a művelet a forma segédeszközzel, vagy a kelléktár segítségével végezhető el.

  Vízszintesen és függőlegesen eltolt betűk
 

Mind a vízszintes, mind pedig a függőleges eltolást visszavonhatjuk. A függőleges eltolás visszavonására (vagyis a betűk alapvonalra illesztésére) a Text (Szöveg) menü Align To Baseline (Alapvonalra illesztés) parancsa szolgál. Ha mindkét műveletet vissza szeretnénk vonni, a Text (Szöveg) menü Straighten Text (Szöveg kiegyenesítése) parancsát kell használnunk. Ennek a parancsnak a hatására minden betű visszakerül az eredeti helyére.

 

Ha a betűket a kelléktárral, számértékek megadásával szeretnénk eltolni, válasszuk ki az eszköztárból a forma segédeszközt, majd jelöljük ki az eltolni kívánt betűket (nyomjuk le a Shift billentyűt és kattintsunk egymás után a mozgatni kívánt betűk bal oldalán található négyzetbe, vagy használjunk gumikeretet). Ekkor a kelléktárban megjelennek a kijelölt szöveg módosítására szolgáló mezők, köztük a vízszintes és függőleges eltolásra szolgáló mezők is. A szöveg vízszintes eltolásához kattintsunk a Horizontal Shift (Vízszintes eltolás) mezőbe, és adjuk meg az eltolás mértékét. A negatív értékek hatására a program balra tolja a kijelölt betűket, a pozitív értékek hatására pedig jobbra. Az elvégzett változtatásokat folyamatosan figyelemmel kísérhetjük a rajzablakban. A függőleges eltolás beállítására a Vertical Shift (Függőleges eltolás) mező szolgál. Ha negatív értékeket adunk meg, a program lefelé tolja a kijelölt betűket, ha pozitív értékeket adunk meg, akkor pedig felfelé.

  A szövegek eltolására szolgáló mezők a kelléktárban
 

A betűket a forma segédeszközzel is eltolhatjuk a megfelelő helyre. Ehhez válasszuk ki a forma segédeszközt, majd jelöljük ki a mozgatni kívánt betűket (nyomjuk le a Shift billentyűt és kattintsunk egymás után a mozgatni kívánt betűk bal oldalán található négyzetbe, vagy használjunk gumikeretet). Ezután kattintsunk az egyik kijelölt betű fogantyújára, tartsuk nyomva az egérgombot, és mozgassuk el az egeret. Ekkor a program – az egér mozgását követve – elmozgatja a kijelölt karaktereket. A mozgatás közben a program folyamatosan mutatja a betűk új helyét, így könnyen nyomon követhetjük, hogy hová kerülnének a betűk, ha felengednénk az egérgombot.

Tipp!

Az iménti műveletet a nyíl segédeszközzel is elvégezhetjük. Ha kijelölünk egy szöveget a nyíl segédeszközzel, majd lenyomjuk a Z billentyűt, a nyíl segédeszköz ugyanúgy használható, mint a forma segédeszköz.


A betűk alapvonalra igazítása
 

Az alapvonal az a vonal, amin a betűk talpa áll. A szövegek összes betűje erre a vonalra illeszkedik, és ha a betűket csak vízszintesen mozgatjuk el, akkor nem is mozdul el erről a vonalról. Ha függőlegesen is elmozgatjuk a betűket, azok lekerülnek az alapvonalról, talpuk eltávolodik ettől a képzeletbeli egyenestől. Ettől a szöveg töredezetté, egyenetlenné válik, és ha nem szándékosan mozgattuk el a betűket az alapvonalról, akkor vissza kell mozgatnunk azokat, hogy a szöveg visszanyerje eredeti formáját.

 

A betűk alapvonalra igazításához jelöljük ki a szöveget a nyíl vagy a szöveg segédeszközzel, majd válasszuk a Text (Szöveg) menü Align To Baseline (Alapvonalra igazítás) parancsát. Ekkor az alapvonalról elmozgatott betűk visszakerülnek az alapvonalra.

  Az alapvonalra igazítás hatása
 

Az imént említett parancs különösen hasznos akkor, ha a manuális alávágás során véletlenül függőlegesen is elmozgattuk a betűket.


A betűk forgatása
 

Nem csak eltolhatjuk, de el is forgathatjuk a szöveg egyes betűit. Erre ritkán van szükség, de a CorelDRAW mégis lehetőséget ad rá, azért hogy ne kelljen különválasztanunk a betűt a szövegtől, ha el akarjuk forgatni. A forgatáshoz a betűket a forma segédeszközzel kell kijelölnünk, a forgatás mértékét pedig a kelléktárral adhatjuk meg.

  Elforgatott betűk
 

Ha el szeretnénk forgatni a szöveg egyes részeit, válasszuk ki az eszköztárból a nyíl segédeszközt, majd jelöljük ki a szöveg megfelelő betűit (nyomjuk le a Shift billentyűt és kattintsunk sorban a mozgatni kívánt betűk bal oldalán található négyzetbe, vagy használjunk gumikeretet). Ekkor a kelléktárban megjelennek a kijelölt szöveg módosítására szolgáló mezők, köztük a forgatásra szolgáló Angle of Rotation (Forgatás szöge) mező. Adjuk meg a forgatás szögét, majd üssük le az Enter billentyűt. Ekkor a program végrehajtja a műveletet. Ha negatív értékeket adunk meg, a program az óramutató járásával megegyező irányba forgatja a szöveget, pozitív értékek hatására pedig az ellenkező irányba.

  A betűk forgatására szolgáló mezők a kelléktárban

Az eltolt és az elforgatott betűk visszaállítása
 

Előfordulhat, hogy vissza szeretnénk igazítani az elmozgatott, elforgatott betűket az eredeti helyükre. Ha nem lenne egyéb segítségünk, ez a művelet igen körülményes lenne, hiszen a betűk eredeti helyét, irányát nagyon nehéz megtalálni. A CorelDRAW azonban tartalmaz egy parancsot, amivel nagyon könnyen visszaállíthatjuk a szöveg eredeti formáját.

 

A szöveg eredeti formájának visszaállításához jelöljük ki azt a nyíl vagy a szöveg segédeszközzel, majd válasszuk a Text (Szöveg) menüből a Straighten Text (Szöveg kiegyenesítése) parancsot. Ekkor a program visszarakja a betűket az eredeti helyükre, és az elforgatott betűket visszaforgatja függőleges irányba.

  A Straighten Text parancs hatása
 

Ha a szövegnek csak egy részét szeretnénk visszaállítani az eredeti állapotába, jelöljük ki külön ezt a részt a szöveg segédeszközzel. Ha így adjuk ki a Straighten Text (Szöveg kiegyenesítése) parancsot, a program csak a kijelölt szövegrész betűit rakja a helyükre.



HELP Számítástechnika Codra - A Corel disztribútor Corel - Go further