A szövegek és a különleges hatások

 

A CorelDRAW egyik fő erőssége, hogy nagyon sok különleges hatást alkalmazhatunk a dokumentumban elhelyezett szövegeken. Vannak olyan hatások, amik csak a karaktersorokon alkalmazhatók, de sok hatást alkalmazhatunk a szövegblokkokon is.

 

A program a szövegblokk szövegeit nem kezeli külön objektumként, ezért az ezen alkalmazott grafikai hatások valójában a szövegkeretre vonatkoznak és nem a benne elhelyezett szövegre. A karaktersorokat ezzel szemben sokkal rugalmasabban kezeli a program, ezek – az átalakítás szempontjából – jobban hasonlítanak a rajzoló segédeszközökkel megrajzolható objektumokhoz. A karaktersorokon alkalmazhatjuk a szövegblokkoknál használható hatások többségét, valamint számos olyan grafikai hatást, amelyet csak a "hagyományos" objektumokon lehet alkalmazni.

 

Vannak olyan hatások, amelyek a két szövegtípusnál másként működnek. Például, ha a burkológörbe hatást egy szövegblokkon alkalmazzuk, akkor a szövegkeret alakja változik meg, ha karaktersoron alkalmazzuk, akkor pedig maguk a betűk torzulnak el.

 

A karaktersorokon alkalmazható grafikai hatásokról – a görbére illesztés kivételével – nem lesz szó ebben a részben, mert a karaktersorokat ugyanúgy lehet átalakítani, mint bármilyen más, a rajzoló segédeszközök egyikével készített objektumot, tehát a karaktersorok a grafikai hatások szempontjából ugyanúgy viselkednek, mint bármely más objektum. Ha karaktersoron szeretne grafikai hatást alkalmazni, jelölje ki azt a szokott módon, a nyíl segédeszközzel, majd végezze el a grafikai műveletet, mintha egy síkidomot (pl. egy téglalapot) alakítana át. Az objektumokon alkalmazható grafikai hatásokról a Speciális hatások létrehozása c. részben olvashat.


Burkológörbe használata
 

A burkológörbe hatással megváltoztathatjuk, tetszőleges formára alakíthatjuk a szövegkeretek alakját. A burkológörbét a következő módszerekkel alkalmazhatjuk a szövegkereteken:

 

Saját burkológörbét készíthetünk a szövegkeret csomópontjainak az átalakításával.

Kiválaszthatunk egy előre elkészített burkológörbét.

Lemásolhatjuk egy kész objektum alakját.

  A burkológörbe hatására megváltozott szövegkeret
 

A szövegkeret alakjának megváltoztatásához jelöljük ki azt a nyíl segédeszközzel, majd válasszuk az Effects (Hatások) menü Envelope (Burkológörbe) parancsát. Ekkor megjelenik az Effects (Hatások) redőnymenü Envelope (Burkológörbe) része, amellyel megváltoztathatjuk a szövegkeret alakját. Új burkológörbe készítéséhez kattintsunk az Add New gombra. Ekkor a szövegkeret körül megjelennek a csomópontok, amelyeket ugyanúgy formálhatunk, mint egy közönséges objektum csomópontjait. Változtassuk meg a szövegkeret alakját az igényeinknek megfelelően. A program minden módosítás után átalakítja a szövegkeretet, és a benne elhelyezett szöveget is.

 

A CorelDRAW számos beépített burkológörbével rendelkezik. Ha ezek egyikét kívánjuk használni, jelöljük ki a szöveget a nyíl segédeszközzel, majd válasszuk az Effects (Hatások) menü Envelope (Burkológörbe) parancsát. A megjelenő redőnymenüben kattintsunk az Add Preset gombra. Ekkor megnyílik az előre elkészített burkológörbék listája. Válasszuk ki a megfelelő burkológörbét, majd nyomjuk meg az Apply (Alkalmaz) gombot. Ekkor a program átalakítja a szövegkeretet.

  Beépített burkológörbében elhelyezett szöveg
 

Burkológörbeként felhasználhatjuk egy másik objektum alakját is. Ehhez jelöljük ki a szöveget a nyíl segédeszközzel, majd nyissuk meg az Effects (Hatások) redőnymenüt az Effects (Hatások) menü Envelope (Burkológörbe) parancsával. Kattintsunk a redőnymenüben a szemcseppentőt ábrázoló Create From (Létrehozás innen) ikonra, majd annak az objektumnak a körvonalára, aminek a formájából burkológörbét szeretnénk készíteni. Ekkor a szöveg fölött megjelenik az objektum alakjával megegyező formájú burkológörbe. A változtatások véglegesítéséhez nyomjuk meg az Apply (Alkalmaz) gombot.

