A behúzás

 

Behúzásnak nevezzük a bekezdés széle és a bekezdést magába foglaló keret közötti távolságot. Behúzhatjuk a bekezdés első sorát (egyszerű behúzás), a bekezdés első során kívül az összes többi sorát (függő behúzás), illetve akár a bekezdés összes sorát is.

Fontos!

A behúzást csak a szövegblokkoknál adhatjuk meg, karaktersoroknál ez a paraméter nem állítható be.

  A behúzás különböző módjai

A behúzás beállítása
 

A behúzás beállítását a Format Text (Szövegformázás) párbeszédablak segítségével végezhetjük el. Jelöljük ki a módosítani kívánt szöveget a nyíl segédeszközzel, majd válasszuk a Text (Szöveg) menüből a Format Text (Szövegformázás) parancsot, vagy nyomjuk meg az ennek megfelelő gombot a kelléktárban. Ekkor megnyílik a Format Text párbeszédablak, amelyben az Align (Igazítás) fülre kattintva állíthatjuk be a behúzást. (Ez az ablakrész szolgál egyébként a bekezdések igazításának beállítására is.)

  A behúzás beállítására szolgáló ablak
 

Ha egyszerű behúzást szeretnénk készíteni, tehát csak a bekezdés első sorát szeretnénk behúzni, adjuk meg a behúzás mértékét a First line (Első sor behúzása) mezőbe. Ha megnyomjuk az Apply (Alkalmaz) gombot, megtekinthetjük a művelet eredményét.

 

Ha függő behúzást szeretnénk készíteni, egyszerűen adjuk meg a behúzás mértékét a Left (Behúzás balról) mezőben. Ekkor a program a bekezdés összes sorát behúzza, az első sor kivételével.

 

Ha a bekezdés összes sorát be szeretnénk húzni, egy kis trükköt kell alkalmaznunk: azonos mértékben kell behúznunk a bekezdés első sorát, és a többi sorát. Adjuk meg az első sor behúzásának mértékét a First line (Első sor behúzása) mezőben, majd adjuk meg ugyanezt az értéket a Left (Behúzás balról) mezőben.

 

Nem csak a bekezdés bal oldalát húzhatjuk be, hanem a jobb oldalát is, erre szolgál a Right (Behúzás jobbról) mező. Jobb oldal behúzására nincs hatással a First line (Első sor behúzása) mezőben megadott érték, ezt a program mindig azonos mértékben húzza be.

Tipp!

A behúzás elkészíthető a vonalzó segítségével is. Ha a szöveget a szöveg segédeszközzel jelöljük ki, a vízszintes vonalzón megjelennek az ehhez szükséges fogantyúk. A fehér sáv bal szélén látható, lefelé álló szürke háromszöggel a bekezdés első sorát húzhatjuk beljebb, a felfelé álló háromszögekkel pedig a bekezdés többi sorát. A fehér sáv jobb szélén látható, háromszög alakú fogantyú a jobb oldali behúzás beállításra szolgál.

  A behúzás beállítására szolgáló fogantyúk a vonalzón

A behúzás módosítása és törlése
 

A behúzás módosítását és törlését szintén a Format Text (Szövegformázás) ablakban végezhetjük el. Jelöljük ki a módosítani kívánt szöveget a nyíl segédeszközzel, vagy a szöveg segédeszközzel, válasszuk a Text (Szöveg) menüből a Format Text (Szövegformázás) parancsot, vagy nyomjuk meg az ennek megfelelő gombot a kelléktárban, majd kattintsunk a megnyíló ablakban az Align fülre. Ekkor megjelennek az igazítás és a behúzás beállítására szolgáló mezők. Módosítsuk tetszés szerint a mezők tartalmát, majd nyomjuk meg az Apply (Alkalmaz) gombot. Ekkor a program elvégzi a műveletet, de nem zárja be az ablakot, így szükség szerint újabb módosításokat végezhetünk. Ha a megadott értékek megfelelőek, zárjuk be az ablakot az OK gombbal.

 

Ha a Format Text (Szövegformázás) ablakban, az Indents (Behúzás) mező összes számmezőjébe 0-t írunk, a program törli a szöveg behúzását, a bekezdések széleit a szövegkeretre illeszti.



HELP Számítástechnika Codra - A Corel disztribútor Corel - Go further