Fények elhelyezése

 

A térhatású szöveget élethűbbé tehetjük, ha fényforrásokat helyezünk el körülötte. Ugyanaz a szöveg egész más képet mutat, ha más helyre rakjuk körülötte a fényforrásokat. Ha fények nélkül készítjük el a képet, a hatás olyan, mintha vaku nélkül fényképeznénk: csak a szórt háttérfény világítja meg az objektumot, élesebb fény-árnyék hatások nem jelentkeznek rajta.

 

Amikor létrehozzuk a térbeli szöveget, nincsenek körülötte fényforrások. Ha beállítottuk a megfelelő nézőpontot, elhelyezhetjük körülötte a fényeket. A fényforrások száma nincs korlátozva, de ha túl sok fényforrást használunk, akkor nem fognak megfelelően érvényesülni a fény-árnyék különbségek, és a végleges kép előállítása is sokkal tovább fog tartani. Egy elegáns, jó hatást keltő térbeli szöveg elkészítéséhez elég két-három fényforrás.


A háttérfény beállítása
 

A háttérfény egységes, szórt fény. Nincsen meghatározható iránya, és nem vet árnyékot sem. Mivel a háttérfény az objektumot minden irányból egyenletesen világítja meg, csupán alapul szolgál az objektum fényezéséhez. Mégis fontos, hogy megfelelően állítsuk be, mert azokon a helyeken, ahol nem éri közvetlen fény az objektumot, főként a háttérfény hatása érvényesül, így fontos szerepe van az összkép kialakításában.

 

A háttérfény beállításához kattintsunk a kelléktárban az Ambient Light (Háttérfény) ikonra. Ekkor megjelenik egy ablak, amelyben megadhatjuk a háttérfény tulajdonságait. Először be kell kapcsolnunk a fényt, ezt az On (Be) választómezővel tehetjük meg. Ezután ki kell választanunk a fény színét a színgombbal. Ez a gomb nem a megszokott színválasztó párbeszédablakot nyitja meg, hanem a Windows színkeverő ablakát, amelyben a HSB vagy az RGB színezési modell szerint tudjuk kikeverni a színeket. Ha kiválasztottuk a megfelelő színt, adjuk meg az intenzitását a Brightness (Fényerő) mezőben. Ha végeztünk az összes paraméter beállításával, nyomjuk meg az Apply (Alkalmaz) gombot. Ekkor a program beállítja a képen a háttérfényt, de nem zárja be az ablakot, így szükség esetén megváltoztathatjuk a beállított értékeket. Ha a háttérfény megfelelő, kattintsunk a képre az ablak bezárásához.

  A háttérfény beállítására szolgáló ablak
 

A háttérfény elkészítésekor ügyelnünk kell néhány dologra:

 

A fekete fény nem fény, tehát ezzel nem is érdemes kísérletezni. Hiába készítünk 100 %-os intenzitású fekete fényt, az semmilyen hatással nem lesz az objektum fényezésére. Ez egyébként igaz a legtöbb sötét színre. Háttérfénynek válasszunk inkább egy világosabb színt, majd csökkentsük le az intenzitását a megfelelő mértékre.

Ha túl intenzív háttérfényt készítünk, az objektum kivilágosodik, és nem érvényesülnek a fény-árnyék hatások. Ez a jelenség ahhoz hasonló, mintha túlexponáltuk volna a filmet. Ha azt szeretnénk, hogy jobban érvényesüljön a spotlámpák fénye, használjunk kisebb intenzitású háttérfényt, vagy kapcsoljuk ki teljesen azt.


Izzók elhelyezése
 

Az izzók (spotlámpák) elhelyezésével javíthatjuk az objektum térhatását. Az objektum körül bárhol elhelyezhetünk izzókat, és szabadon változtathatjuk azok színét, és intenzitását.

 

Izzók elhelyezéséhez kattintsunk a nyíl segédeszközzel a képre, majd nyomjuk meg a kelléktárban megjelenő Point Light (Izzó) gombot. Ekkor megnyílik az izzók elhelyezésére és beállítására szolgáló ablak. Új izzók felvételéhez kattintsunk a + gombra. Ekkor a mintamező közepén megjelenik egy új izzó, amely általában piros színű.

  Az izzók elhelyezésére, beállítására szolgáló ablak
 

Az izzó mozgatásához kattintsunk a mintamezőben az izzót jelképező színes körre, majd mozgassuk azt az új helyére. Az izzó fényét a mintamezőben látható gömbön figyelhetjük meg. Ha áthelyeztük az izzót, nyomjuk meg az Apply (Alkalmaz) gombot, hogy a program a szövegen is végrehajtsa a műveletet.

 

Az izzó színének megváltoztatásához kattintsunk a mintamezőben az izzót jelképező körre, majd a mintamező alatti színgombra. Ekkor megnyílik a színek kiválasztására szolgáló ablak, amelyben megadhatjuk az izzó színét. A szín beállítása után a fényforrás intenzitását is megadhatjuk, erre szolgál a Brightness (Fényesség) csúszka. Ha végeztünk, nyomjuk meg az Apply (Alakalmaz) gombot. Ekkor a program elvégzi a műveletet, de nem zárja be az ablakot, így szükség esetén további változtatásokat végezhetünk. Ha minden paraméter megfelelő, az ablak bezárásához kattintsunk a képre.

 

Ha már nincs szükségünk egy fényforrásra, kitörölhetjük azt. Ehhez nyissuk meg a fényforrások ablakát a kelléktárban található Point Light (Izzó) gombbal, kattintsunk a törölni kívánt fényforrást szimbolizáló színes körre, majd nyomjuk meg a – gombot. Ekkor a fényforrás eltűnik a mintamezőről. A változtatások érvényesítéséhez nyomjuk meg az Apply (Alkalmaz) gombot.



HELP Számítástechnika Codra - A Corel disztribútor Corel - Go further