  Egy objektum alakjára formázott burkológörbe

Grafika beágyazása a szövegbe
 

A CorelDRAW lehetőséget ad arra, hogy grafikákat ágyazzunk be a karaktersorokba és a szövegblokkokba. A szövegek közé beszúrt grafikákat a program ugyanúgy kezeli, mint a szövegeket, tehát a szövegen elvégzett formázási műveletek hatással vannak a grafikákra is. Olyan grafikákat is beszúrhatunk a szövegbe, amiken előzőleg speciális grafikai hatásokat alkalmaztunk.

Fontos!

Ne feledjük, hogy ez a funkció a CorelDRAW 8 funkciója, ezért azokat a dokumentumokat, amik szövegek közé beágyazott grafikákat tartalmaznak, csak CorelDRAW 8-as formában menthetjük el.

 

Ha be kívánunk ágyazni egy grafikát a szövegbe, jelöljük ki azt a nyíl segédeszközzel, majd válasszuk az Edit (Szerkesztés) menüből a Copy (Másolás) parancsot, vagy nyomjuk meg a standard eszköztárban található Copy (Másolás) gombot. Ekkor a program vágólapra helyezi a grafikát. Válasszuk ki a rajzoló eszköztárból a szöveg segédeszközt, helyezzük el a kurzort a szövegben, azon a helyen, ahová be kívánjuk szúrni a grafikát, majd válasszuk az Edit (Szerkesztés) menüből a Paste (Beillesztés) parancsot, vagy nyomjuk meg a standard eszköztárban található Paste (Beillesztés) gombot. Ekkor a program beilleszti a vágólapon található grafikát a szövegbe, a kurzor helyére.


A szöveg körbefolyatása az objektumok körül
 

Magazinok, szórólapok készítésekor gyakran előfordul, hogy a szövegkeretbe töltött szöveget körbe kell folyatnunk egy grafika körül. Ezzel érdekes grafikai hatást kelthetünk, különösen akkor, ha az objektum nem téglalap alakú.

  Grafika köré folyatott szöveg
 

Ha azt szeretnénk, hogy egy grafikát körülfolyjon egy szöveg, kattintsunk a grafikára a jobb egérgombbal, és válasszuk a megjelenő úszómenüből a Wrap Paragraph Text parancsot. Ha ezután a szövegkeret fölé mozgatjuk a grafikát, az odébb tolja a szöveget, tehát a grafika alá nem folyik be a szöveg.

 

Szükség esetén beállíthatjuk, hogy mennyire közelítse meg a szöveg a grafikát, tehát a grafika és a szöveg között mekkora üres hely maradjon. Ehhez kattintsunk a grafikára a jobb egérgombbal, és válasszuk a megjelenő úszómenüből a Properties (Tulajdonságok) parancsot. Ekkor megjelenik az Object Properties (Objektum tulajdonságai) ablak. Kattintsunk a General (Általános) fülre, majd adjuk meg a grafika-szöveg távolság mértékét a Text wrap offset mezőben.


A szöveg görbére illesztése
 

Egy karaktersort úgy illeszthetünk a legkönnyebben egy görbére, ha rögtön oda gépeljük be azt. A CorelDRAW lehetővé teszi, hogy a szöveg segédeszköz kiválasztása után kijelöljük azt a görbét, amin el szeretnénk helyezni a szöveget. Ilyenkor a szövegkurzor a görbén jelenik meg, és a begépelt szöveg követi a görbe ívét.

 

Ha a szöveget már előzőleg begépeltük, ugyanilyen egyszerűen elhelyezhetjük azt a kiválasztott görbén. Nem kell mást tennünk, mint kijelölni a szöveget és a görbét, majd kiadni a "görbére illesztés" parancsot. Nem csak karaktersorokat illeszthetünk görbékre, hanem szövegblokkokat is. A szövegblokkok esetében meg van az a lehetőségünk is, hogy a görbére folyatott szöveget továbbfolyassuk más görbékre, vagy más szövegkeretekbe. Erről bővebben a Szövegkeretek összekapcsolása más objektumokkal c. részben olvashat.

 

Ha a szöveget közvetlenül a görbén szeretnénk létrehozni, rajzoljuk meg a görbét (ami lehet nyitott vagy zárt objektum), majd válasszuk ki a rajzoló eszköztárból a szöveg segédeszközt, és mozgassuk a kurzort a görbe körvonala fölé. Ekkor a kurzor megváltozik: megjelenik a szövegszerkesztő kurzor, és mellette egy görbét szimbolizáló ábra. Ha ezt a kurzort látjuk a képernyőn, kattintsunk az objektumra. Ekkor megjelenik a szövegkurzor az objektum első csomópontja mellett, és elkezdhetjük a gépelést.


A szöveg ráillesztése egy nyitott görbére
 

Ha további paramétereket is be szeretnénk állítani, egyszerűbb, ha előbb begépeljük a szöveget, és csak ezután illesztjük azt a görbére. Ekkor a kelléktár segítségével azt is megadhatjuk, hogy a görbe mely részén helyezkedjen el a szöveg, hogyan illeszkedjenek a karakterek a görbére, és milyen távol helyezkedjenek el attól.

  Görbére illesztett szöveg
 

Ha egy kész szöveget kívánunk ráilleszteni egy görbére, készítsük el a görbét, majd válasszuk ki a rajzoló eszköztárból a nyíl segédeszközt, és jelöljük ki a görbét és a szöveget is. Ehhez kattintsunk a görbére, majd nyomjuk le a Shift billentyűt, és kattintsunk a szövegre. (Ne feledjük, hogy szövegblokkot nem tudunk ezzel a módszerrel a görbére illeszteni.) Ezután válasszuk a Text (Szöveg) menüből a Fit Text To Path (Görbére illesztés) parancsot, melynek hatására a program elhelyezi a görbén a kijelölt szöveget.

 

Ha sikerült a szöveget elhelyezni a görbén, megváltoztathatjuk annak tulajdonságait. Ebben a kelléktárban láthatóvá váló mezők, illetve a Fit Text To Path (Görbére illesztés) redőnymenü lehet a segítségünkre. Ez utóbbit a View (Látvány) menü Roll-ups (Redőnymenük) almenüjének Fit Text To Path parancsával tudjuk megnyitni.

 

Adjuk meg a szöveg irányát a Text Orientation (Szöveg iránya) mezővel, a szöveg függőleges elhelyezkedését a Vertical Placement (Függőleges elhelyezkedés) mezővel, és a vízszintes elhelyezkedését a Text Placement (Szöveg elhelyezkedése) mezőben.

  A görbére illesztéskor megjelenő mezők a kelléktárban

A szöveg ráillesztése egy zárt görbére
 

Ha zárt görbére illesztünk egy szöveget, más paramétereket adhatunk meg, mint akkor, ha a görbe nyitott.

 

Ha zárt görbére szeretnénk ráilleszteni, készítsük el a szöveget és a görbét, majd válasszuk ki az eszköztárból a nyíl segédeszközt és jelöljük ki mindkét objektumot. Kattintsunk előbb a görbére, majd nyomjuk le a Shift billentyűt, és kattintsunk a szövegre. Ezután válasszuk a Text (Szöveg) menü Fit Text To Path (Görbére illesztés) parancsát, melynek hatására a program elhelyezi a szöveget a görbén.

 

Adjuk meg a betűk irányát a kelléktárban megjelenő Text Orientation (Szöveg iránya) mezővel, majd a szöveg függőleges elhelyezkedését a Vertical Placement (Függőleges elhelyezkedés) mezőben. Ha zárt görbére illesztettük a szöveget, a vízszintes elhelyezkedés helyett azt adhatjuk meg, hogy a görbe melyik részére kerüljön a szöveg. Erre a Text Placement (Szöveg elhelyezkedése) mező szolgál.

  A kelléktárban látható mezők zárt görbére illesztéskor
Tipp!

Noha a szövegek is zárt görbék, nem illeszthetünk rá egy szöveget egy másik szövegre, csak akkor, ha az utóbbi szöveget görbékké konvertáljuk.


A görbére illesztett szöveg tulajdonságai
 

Amint azt említettük, a görbére illesztett szövegeknek számos tulajdonságát beállíthatjuk. Ezek közül az első az, hogy merre álljanak a görbére illesztett szöveg betűi. A betűk irányának beállítására szolgáló Text Orientation (Szöveg iránya) mezőt megtaláljuk a kelléktárban és a Fit Text To Path redőnymenüben is.

  A különböző szövegirányok
 

Amint a fenti ábrán látható, megadhatjuk például azt, hogy a szöveg betűi mindig merőlegesen álljanak a görbe érintőjére, vagy azt, hogy a betűk soha ne torzuljanak, és mindig függőlegesen álljanak.

 

A kelléktárban és a redőnymenüben a következő mező a szöveg függőleges elhelyezkedésének beállítására szolgál. A Vertical Placement (Függőleges elhelyezkedés) mezőben azt adhatjuk meg, hogy a betűk hol helyezkedjenek el a görbén. Ennek a listának a tartalma különböző, ha nyitott, és ha zárt görbére illesztjük a szöveget. Zárt görbéknél csak két opció közül választhatunk: a betűk talpa mindig érinti a görbét, vagy mi magunk adjuk meg a betűk és a görbe közötti távolságot. Ha a szöveget nyitott görbére illesztjük, jóval több opció közül választhatunk. Beállíthatjuk például azt, hogy a betűk teteje illeszkedjen a görbére.

  Néhány példa a függőleges elhelyezkedésre
 

A görbe és a szöveg távolságát tetszés szerint variálhatjuk. Ha azt szeretnénk, hogy a szöveg ne érintse a görbét, hanem attól valamivel távolabb helyezkedjen el, adjuk meg a megfelelő távolságot a Distance From Path (Távolság a görbétől) mezőben. Ha negatív értéket adunk meg, a szöveg lefelé mozdul el, ha pozitív értéket adunk meg, akkor pedig felfelé.

  A görbétől távolabb elhelyezkedő szöveg
 

Amikor elhelyezünk egy görbén egy szöveget, beállíthatjuk azt is, hogy a szöveg a görbe melyik részére kerüljön. Erre a Text Placement (Szöveg elhelyezkedése) mező szolgál. Az itt megtalálható opciók szintén különbözőek nyitott és zárt görbék esetében. Ha zárt görbére illesztettük a szöveget, akkor azt választhatjuk ki, hogy a görbe melyik negyedén helyezkedjen el a szöveg (a tetején, az alján, illetve a bal vagy a jobb oldalán). Ha nyitott görbére illesztett szöveggel dolgozunk, akkor a szöveget a görbe bal szélére, a közepére, vagy a jobb szélére illeszthetjük.

  A szöveg elhelyezkedése zárt és nyitott görbén
 

Ha a Text Placement (Szöveg elhelyezkedése) mezővel nem tudjuk a megfelelő módon elhelyezni a szöveget, elmozgathatjuk azt az általunk megadott mértékben. Ehhez kattintsunk a Horizontal Offset (Vízszintes eltolás) mezőbe, és adjuk meg az eltolás mértékét.

  A görbe mentén eltolt szövegek
 

Gyakran előfordul, hogy a szöveget a görbének nem arra az oldalára szeretnénk helyezni, ahová a program rakta. Könnyen átrakhatjuk azt a görbe másik oldalára (zárt görbék esetén a görbe belső oldalára, nyitott görbék esetén pedig a görbe túloldalára). Ehhez jelöljük ki a görbére illesztett szöveget, majd nyomjuk meg a Place Text on Other Side (Szöveg elhelyezése a túloldalon) gombot.

  A szöveg áthelyezése a görbe másik oldalára

A szöveg eltávolítása a görbéről
 

Amikor elhelyezünk a görbén egy szöveget, szoros kapcsolatot létesítünk a görbe és a szöveg között. A görbe formájának megváltoztatásával változik a szöveg íve is. Előfordulhat azonban, hogy a görbét a szövegtől függetlenül szeretnénk módosítani, vagy esetleg törölni szeretnénk azt. Ilyenkor el kell távolítanunk a szöveget a görbéről, vagyis meg kell szakítanunk a szöveg és a görbe közötti kapcsolatot.

 

Ha eltávolítjuk a szöveget a görbéről, attól kezdve a szöveg és a görbe függetlenek egymástól: mindkét objektum külön módosítható, az egyik objektumon elvégzett módosítások semmilyen módon nem érintik a másik objektumot.

 

A görbéről eltávolított szöveget akár ki is egyenesíthetjük. Ehhez jelöljük ki azt a nyíl segédeszközzel, majd válasszuk a Text (Szöveg) menü Straighten Text (Szöveg kiegyenesítése) parancsát.

  A szöveg eltávolítása a görbéről
 

Ha el szeretnénk távolítani a szöveget a görbéről, jelöljük ki azt, majd válasszuk az Arrange (Elrendezés) menüből a Separate (Elkülönítés) parancsot.



HELP Számítástechnika Codra - A Corel disztribútor Corel - Go further